Anasayfa
9 Mayıs 2021, 1:18
aile
Yönetici

Aile İçi Etkinlikler

@hmet
AİLE İÇİ ETKİNLİKLER

Çocukluğunuza dönüp baktığınızda neler hatırlıyorsunuz? Bazen annem-babam bana böyle bir şey yapmadı, diyerek geriye, çocukluğunuza hüzünle baktığınız olur mu?

Siz de gelecekte evlatlarınız tarafından böyle hatırlanmak istemiyorsanız; ibretli kıssalar anlatın, gerekli Kur’an eğitimlerini ve dinî-ahlâkî bilgileri zamanında onlara kazandırın, ilâhiler söyleyin; öğrenin, öğretin ve örnek olun ve mutlaka onlarla oynayın.

Oyun deyip geçmeyin, bizler için önemsiz gibi görünen birçok oyun çocuklar için ne kadar önemlidir. Önemli olan, iyilik ve güzelliklere, çocuklarımıza çok sevdikleri oyunlarla alışkanlık kazanmalarına yardımcı olmaktır. Her şey çocuklarımızın fizikî ve rûhî açıdan daha iyi gelişmeleri ve kişiliklerini, algılamalarını güçlendirmek içindir.
Çocukların aktifliği ve kıvrak zekâları karşısında çaresiz kalırız bazen. Oynayacak oyun bulamayız belki de. İşte böyle bir anda çocuğunuzu geliştirmek ve eğitmek adına birkaç oyun:

a) Bir kâğıt üzerine herhangi bir nesne çizmeye başlayın. Bir arabanın ön tamponu veya arka tekeri, bir evin merdivenleri, bir ağacın dalları, bir masanın ayakları gibi… Çizmeye başladığınız bu resmin ne olduğunu sorun, doğru cevabı alana kadar çizmeye, resmi tamamlamaya devam edin.

b) Çocuğunuza, çeşitli kitaplardan resimleri gösterip yeteri kadar bakmasını sağlayın. Sonra resmi kapatıp onunla ilgili sorular sorun. Resimde kaç hayvan vardı? Evin bahçesi var mıydı?

c) Çocuğunuza, sizi iyice incelemesini söyleyin. Sonra da onun görmeyeceği bir yerde görüntünüzde değişiklik yapın, yanına tekrar girip üzerinizdeki değişiklikleri sorun.

d) Bir masanın üstüne kitap, çatal, bozuk para vb. çeşitli nesneler koyun. Sonra çocuk, gözlerini kapatsın, siz de bu nesnelerden birini saklayın. Gözlerini açınca hangi nesnenin eksik olduğunu sorun.

e) Çocuğun bilebileceği meslekleri bir kâğıda yazıp yüksek sesle okuyun. Sonra da çocuğunuzun bu mesleklere ait davranışları canlandırmasını isteyin.

f) Evde oynanacak eğitici bir oyun da sözlükten kelime bulma oyunudur. Eğlenceli olması açısından ortaya ufak ödüller de konulabilir.

Unutulmaması gereken bir not ise; seçilen resimler olsun, dinlenen müzikler, seyredilen çizgi filimler ya da oynanan diğer oyunlar olsun, içerisinde asla müstehcen, çirkin, gayr-i ahlâkî unsurlar olmasın. O tertemiz ve berrak zihin ve gönüllere neleri nakşettiğimizin şuuruyla hareket etmekten geri kalmayalım.
Yavrularımız bizlere Rabbimiz’den bir nimet ve emanettir. Onları, sahibi bize nasıl emanet ettiyse o safiyetle muhafaza etmeye çalışalım. Allah’ım hatalarımızı affetsin ve bütün mü’minleri bu nimete kavuştursun!


Cevap: Aile İçi Etkinlikler

EHLİMAN
Aile içindeki etkinlikler ailenin daha sağlıklı olmasını sağlar. Fertler birbirleriyle güzel vakit geçirerek birbirlerine daha yaklaşmış olacaklardır.


aile ile yapılacak etkinlikler, aile ici oyunlar, ailece yapılacak etkinlikler

Bu kategoride yer alan Aile içi tartışmalar için çözüm yöntemleri başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Aile İçi Etkinlikler Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.