Anasayfa
9 Mayıs 2021, 1:18
aile
Yönetici

Anne sütünün bebek için faydaları nelerdir?

İnşirah
Anne sütünün ileri yaşlara bir etkisi var mı?
Anne sütü ile beslenen çocukların ileriki yaşamlarında daha sağlıklı, hastalıklara karşı daha dirençli, hatta bazı kanserlere daha da az yakalandıkları saptanmıştır. Anne sütü ile beslenen çocuklarda, obezite, tip 1 diyabet, damar sertliği, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, bronşit, astım, alerji, psikoljik rahatsızlar daha az görübelimektedir.

Anne sütünün bebek için faydaları nelerdir?

Sterildir, yani mikrop içermez, kirlenme ihtimali olmadan bebeğe ulaşır.
Pratiktir, hazırlama, koruma, taşıma meselesi yoktur, biberon vb. araçlar gerekli değildir.
Her zaman uygun sıcaklık olan beden ısısındadır.
Daima taze ve içilmeye hazır haldedir.
Bedel karşılığı temin edilmez, bedavadır.
Bebek için ideal birleşime sahiptir, bebeğin tüm ihtiyaçlarına göre ayarlanmıştır.
Bebeklerin doyumuna göre ayarlanmıştır.
Enzimleri sindirimi kolaylaştırır, karın ağrısı, gaz sancısı ve kabızlık az sıklıkta görülür.
Emzirmek, ağız, çene kasları, dişleri güçlendirir.
Bazı görme kusurlarına (gece körlüğü) karşı korur, çünkü bebeğin ilk 24 ayda en önemli vitamin A kaynağıdır.
Anne sütü bebek için doğal bir ağrı kesici (endorfinler) ve sakinleştiricidir.
‘Ani bebek ölüm sendromu’ daha az görülür.
Anne sütü emen bebeklerin beyin gelişimi daha sağlıklı ve zeki oldukları bilimsel olarak ispatlanmıştır (yüksek lesitin, taurin oranı).
Sinir sistemi hücreleri, beyin hücrelerinin, gözde görmeyi sağlayan retina tabakası hücrelerinin gelişimi için Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinden zengindir.
Anne memesini emmek bebeğe anneye temas etmeyi sağlayarak bebeğe güvenlik verir, psikolojik yönden sağlıklı yetişir ve ruhsal sağlığı için şarttır.
Anne sütü bağışıklık ile ilgili maddeler içerir ve bebeğin bağışıklık sisteminin geliştirir.
Anne sütü aşıların etkenliğini artırır, aşılardan sonra bağışıklık cevabı anne sütü emen çocuklarda daha güçlüdür.
Pişik ve benzeri birçok cilt sorunları az görülür. Birçok enfeksiyon riskini azaltır: Kulak (orta kulak iltihabı), solunum sistemi, (bronşit), grip, idrar yolu, mide, bağırsak (ishal, parasitler), menenjit.

Anne için de faydası var mı?

Emzirmekle salınan hormonlar doğum sonrası kanamalarının büyük ölçüde azalmasını ve durmasını sağlar.
Uterusun (rahim) hızla toparlanmasını ve küçülmesini sağlar.
Emzirme endometrium kanseri riskini azaltır.
Meme dokusunda oluşan hastalıkları önler ve göğüs kanseri riskini azaltır.
Yumurtalık kanseri riskini azaltır.
Kemik yoğunluğunu artırır ve böylece kemik erimesi (osteoporoz) şansını azaltır.
Anemi (kansızlık) daha az görülmektedir.
Emzirmek annenin ruhsal gelişimi ve sağlığı için de son derece yararlıdır.
Annenin duygusal açıdan tatminini sağlar.
Prolaktin, anneye sevgi, şefkat, fedakarlık, bebeğini arama ve özleme olarak isimlendirdiğimiz ‘ANNELİK DUYGULARI’ kazandırır.
Bebeğin emmesiyle salgılanan hormonlar annenin daha kısa sürede dinlenme ve daha huzurlu olmasını sağlar. Annelerin doğum öncesi formuna dengeli ve sağlıklı dönmesine yardımcı olur.—>: Anne sütünün bebek için faydaları nelerdir?

Leyli Rana
ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI

Anne sütünün içerdiği yüze yakın yararlı maddeyle, bebekler için ilk 6 ay mükemmel tek besin olduğunun altını çizen Akdağ, anne sütüylebeslenen bebeklerin hastalıklara karşı daha dirençli olduklarını dile getirdi. Emzirmenin son derece sağlıklı ve doğal bir yöntem olduğuna işaret eden Akdağ, şöyle devam etti:

"Her hamile bayanın vücudunda, hamilelik süresinde bebeğini emzirebilmesi için gerekli değişimler olmaktadır. Bu yüzden her anne emzirme yeteneğine sahiptir. Önemli olan bu yeteneği uygun şekilde kullanabilmektir. Loğusalık döneminde sütün bol şekilde gelmesi için; annenin bebeğini sık sık emzirmesi ve bol miktarda sıvı tüketmesi gerekmektedir. Emzirmede en rahat pozisyon seçilmeli, bebeğin baş ve gövdesi tam olarak anneye dönük olmalıdır. Emzirme meme başından değil, meme başı çevresindeki koyu renkli kısmı kaplayacak şekilde yaptırılmalıdır. Anne sütü, bebeklerin normal büyümesi ve gelişimini sağlayacak en ideal yapıdadır. Hiçbir yiyecek ve içecek anne sütünün yerini tutamaz.Anne sütüyle beslenen bebeklerde; ishal, kulak enfeksiyonları, astım, alerjik ve solunum sistemi hastalıkları çok daha az görülür. Anne sütüayrıca bebekleri bakteriyel menenjite karşı korur ve içerdiği yararlı maddelerle bebeklerin bağışıklık sistemlerinin gelişimini kolaylaştırır.”


anne sütünün faydaları nelerdir_?

Kayıtsız Üye
anne sütünün faydaları çok işime yaradı saolun (:


anne sütünün bebeğe faydaları

@hmet
Anne sütünün faydaları nelerdir?

Anne Sütü En Değerli İlaç

Uzmanlar, anne sütünün bebek için en sağlıklı besin kaynağı olmasının yanında anne ile çocuk arasında en güçlü bağ olduğunu ifade ediyor.
Anne sütünün bebek için en sağlıklı besin kaynağı ve anne ile çocuk arasında en güçlü bağ olduğunu belirten Liv Hospital Yeni Doğan Çocuk Hastalıkları Uzman Dr. Pınar Boncuk Dayanıklı, anne sütünün yararları hakkında merak edilen bütün soruları yanıtladı.

İşte Yeni Doğan Çocuk Hastalıkları Uzman Dr. Dayanıklı’nın anne sütüne dair söyledikleri:

Anne sütünün anneye ve bebeğe faydaları nelerdir?

Anne sütü sadece bir besin maddesi değildir. Anne sütü damarlarda dolaşan kan gibi oldukça kompleks, yaşayan bir sıvıdır ve mikroplarla savaşan ve sağlığı destekleyen özellikleri bulunur. Bu özellikleri anne sütünün bebekleri her türlü enfeksiyondan korumasına yardım eder. Bir damla sütte yaklaşık 1 milyon beyaz küre vardır. Makrofaj denen bu hücreler mikropları etkisiz hale getirirler. Sütte ayrıca Immunglobulin A denen ve bebeklerin bağırsaklarını kaplayarak mikropların kana sızmasını ve alerjik reaksiyon gelişmesini engelleyen önemli maddeler vardır. İlk günlerde salgılanan kolostrum özellikle fazla miktarda IgA içerir. Erken dönemde mikrop ve yabancı hücrelerden koruma sağlar. Kolostrumda olgun sütten daha fazla lökosit ve enfeksiyondan koruyucu maddeler vardır. Anne sütü, hem bebeğin hem de annenin, fiziksel ve ruhsal gelişimini etkiler. Bebekte enfeksiyon riski azalır. Anne sütüyle beslenen bebekler genellikle aşırı kilolu olmazlar. Bu da ileri yaşlarda obezite riskini azaltan bir faktördür. Anne emzirirken salgılanan oksitosin hormonu aslında mutluluk hormonudur! Aynı zamanda annenin doğum öncesi haline dönmesini kolaylaştırır, hem rahim toparlanması, hem de alınan kiloların verilmesini kolaylaştırma açısından…


misafir1#
Faydalari iyi guzelde ben hicte gormedim zayiflatipta eski kilolarima döndürdügünü. Ilk cocugumda da emzirdim bir sene simsi ikincisini emziriyorum ki tabi ilkinden zor biraz. Bunuda 2 yil emzirmeyi dusunuyorum ama Allah buyuk. Yani demem oki emzirmek her kadinda kilo verdirmiyor.


anne sütünün faydaları nelerdir, anne sütünün bebeğe faydaları, anne sütünün yararları nelerdir

Bu kategoride yer alan Bazı kız çocukları neden babaya düşkündür başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Anne sütünün bebek için faydaları nelerdir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.