Anasayfa
8 Mayıs 2021, 6:35
Sizden
Yönetici

Siyah elbise giymek

Siyah elbise giymek

metzer
Arkadaşlar bir yerde okuduğum ve aşağıya alıntı yaptığım konu hakkında bilgisi olanlar lütfen paylaşşın Allah(cc) Razı olsun

”Normal şartlarda siyah elbise giymek mekruhtur. Ama matem ve yaslarda giymenin sakıncası yoktur. Özellikle Ehlibeyt’in, bilhassa Hz. Hüseyin’in (a.s) mateminde giymek müstehaptır. Nedeni ise açıktır, Allah dostlarının sevinçli gününde sevinçli, yaslı ve hüzünlü gününde hüzünlü olun buyruğu gereği, dostluğun ve taraftarlığın bir nişanesidir.
Ayrıca Şia arasında siyah pek yaygındır tabiriniz de doğru değildir. Şia sadece Ehlibeyt’in yaslı günlerinde siyah giyer, başka zamanda değil. ”

Okudunuz mu?  Oruca niyet etmeden önce mezi geldi (idrardan sonra gelen sıvı)

Cevap: siyah elbise giymek

meçhul_100
Renklerin dinimize göre bir anlamı var mı? mesela yeşil ve beyazın hayır ve Islam ama kırmızı ve siyahın şer ve şeytan rengi olduğu soyleniyor. Bu doğru mu?
Değerli Kardeşimiz;

Her rengin kendine göre bir güzelliği vardır. Örneğin Peygamberimizin ( a.s.m) beyaz, siyah, yeşil ve kırmızı renklerden yapılmış elbiseleri çeşitli zamanlarda giydiği bilinmektedir. Ancak çoğu zaman beyaz rengi tercih ettikleri gibi, ashabına da tavsiye etmişlerdir. Kırmızı renk cübbe, hırka ve sarık giydiklerine dair rivayetler vardır.(İbn-i Sa’d, Tabakat I. 451; Buhari, el-Ebed 127 no: 348)
Bu nedenle bazı renkleri şer ve şeytana yorumlamak uygun değildir. Nasıl ki her organımızın kendi yerinde bir mükemmelliği vardır. Göz, yerinde güzeldir, dil de yerinde güzeldir. Birinin güzelliği diğerinin güzelliğini yok etmez. Bunun gibi her rengin de kendi yerinde bir güzelliği vardır. Yine kainatta yaratılan tabii seslerin ve tadların da kendine göre bir güzelliği vardır. Sadece bir ses ya da sadece bir tad güzeldir, demek nasıl yanlış olursa, bazı renklerin güzel bazı renklerin de kötü olduğunu söylemek de öyle yanlış olur. Yeter ki her rengi yerinde ve zamanında kullanalım. Nitekim her meyvenin ve her çiçeğin rengi kendine göre en güzelidir.
Aşağıda renklerle ilgili Ayetleri verdikten sonra hangi rengin neyi ifade ettiğine kısaca işaret edeceğiz:
(Bu sefer) dediler ki: "Rabbine adımıza yalvar da, bize (kesilmesi emredilen ineğin) rengini bildirsin." O: "(Rabbim) diyor ki: O, bakanların içini ferahlatan sarı bir inektir" dedi. (2/69)
Yerde sizin için üretip-türettiği çeşitli renklerdekileri de (faydanıza verdi). Şüphesiz bunda, öğüt alıp düşünen bir topluluk için ayetler vardır. (16/13)
Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır. (16/69)
Göklerin ve yerin yaratılması ile dillerinizin ve renklerinizin ayrı olması, O’nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda, alimler için gerçekten ayetler vardır. (30/22)
Allah’ın gökyüzünden su indirdiğini görmedin mi? Böylece biz onunla, renkleri değişik olan meyveler çıkardık. Dağlardan da beyaz, kırmızı renkleri değişik ve siyah yollar (kıldık). (35/27)
İnsanlardan, hayvanlardan ve davarlardan da renkleri böyle değişik olanlar vardır. Kulları içinde ise Allah’tan ancak alim olanlar ‘içleri titreyerek-korkar’. Şüphesiz Allah, üstün ve güçlü olandır, bağışlayandır. (35/28)
Görmüyor musun; gerçekten Allah, gökyüzünden su indirdi de onu yerin içindeki kaynaklara yürütüp-geçirdi. Sonra onunla çeşitli renklerde ekinler çıkarıyor. Sonra kurumaya başlar, böylece onu sararmış görürsün. Sonra da onu kurumuş kırıntılar kılıyor. Şüphesiz bunda, temiz akıl sahipleri için gerçekten öğüt alınacak bir ders (zikr) vardır. (39/21)
Dağlar da (etrafa uçuşmuş) rengarenk yün gibi olacak. (70/9)
Ve dağların ‘etrafa saçılmış’ renkli yünler gibi olacakları (gün), (101/5)
Renkler ve bazı anlamları:
KIRMIZI : Bu renk canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir. Mutluluğu temsil eder. Kırmızı renk, fiziksel olarak; ataklığı, canlılığı ve duygusal bağlamda; bir işi sonuna kadar götüren azmi ve kararlılığı gösterir.
YEŞİL : Duygusal olarak bizi en çok etkileyen bir organımız olan kalp organının, bu rengin yaydığı enerji alanında olduğu düşünülür. Doğanın ve baharın rengidir. Güven veren renktir.
SİYAH : Duygusallığı ve hüznü simgeler. Gücü ve tutkuyu temsil eder.
MAVİ : Vücudumuzda boğaz bölgesini yansıtan bir renktir. Mavi renk gökyüzünün ve geniş ufukların, denizin simgesidir. Sınırsızlığı ve uzak bakışlılığı simgeler. Huzuru temsil eder ve sakinleştirir.
LACİVERT : Kozmik renk olarak kabul edilir; sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği simgeler.
MOR : Eskiden beri ihtişamın son basamağı olarak düşünülür.
PEMBE : Uyum, neşe, şirinliğin ve sevginin simgesi.
SARI : Sarı zeka, incelik ve pratiklikle ilgilidir.
BEYAZ: Temizliği ve saflığı temsil eder. İstikrarı, devamlılığı simgeler.
KAHVERENGİ : Gerçekçiliğin, plan ve sistemin rengidir.

Okudunuz mu?  Kaynanamın ahlaksızlığını eşime anlatmalı mıyım?

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet Editör


Yanıt: siyah elbise giymek

metzer
Bu alıntıyı bir İslami siteden almıştım bir kardeşimiz siteye siyah renk ilgili soru sormuş ve bu alıntı da arkadaşa cevap olarak yazılmıştı özellikle siyah elbise normal şartlarda giymenin mekruh olarak belirtilmesi soru soran ve o siteyi ziyaret eden arkadaşları yanlış yönledirecek düzeltmek ve sizin vermiş olduğunuz bilgileri o siteye aktarmaya çalışacağım vermiş olduğunuz bilgiler için Allah(cc) senden razı olsun kardeşim Allah(cc) hep yardımcın olsun A M İ N

Okudunuz mu?  Gözleri sürmelidir, kainat güzelidir Sevenler görmelidir Muhammed'ül Emini ilahiyi arıyorum..

Soru: siyah elbise giymek

meçhul_100
AMİN…Rabbim cümlemizden razı olsun,Rabbim cümlemizin her daim yardımcısı olsun kardeşim(AMİN)


Muhammed
siyah elbise giymekte bir sakınca var mıdır?
2813- Âişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: "Rasûlullah (s.a.v.), bir sabah evden çıktı üzerinde siyah bir elbise vardı.” (Müslim, Libas: 27; Ebû Dâvûd, Libas: 17)
ž Tirmizî: Bu hadis hasen garib sahihtir.


islamda siyah giyinmek, siyah elbise giymek, siyah giymenin anlamı

Bu kategoride yer alan Ayağımızı kıbleye veya Kurana uzatmak edepten mi veya başka sakıncası var mı ? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Siyah elbise giymek Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.