Anasayfa
7 Haziran 2021, 23:47
dualar
Yönetici

Yemek Duası

rana
Ey bizi nimetleriyle perverde eden SULTANIMIZ!
Bize gösterdiğin numunelerin ve gölgelerin asıllarını, mebalarını göster. Ve bizi makarr-ı saltanatına celbet. Bizi bu çöllerde mahfettirme. Bizi huzuruna al. Bize merhamet et.
Burada bize tattırdığın leziz nimetlerini orada yedir. Bizi zeval ve teb’id ile tazib etme. Sana müştak ve müteşekkir şu muti raiyyetini başıboş bırakıp idam etme.
YA RAB! Resûl-u Ekrem Aleyhissalatü Vesselamın bereketi hürmetine bize ihsan ettiğin maddi ve manevi rızkımıza bereket ihsan et..!
YA RAB! kusurumuzu affet bizi kendine kul kabul et. Emenetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl.
Ruhumuzu cesedimize, kalbimizi nefsimize, aklımızı midemize hakim eyle. Lezzeti şükür için isteyen kullarından eyle.


Amin!…

Yemek Duası

Bismillâhirrahmânirrahîm

Okudunuz mu?  Hz. Ali (ra)'nin okuduğu Duası (ihyadan)

Elhamdülillâhi’llezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâ minel müslimîn

Külû ve’şrabû ve lâ tüsrifû, İnnehû lâ yuhibbü’l müsrifîn


Yemek Duası

sbr yldrm
Yemek Duâsi
Yemege baslarken besmele çekmek yani "Bismillahirrahmanirrahim” demek ve sonunda "Elhamdülillah” demek sünnettir. Hadis-i seriflerde buyuruldu ki:

"Yemekten sonra, "El-hamdülillahillezi etamena hazettaame ve rezekana min gayri havlin minna ve la kuvveh" duâsini okuyanin günahlari affolur.”

Okudunuz mu?  Elmalılı Hamdi Yazır'ın Duası

"Bir kimse, yiyip içtikten sonra, "El hamdülillahillezi atameni ve esbeani ve sakani ve ervani" duâsini okursa, anasindan dogdugu günkü gibi günahsiz olur.”

Peygamber efendimiz yemekten sonra "El-hamdü-lillahillezi etamena ve sakana ve cealena müslimin” duâsini okurdu

Yemeklerden sonra, yukaridaki duâlari da içine alan su duâyi okumak daha uygundur:

"El-hamdü-lillahillezî esbeanâ ve ervânâ min-gayri-havlin minnâ ve lâ kuvveh. Allahümme at’imhüm kemâ at’amûnâ. Allahümmerzuknâ kalben takiyyen, minessirki beriyyen lâ kâfiren ve sekiyyen velhamdülülillahi rabbilâlemîn”


Cevap: Yemek Duasi

Hoca
Yemek Duası kısaca

Okudunuz mu?  Hz. İsâ'nın Duası

Elhamdülillahillezi et amena ve sekana ve cealena minel-müslimin. Nimeti celilullah, bereketi Halilullah, Sefaat ya Resulullah.
Allahümme inna nes’elüke temamen-nimeh ve devamel-afiyeh ve husnel-hatimeh, Lillahil-fatihah.

Manasi: "Bizi yedirip iciren, bizi müslüman yapan Allahü Teala’ya hamdolsun. Allah Celle Celalühunun nimetlerini, Ibrahim Halil bereketini Resulullah’in sefaatini dileriz, lütfeyle Yarabbi!
Ey Allahim! Nimetlerinin tamamini senden isteriz, senden devamli afiyet son nefesimizde hüsnü hatime (iman ile bu dünyadan göcmek) isteriz. Bütün yapilan ve yapilacak hamd-ü sena Allahü Teala’ya mahsustur. Onun için Cenab-i Hakkin rizasi için fatiha süresini okuyalim."

Okudunuz mu?  Bedevinin duası...!

Cevap: Yemek Duasi

Kayıtsız Üye
bu duayı yemek yerken okuyacağım


yemek duası, yemek duası, nimeti celilullah

Bu kategoride yer alan İmamı Azamın Tesbih Duası başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Yemek Duası Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.