Anasayfa
16 Ağustos 2022, 2:29
Gusul
Yönetici

Gusül etmeden önce beden temizliği banyo yapıp sonra gusül abdesti

Hakan
gusül etmeden önce beden temizliği banyo yapıp sonra gusül abdesti

benim sorularıma sabırla cevap verdiğiniz için Allah sizden razı olsun. bütün güzellikler sizinle olsun.sormayı unuttuğum bir sorum daha var.ben gusül etmeden önce beden temizliği banyo yapıp sonra gusül abdesti alıyorum .bunun bir sakıncası varmıdır.birde her gün gusül abdesti alıyorum. aslında gusül abdesti almamı gerektirecek bir halimin olmadığını biliyorum ama yinede alıyorum ne yapmalıyım.yardıcı olursanız sevinirim.Allah sizden razı olsun .teşekkürler.


Yanıt: gusül etmeden önce beden temizliği banyo yapıp sonra gusül abdesti

mumsema
Gusül etmeden önce beden temizliği yapıp sonra gusül abdesti almanın bir sakıncası yoktur. hatta daha iyi olur:)
Cünüp olmadan hergün güsletmenin bir anlamı yok.
Şayet vesveseden dolayı alınıyorsa terkedilmelidir ama temizlik içinse bu zaten duş almaktır gusül değildir.


Yanıt: gusül etmeden önce beden temizliği banyo yapıp sonra gusül abdesti

konya442
Selamun aleykum bendede vesvese izinden yaklasik hergun gusül aliyom bıktım artik gusül almaktan bazen süphelniyorum acaba cunup oldummu felan


Cevap: Gusül etmeden önce beden temizliği banyo yapıp sonra gusül abdesti

Kayıtsız Üye
Kardeş sen çok vesveseye düşkün olma sana bir şey anlatayım bir arı düşün o arıya karışsan seni sokar halbuki karışmassan sana bir şey yapmadan gider vedveseyide öyle düşün

Okudunuz mu?  Ramazan ayında Oruçluyken gusül almak

Kayıtsız Üye
Gusul abdesi almadan önce avret yeri temizlenip normal banyo yaptıktan sonra gusül abdesi alırsam geçerli olurmu kabul olurmu yani


Sabır
Evet geçerlidir yaptıklarında yanlış yok.


Kayıtsız Üye
– Gusulden önce avret yeri hariç vucudu köpuklemek gerekir mi ?

– Gusul abdesti almadan önce vücut kıllarımızı temizlesek geçerli olurmu yada gusül abdestinden sonra bunları yapsak geçerli olurmu acıl yardım cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler


arifselim
– Gusül abdestinde köpüklenmek şartı yoktur. Bu önce veya sonra olsun şart değildir.

– Vücut kıllarını gusül abdestinden önce yada sonra temizlemek caizdir. Nasıl rahatına geliyorsa o şekilde temizlenebilirsin.


Kayıtsız Üye
Hocam kolay gelsin. Herkes gusulden önce veya sonra sormuş temizliği. Peki cünüpken gusulden önce temizlik doğru mudur


arifselim
Selamun aleykum. Cünüpken gusülden önce vücuttaki kılları vesaire temizlemek caizdir. Gusülden önce temizlik yapmanın bir sakıncası yoktur yapılabilir.


Kayıtsız Üye
Selamünaleyküm,

Ben bir süreligine yurt disina geldim. Ancak burda duşdaki duş başligi ele alinmiyor cünki tepede duvara çivili ve çok kisa.
Ben normalinde afedersiniz özen gösteririm vücudumun her yerini özenli yikamaya, bazen tuvaletden cikincada yikiyorum. Ama bu durumda normal dus alsam yeterli olurmu sizce? Baska imkanim yok cünki..
Tabi en dogrusunu Allah bilir, ama ne yapsam bilemedim.

Okudunuz mu?  Hanefi mezhebine göre kusmak abdesti bozar mı?

Simdiden Allah razı olsun.

Bu arada yukarida ki soruyu sprang benim duş başligi ile ilgili. Sorum da önemli detayi unutmusum: namaz için bu bir engelmidir? Ardindan gusletmek isterim tabii ancak normalindeki gibi temizlenememenin bir sakincasi olabilir mi?


Hoca
Ne ile yıkandığınız önemli değil, önemli olan gusül alırken tüm vücudunuzu ıslatmanız


gorkem
Selamun Aleyküm ben gusül abdesti alırken niyet edip sonrasında ön ve arka avret mahallerimi yıkayıp 1 ağıza su verip 1 defa da burnuma su veriyorum. Sonrasında besmele çekip namaz abdesti gibi abdest alıyorum(ayaklarımı yıkamıyorum çünkü ayaklarımın altında su birikintisi olduğu için en son yıkıyorum). Sonrasında 3 defa başa su döküp 3 defa başa su döktükten sonra ovalıyorum sonrasında 3 defa sağ omuza su döktükten sonra ovalıyorum sonrasında 3 defa sol omuza su döktükten sonra ovalıyorum sonrasında bütün vücüdumu baştan aşağıya su gezdiriyorum kulaklarımın içini göbek deliğimi felan yıkayp son olarak ayaklarımın altını yıkıyorum. Bu şeilde aldığım gusül abdesti doğrumu??? not: ayakta alıyorum gusül abdestini ve musluğun fısk
yesinde yapıorum doğrumu sizce??

Okudunuz mu?  Çocuk emzirmek abdesti bozar mı? (Hanefi ve Şafiye före hükmü nedir?)

ACİLSERVİS
Böyle bir anlatıma gerek yok. Guslün sünnetleri ve guslün farzlarında her şey açıklanmıştır. Müslümana düşen bunlara uymaktır. Orada yapılacaklar maddeleriyle sırasıyla her şey bellidir. Sünnete uyarak alınan gusül en güzel gusüldür.


Kayıtsız Üye
Selamünaleyküm,

Ben buna benzer bir konu açmıştım Ama şuan tavsiye bekliyorum.

Yurt dışına geldim okumaya bir süreliğine ve burda bir banyom da var kendime ait çok şükür.
Banyodaki düş kabını ancak çok tuaf,
Düş başlığı kendi boyuma göre fazla yukarıda ve az az su akıyor sonuna kadar açtığım halde.
Bir bayanım ve adet günlerimden sonra iyice temizlenmek isterim ancak bu düş başlığı ile olmayacak gibi çünki ele bile alınmıyor, duvara çakılı.
Az önce afedersiniz düş aldım ancak kopuk kaldımı kalmadımı, iyice temizlendimmi temizlenmedimmi bilmiyorum. Ama çok şükür tabiki yine de herşey için, daha farklı durumlar ile de karşılaşabilir insan.

Benim sorum; ben burda tam temizlendiğimi hissetmiyorum pek, yine de namazima engel olur mu?
Bir keresinde bir konu açmıştım başka bir şey ile ilgili ve bana denmişti ki ‘en iyisi büyük abdest yaptıktan sonra yıkamakdir avret yerini’. Yani ne olur ne olmaz temiz olmak için bir tavsiye verildi.
Ama burdaki durumum engel olurmu namaza?

Okudunuz mu?  Tuvaletten sonra gelen seffaf renklı sıvı gusül gerektirirmi

Şimdiden Allah razı olsun.


Misafir üye
Selamün Aleyküm Arkadaşlar Bir Sorum Olacaktı Bazen Hızlı Gusül Almak Zorunda Kalıyorum Hızlı Gusül Almadan Önce Duş Almalımıyım Cevaplarsanız Sevinirim


ACİLSERVİS
ve aleykümüsselam. Vücudunda her hangi bir necaset yoksa duş almak sabunlanmak vs zorunda değilsin.


gusül abdesti almadan önce vücut temizliği yapılır mı, gusül abdesti almadan vücut temizliği yapılır mı, gusulden önce temizlik yapılır mı

Bu kategoride yer alan Gusülden önce idrar yapmak şart mı? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Gusül etmeden önce beden temizliği banyo yapıp sonra gusül abdesti Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.