Anasayfa
8 Mayıs 2021, 22:37
missa05
Abone

Ölünün üstüne neden tahta dizilir?

Ölünün üstüne neden tahta dizilir?

Kayıtsız Üye
Ölünün üstüne neden tahta dizilir? Mezarda neden tahtalar dizilir açıklar mısınız ?


Cevap: ölünün üstüne neden tahta dizilir?

Hoca
Ölü üzerine tahta veya kerpiçlerle kapatılır.
Bundan amaç toprağın ölü üzerine düşmemesi ve onu kirletmemesidir.


Cevap: Ölünün üstüne neden tahta dizilir?

ankarammm
ölünün üstüne neden bıçak konur açıklar mısınız dinde yeri var mıdır


Cevap: Ölünün üstüne neden tahta dizilir?

Şema
< bıçak konur açıklar mısınız dinde yeri var mıdır >
Ben bıçak koyanı hiç görmedim ama hep duydum. Dinde hiç bir yeri yoktur.

Okudunuz mu?  Muhabbet kuşları ölünce nereye gider

Eskiden ölü sıcak ortamda bekletildiğinde karnı şiştiği için belki bıçak veya ağır bir metal konardı ama şimdi morga konuyor gerek duyulmuyor


Kayıtsız Üye
bismillah mevtanın üzerine dizilen tahtalar konulur bunun asıl nedeni bir saygı toprak düşmesindir.ikinci husus ise tahta yatay dizilir ve üzerine toprak atılır alt tarafta tahtanın altında cenaze ile beraber hava kalır ve çürümesi kolaylaşır.ayrıca mevta mevta mezara konulduğunda n 6 dakika sonra bakteriler onu sarar bu çürümesini kolaylaştırır.bu güzel bir hikmettir.

Okudunuz mu?  Hastalıklarda şafi Ismi Kaç Kez Okunmalıdır?

Cemile
Babam bu yil ikincibayram gunu dustu anli hafif yarildi.hastaneye goturduk. Dikis attilar ve doktor saat 16 ya kadar burda kalsin dedi.sabah saat 8 den 16 ya kadar hastanede çok iyi konusuyord her sey çok iyiydi..doktor hadtanizi goturebilursiniz dedi.ve biz babamin ustunu giydirirken gogsunu tuttu bana bisey oluyo sikistim dedi.ve hemen doktoru cagirdik 10 dakikaya doktor geldi oksijen takti gitti.ama babama sorduk bunun sana faydasi varmi diye.hic bir sey hisetmedigini soyledi .bi on dakika sonra gene fenalasti gene doktor cagirdik ama doktor gene on dakikada anca geldei ve babami kaybettik.ertesi gunu kabirini kazdirdik obur kardeslerim yurt disindan gelmesi için.

Okudunuz mu?  Hicri yılbaşı duası

ve babam hastanede morgdaykan gece yarisi babamin evinden buyuk isik babamin kabrine doğru gitmis bun koyunzden iki tane kadin gormus.buna nur endi o olen kisinin ustune diyorlar acaba oylemi babama Nurmi endi cevaplarsaniz sevinirim.babami çok ozluyorum babam ayni bir cocuk gibiydi son zamanlarda babam 75 .asseznda idi

Okudunuz mu?  Kuranda geçen hayvan isimleri

arifselim
Allah rahmet eylesin ve Allah sabrını arttırsın. Bu tür konularda kesin bir şey denilmez diyemeyiz yani. Evet Allah’tan bunun nur olması umulabilir ve durumu için hayır dua ile dua edilebilir.


Kayıtsız Üye
benim kardeşim öldü 21 yaşında idi elinde tüfek temizlerken patladı ve o annemle benim herseyimdi çünkü 21 yıl önce aynı gün babam da ölmüştü ve kardeşim 10 yaşında çalışmaya başladı anneme ve bana baktı ve yetimdi ve kaza olarak ölmesi bunlar kardeşimin cennette bir mertebesi olması için yardım cı olur mu çok merak ediyorum

Okudunuz mu?  Nimete Şükretmek ile ilgili Ayetler

arifselim
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Çevresinde sevilen anne ve babasına yardımcı ve saygılı olan kişinin amelleri Allah’ın izniyle boşa gitmez. İnsanın hayatta çektiklerinin karşılığı mutlaka vardır. Allah’a isyan edilmeden sabır göstermek ve mükafatını Allah’tan dilemek gerekir.


Kayıtsız Üye
Evet bu nur olarak yorumlanır genelde sehit kabrinde çok ğözükür diğer konu evet hepimizde bir cenazemiz oldugunda dua okuruz mevlütlerini yapıyoruz ama su bir gercek ölünün arkadından ettiğimiz duaların ölüye hiçbir faydası yok çünkü onu tek kurtarcak yada rahatlakcak sey bu dunya yaptıklarıdır o yaptılarıyla imtiham olur

Okudunuz mu?  Kötüler neden hep mutlu? Dualarımız neden kabul olmuyor?

Kayıtsız Üye
S.a merhaba. Ölüyü gömerken üzerine toprak atmak sevap mı oluyor acaba. Herkes sıraya geçiyor toprak atmak için. Hikmeti nedir acaba?
Birde aynı şekilde tabutu taşımakta?


mum
Ölünün yıkanması, kefenlenmesi, taşınması, ve gömülmesi çok sevaptır.

Ebû Hüreyre Hz. Peygamberden naklen demiştir ki:
‘-Kim cenazeye uyarak musallaya kadar gider de, üzerine namaz kılarsa ona bir kırat ağırlığınca sevap vardır.
Kim namazdan sonra kabrine kadar gidip, defni sona erinceye kadar başında durursa, ona iki kırat ağırlığında sevap vardır.
"
Kırat’ın ne olduğu sorulunca UHUD DAĞI kadar buyurmuştur.

Okudunuz mu?  Peygamber efendimizin ve sahabenin cinler hakkında soruları konuştukları cevapları

Kayıtsız Üye
size katılmıyorum çünkü ölen kişinin kitabının öldükten sonrada açık olduğu önceden yapılan hayırların sevabının devam ettiği mesela çeşme yaptırdıysa o çeşmeden şu içen kişinin duası dikilen ağacın meyvesini yiyen kişinin duası hatta o ağaca çıkan karıncalar kuşlar ve yapraklarını yiyen böcekler hepsi zikredermiş evlatları veya akrabalarının duası kitabına yazılırmış

Okudunuz mu?  Komik karı koca fıkraları

Kayıtsız Üye
Şubat ayında Anneme evre 4 safra kesesi kanseri teşhisi verildi. Ne yapacağımı bilemedim.Kemoterapi alırsa olur diye korktum.Diğer hastanelere gittim. Bu hasta zaten ölecek. Kemoterapi ölümü fren gibi ölümü yavadlaymak için dediler. Çok ağladım. 2 hocaya kuran okuttum.Kurban kesip et dağıttım. Sadaka verdim. Bitkisel tedavi buldum. Kullanamadan annem oldu. Anneme hiç faydam olmadı. Daha önce niye farkededim. Özele niye götürmedim. Bitkisel tedaviyi daha önce niyr bulamadım. Vicdanım rahat değil. Allah tan korkuyorum. Hergün ağlıyorum. Bayram günü öleceği kaderde yazılı mıydı yoksa benim ihmalim yüzünden mi kaybettim? annemi.

Okudunuz mu?  Havuzdan denizden sonra normal abdest ile namaz kılmak

mezara neden 9 tahta konur, mezara neden tahta konur, ölünün üstüne neden bıçak konur

Bu kategoride yer alan Euzu billahis-semiil- alimi mineşşeytanirracim ne demek başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Ölünün üstüne neden tahta dizilir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.