Anasayfa
8 Mayıs 2021, 6:12
admin
Yönetici

Sevgililer günü kutlamanın dindeki yeri nedir?

Kayıtsız Üye
islamda sevgililer günü kutlamak caiz mi?


Cevap: sevgililer günü kutlamanın dindeki yeri nedir?

Desert Rose
Sevgililer Günü’nün İslam’da yeri var mı?

Kapitalist sistemin çılgınca tüketmek için kullandığı günlerden biri olan "Sevgililer Günü”, aslında bir Hıristiyan bayramı. Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu günde insanlar, pagan ve Hıristiyan adetlerine göre "kutsal” sayılan bir günü kutlarken, aynı zamanda da kapitalist sistemin istediği şekilde çılgınca bir tüketim içerisine girerek dehşet verici bir tuzağa düşüyorlar

Kapitalist sistemin çılgınca tüketmek için kullandığı günlerden biri olan "Sevgililer Günü” aslında bir Hıristiyan bayramı. Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu günde insanlar, pagan ve Hıristiyan adetlerine göre "kutsal” sayılan bir günü kutlarken, aynı zamanda da kapitalist sistemin istediği şekilde çılgınca bir tüketim içerisine girerek dehşet verici bir tuzağa düşüyorlar. Vakit’e konuşan uzmanlar, Sevgililer Günü’nün yaygınlaşmasının kapitalist sistemin ve misyonerlik çalışmalarının ekmeğine yağ sürdüğünü ve tedbir alınması gerektiğini belirterek, bu noktada duyarlı medyanın önemine işaret ettiler.

SEVGİLİLER GÜNÜ İSLÂM’DA ASLA YOKTUR

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nedim Urhan, Vakit’e yaptığı değerlendirmede; "Biz sevgilerimizin istismar edilmesine, tüketilmesine, bir güne sıkıştırılmasına ve bir Hıristiyan adetini kutlamamızı istemelerine elbette karşı çıkacağız” diye konuştu. Urhan; "İslam sevgi üzerine kurulmuştur ama bunu istismar ediyorlar” diyerek şöyle devam etti; "İslam’daki sevgi, adalete dayanır ve gelip geçici değildir. Müslümanın sevgisi, nefsin arzularının tatmin edileceği türden bir sevgi değildir. Bunlar birbirine karışmıştır, ayırmak lazım. Bugünkü manada bir Sevgililer Günü, İslam’da asla yoktur. Bir insanın hayatının bütün aşamasını İslam ve sevgi kaplamıştır. Geçiciliği İslam kabul etmez. Sevgi bütündür, devamlıdır, İslam hukuku ve ahlakında geçici bir sevgi yoktur. Nefsi tatmine dayalı bir sevgi ve Sevgililer Günü anlayışı kesinlikle İslam’da yoktur. Çünkü bir insan evlendiği insanı sever, geçici bir zaman için değil. Bu bir mendil değildir, bir zaman sonra atılmaz. Müslüman bağlandığı andan itibaren sonsuza kadar sever.”

"ONLARA BENZEMEYİN”

"Bugünkü manada Sevgililer Günü ise karşı cinslerin tatminine dayanır ve köksüzdür” diyen Nedim Urhan şöyle devam etti; "Bugünkü sevgiler bir süre sonra atılır, gelip geçicidir. Sevgililer Günü denildiği zaman çılgınca bir tüketim akla geliyor. Devamlı kullanılmayan, kullanılıp atılacak türden şeyler alınır ve hediye edilir. Kapitalizm bunu özellikle teşvik eder. Bu İslam’a göre israftır. Tavsiyem, mü’min yüreklerin bu oyuna düşmemeleri. Sünen-i Tirmizi’de yer alan Hadis-i Şerif’te, ‘Kim, kime benzerse ondan olur’ deniliyor. Yine Buhari’de yer alan Hadis-i Şerifte de; ‘Hiç şüphesiz siz, kendinizden önceki milletlerin yoluna adım adım, karış karış, tıpatıp uyacaksınız. Öyle ki onlar keler deliğine girseler, siz de girmeye kalkışacaksınız.’ Bunun üzerine sahabe Rasulullah’a, Hıristiyan veya Yahudileri ima edip etmediğini sorunca, Rasulullah (s) da sesini yükselterek, ‘Ya kim olacaktı?’ diye cevap vermiştir’ diyor. Uyanık olmak lazım.”

"SEVGİLİLER GÜNÜ BİR TUZAKTIR”

Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ağırman da Vakit’e yaptığı değerlendirmede; "Sevgililer Günü, şu günü, bu günü gibi günlerin hepsi birer tuzaktır” dedi. Ağırman; "Kapitalist sistem her şeyi olduğu gibi sevgilerimizi de harcıyor ve o sevgilerden kendisine yine devasa imkanlar, pazarlar ortaya çıkarıyor. Bunlar birer pazarlama taktiğidir ve maalesef tutmaktadır” diye konuştu. Ağırman; "Harcıyorlar sevgilerimizi. İslam buna karşıdır. Hıristiyan adeti olması sebebiyle biz karşıyız, yapımıza ters düştüğü için biz karşıyız, değerlerimize karşı olduğu için biz karşıyız ve elbette dinimize karşı olduğu için biz karşıyız. Ve insanlarımız arasında yayılmaması için gerçekleri anlatmak zorundayız. Duyarlı medya burada çok önemli bir unsurdur” dedi.

İSLÂM AKAİDİ CAİZ GÖRMÜYOR

İslam akaidi de gayrimüslimlerin dinî inanç ve kutlamalarına iştirak etmeyi caiz görmediği gibi, İslam dışı fiil ve davranışları da ciddi biçimde yasaklar. Bu kural el-Fetava el-Hindiye de şöyle belirtiliyor; "Müslümanların İslam dışı diğer bayramları kutlaması, bunlara iştirak etmesi ve Allah’ın bildirdiği gerçekleri yalanlayan veya onlara uymayan düşüncelerin ürünü olan fiillerin kutlama günlerini Müslümanların da bayram olarak kabul etmesi, küfre destek olmaktan başka bir mana ifade etmez. İslam dışı tek ve çok ilahlı dinlerin törenlerine iştirak etmenin, dinî merasimlerinden bir şeye uygunluk göstermenin imanı bozan boyuttan arz edeceği haber verilir.”

YARALILARA İZİN VERMEYEN İSRAİL GÜL GEÇİŞİNE İZİN VERDİ

Gazze’de soykırım yapan, binlerce Müslümanı katleden ve asla Gazze’ye giriş ve çıkışlara müsaade etmeyen terörist devlet İsrail, bugüne özel olarak tüketimi teşvik edebilmek için Gazze’den Avrupa’ya gitmek üzere gül geçişine müsaade etti. Oysa daha birkaç gün önce iki gencin tedavi için Gazze dışına çıkmalarına müsaade edilmemiş ve iki kardeş de şehid olmuştu. Gazze Şifa Hastanesi yetkilileri 10 Şubat Salı günü yaptıkları açıklamada, Hasan Ebu Tabak (17) ile beş yaşındaki kardeşi Revan Ebu Tabak’ın dışarıya çıkmalarına izin verilmemesi yüzünden hayatlarını kaybettiklerini bildirmişlerdi. Aynı terör devletinin iş tüketime geldiğinde kapılarını ardına kadar açması tüm gerçeği ortaya çıkarmakta. Tahminlere göre 14 Şubat günü, bütün dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. 14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından sonra kapitalist sistem, bugünü de tüketim için bir araç olarak gördü ve bugün, Sevgililer Günü dünyada tüketimin çılgınlık seviyesine ulaştığı bir gün haline getirildi
MALEZYA: SEVGİLİLER GÜNÜ HARAMDIR

Malezya Devlet Din İşleri de Sevgililer Günü kutlamalarının haram olduğu duyurusunu yaptı. Yapılan açıklamada 2005 yılında Sevgililer Günü’nün haram ilan edildiğini açıklayan fetvaya gönderme yapıldı. Müftü M. Tahrir Samsudin, bugünün İslam dışı bir kutlama olduğunu belirtti. Bu tür kutlamaların Hıristiyanlıkla ilgili unsurlar barındırdığını söyleyen Samsudin, Sevgililer Günü kutlamasının İslam ilkeleri ve değerlerinin ihlali anlamına geldiğini söyledi

"SEVGİLİLER GÜNÜ PAGAN-HIRİSTİYAN ADETİDİR”

Suudi Arabistan din işleri kurulu yetkilileri de, Sevgililer Günü’nün bir pagan geleneği olduğunu ve evlilik dışı ilişkileri teşvik ettiğini savunuyor. Ülkede 2004 yılında yayımlanan bir fetvada, "Sevgililer Günü pagan-Hıristiyan tatilidir. Allah’a ve kıyamet gününe inanan Müslümanlar bugünü kutlamamalıdır. Allah’ın gazabından kaçınmak için bu bir görevdir" denilmişti. Fetvada, İslam’da yalnızca Kurban ve Ramazan Bayramları’nın bulunduğu ve bunların dışında bayram kutlaması yapılmaması gerektiği belirtilmişti.

MUSTAFA R. ÖZGÜR


sevgililer gününün dinimizdeki yeri, sevgililer günü kutlamanın dinimizdeki yeri

Okudunuz mu?  Kapanmak istiyorum nereden başlamalıyım
Bu kategoride yer alan Üç kişi yolculuğa çıktığında, içlerinden birini başkan seçsinler. başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Sevgililer günü kutlamanın dindeki yeri nedir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.