Anasayfa
8 Mayıs 2021, 6:13
admin
Yönetici

Eşim uzun süredir işsiz sanki üzerinde bir kısmetsizlik var

Eşim uzun süredir işsiz sanki üzerinde bir kısmetsizlik var

Kayıtsız Üye
Eşim uzun süredir işsiz sanki üzerinde bir kısmetsizlik var.Hangi işe girse kendinden kaynaklanmayan sebeplerden bir süre sonra işsiz kalıyor.ya işyeri kapanıyor yada başka bir şey oluyor. Bu duruma çok üzülüyorum.İş bulması için nasıl dua etmeliyim.Lütfen bana bir yol gösterin.

Okudunuz mu?  Müslüman kimse kimlerle evlenemez?

Cevap: Eşim uzun süredir işsiz sanki üzerinde bir kısmetsizlik var

Desert Rose
el-Hudrî (r.a) anlatıyor: Rasûlullah (s.a.v) bir gün Mescid’e girdi. Orada Ensâr’dan Ebû Ümâme (r.a) denen kimse ile karşılaştı. Ona: "Ey Ebû Ümâme, niçin seni namaz vakti dışında Mescid’de oturmuş görüyorum?” diye sordu. "Peşimi bırakmayan bir sıkıntı ve borçlar sebebiyle ey Allah’ın Rasûlü!” diye cevap verdi.

Okudunuz mu?  Bir evde yuva yapmış karıncaları evden uzaklaştırmak için hangi dua okunmalı veya ne yapmalıyız ?

Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v): "Sana bazı kelimeler öğreteyim mi? Bunları okursan, Allah, senden sıkıntını giderir ve borcunu öder.” "Evet, ey Allah’ın Rasûlü, öğret!” dedim. "Öyleyse, akşama çıktın mı sabaha erdin mi şu duayı oku:

"Allah’ım üzüntüden ve kederden sana sığınırım. Aczden ve tembellikten sana sığınırım. Korkaklıktan ve cimrilikten sana sığınırım. Borcun galebe çalmasından ve insanların kahrından sana sığınırım.”
(Ebû Ümâme) der ki: "Ben bu duayı yaptım, Allah benden gamımı giderdi, borcumu ödedi.”
(Ebû Dâvûd, Salât 367, 1555)

Okudunuz mu?  Adetin son gününde ilişkiye girilebilir mi?

Sıkıntılar hayata hayat katan unsurlardır. Çünkü, sıkıntısız, yeknesak, monoton bir hayat canlılıktan çok ölü bir cenazeye benzer. Varlıktan çok yokluğa yakındır. Hayat sıkıntılarla motivasyon kazanır, terakki eder.

"Sabır ve dua müminin ne güzel iki silahıdır." sözü hadis olarak rivayet edilmektedir.(bk. Kenzu’l-Ummal, III/272, h.no: 6505).

Okudunuz mu?  Hayırlı bir iş için 70000 tevhid adadım ve başladım ama devam edemedim, kaldığım yerden devam edebilirmiyim?

Sabır, sıkıntı ve zorluklara karşı direncimizi sağlayan bir dayanma gücüdür. Hadiste bu işi becerenlerin müminler olduğu vurgulanmıştır. Çünkü, insanın dayanma gücü sınırlıdır. Bir yandan; gücüne güç katacak, her an her yerde ilim ve kudretiyle hazır olan, her zorluğun üstesinden gelen bir Allah’a iman eden kimsenin elinde sabır, gerçekten eşsiz bir silahtır. Onunla bütün sıkıntılara karşı müdafaa edebilir, bütün zorlukları yenebilir.

Okudunuz mu?  Birine iftira attım ve çok pişmanım. ne yapmalıyım?

Diğer yandan bütün sıkıntıları -bir istihale makinesi gibi- sevinçlere çeviren, ahirete imandır. Ahirete iman eden kimse, dünyanın zorlu imtihanları karşısında "Ya hu, bu da geçer” deme gücüne sahip olur. Hastalığın iyileşmesi uğruna bir çok acı ilacı kullandığı gibi, ebedî bir sağılığa kavuşma adına da her türlü acılara karşı "Ya Sabur” der dayanır.

Okudunuz mu?  Sünnet ile Nafile arasındaki fark nedir?

Hz. Yusuf’u, kölelikten Mısır’ın sultanlığına yükselten onun sabrıdır.

Sabır, haram düşmanına karşı bir silah olduğu gibi, Allah’ın emirlerini yerine getirmek için de eşsiz bir silahtır, musibetlere karşı da en güçlü silahtır.

"Ümmetim, merhamete uğramış bir ümmettir. Ahirette azap görmeyecektir. Onun azabı/cezası, dünyada başına gelen fitneler/ağır imtihanlar, depremler, masum yere öldürülmeler gibi felaketler şeklinde verilir.”(Ebu Davud, Fiten, 7).

Okudunuz mu?  Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim hadis anlamı ve arapçası

İslam alimleri bu hadisin manası üzerinde durmuş ve değişik yorumlarla onu anlaşılır hale getirmeye çalışmışlardır. Hadis müşkil/manası kapalı, problemli hadislerdendir.

Problem şudur: Bu ümmetten de bir kısım insanlar, özellikle büyük günah işleyip de tövbe etmeden ölenlerin cehenneme gireceklerine, daha sonra şefaatle veya Allah’ın lütfuyla oradan çıkacaklarına dair bir çok sahih hadis vardır(Avnu’l-Mabud, ilgili hadisin şerhi).
arşivden….

Okudunuz mu?  Evde yemek pişirip ikram edip konu komşuya polise ve asker dağıtmanın fazileti nelerdir?

kısmetsizlik neden olur, iş konusunda kısmetsizlik, eşim işsiz

Bu kategoride yer alan Sevgi ile ilgili hikaye özeti başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Akrostiş Şiir
Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

Eşim uzun süredir işsiz sanki üzerinde bir kısmetsizlik var Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.