Anasayfa
7 Mayıs 2021, 5:59
fikih
Abone


Gözbebeğinde lens bulunan kimsenin abdesti ve guslü sahih midir?

Muhasibi
Gözbebeğinde lens bulunan kimsenin abdesti ve guslü sahih midir?
? Gözündeki bir rahatsızlıktan dolayı gözbebeğine lens yerleştiren kimse abdest ve gusülde bunu yerinden kaldırmak zorunda mıdır? Şayet yerinden kaldırmaz da abdest ve gusülde lens sabit kalır, altına su geçmezse durum ne olur? Abdest ve guslü sahih olur mu?? Gerek abdestte, gerekse gusülde olsun gözbebeğini yıkamak lâzım gelmez. Bu bakımdan gözbebeğinin üzerine yapıştırılmış vaziyette bulunan lens ve başka şeyler abdeste de, gusle de mani olmazlar. Kaldırıp da altını suyla yıkamk gerekmez. Zira gözbebeği bedenin dışından sayılmaz. Sayılsa bile yıkanmasında mahzur vardır. Su ile ovalamayı gerektirmez. Ancak, gusülde göz kapaklarını kapayıp yumulu tutma halinde yıkanması gereken çevrenin de kuru kalma ihtimali bulunduğundan, gözler zaman zaman açık bulundurulmalı, çevresini suyun ıslatmasına mani olmamalıdır.

Ağız böyle değildir. Gusülde ağız içini ıslatmak farzdır. Ağızda kuru yer kalmamalı, gusül suyuyla mutlaka yıkanmış olmalıdır. ….
Cevap: Gözbebeğinde lens bulunan kimsenin abdesti ve guslü sahih midir?

ZİREGÜL
gusül abdestinde yıkanacak yerler bellidir kişi eğer lens kullanıyorsa bu gusüle mani değildir ama illa sıkıntı ediyorsa çıkarmasında problem yoksa çıkarabilir


lensle gusül alınır mı, lensle gusül abdesti alınır mı, gözde lens varken gusül abdesti alınır mı

Bu kategoride yer alan Öpüşünce cenabet olunur mu? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Bir Yorum Yazın.Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Gözbebeğinde lens bulunan kimsenin abdesti ve guslü sahih midir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.