Anasayfa
28 Temmuz 2021, 14:23
fikih
Abone

Kulak akıntısı abdesti bozar mı?

Muhasibi
Bazan kulaktan irin, kan gibi şeyler akıyor. Bu akıntıdan sonra abdesti yenilemek gerekir mi, yoksa bunlar abdesti bozmaz mı?? Bu akıntı sırasında acı ve sızı duyulursa abdest bozulmuş olur. Yeniden abdest almak gerekir. Zira acı ve sızı hissi, akıntının bir yaradan çıktığına delil olur. Şayet böyle bir acıma ve sızlama hissedilmezse abdest bozulmaz. Yaradan çıkmadığına hükmedilir


Cevap: Kulak akıntısı abdesti bozar mı?

Fetva Meclisi
kulak akması abdest bozarmı

Okudunuz mu?  Eşini dudaktan öpmek abdesti bozar mı?

Bir ağrı ve sızı olmaksızın kulaktan, göbek ve gözden çıkan akıntı abdesti bozmaz. Akıntı ağrı ve sızıyla çıkarsa o zaman abdest bozulur. Zira ağrı yaranın varlığına delildir. Yaradan akan sıvı da abdesti bozar (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtar, I, 147).

Okudunuz mu?  Cenabetlik normal abdestle geçer mi?

Kulak Akıntısı Ve Gusül Abdesti

Kayıtsız Üye
Kulağımda akıntı var gece akıyor ve sabah kurumuş oluyor temizledim ama gusül esnasında kuru akıntı kulağımda kaldı (elimin kolay ulaşacağı bir yer) kuru kulak akıntısının altına su geçer mi?


Yorum: Kulak akıntısı abdesti bozar mı?

arifselim
Kulağın iç kısmında kalan akıntıyı temizlemek mecburiyeti yoktur ve bu gusle engel değildir. Akıntı kulak dışına çıkmışsa ancak o zaman yıkanmalıdır. Ayrıca suyun deriye temasına engel olmadığı sürece kulak dışında da olsa yine gusle engel olmaz.

Okudunuz mu?  İstibra için kullanılan pamuk elbiseden düşerse?

kulak akıntısı abdesti bozar mı, kulak akintisi abdesti bozarmi, kulak akması abdesti bozar mı

Bu kategoride yer alan Niyeti kalp ile yapıp dil ile de söylemenin hükmü nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Kulak akıntısı abdesti bozar mı? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.