Anasayfa
7 Mayıs 2021, 6:11


Evlilik için tüm ailenin rızası gerekli mi?

Desert Rose
SORU: Hocam siz değerli hocalarıma benim bir sorum olacak. Ben bir hastanede hemşireyim kendim devlet memuruyum. Bundan 3-4 ay önce ciddi evlilik maksadıyla bir beyle tanıştım, kendisi de esnaflık yapıyor. Ben durumu aileme bildirdim yalnız annem ve babam işitme engelli oldukları için çevredeki hala, amca, dedeler hayatıma çok müdahalede bulunuyorlar. Nitekim bu evlilik konusunda da durum böyle oldu. Ailem kesinlikle bu evliliğe karşı çıktılar. Tek neden ise karşıdaki kişinin esnaf olması, bir öğretmen veya memur olsun istiyorlar. Benim de gönlüm kaydı hoşlandım aileme de dedim ki siz iyice araştırın sorun dedim. Araştırmalar sonucunda çok olumlu yanıtlar almışlar, işte çok dindar bir ailedir annesi babası 5 vakit namazındadır, dört dörtlük bir ailedir demişler. Ama tek sorun esnaf olması. Biz anlaşamazmışız, memur olursa daha iyi olurmuş. Ailem benden habersiz bir hocaya gitmişler. Hoca da demiş ki bu kızda büyü var, kısmeti kapalı bu aile bu kızla parası için görüşüyor, evlenirse 8 ay sonra boşanır demiş. Ailem de inandı tabi ki beni vazgeçirmek için ellerinden geleni yaptılar ama şöyle ki babam kabul ediyor sen seviyorsan ben kabul ediyorum diyor. Ancak dedemgil ailemi çok etkiliyor. Neyse son durum bütün aileyi razı ettim istemeye geldiler ama biraz gönülsüz oldu tabiî ki. Tek korkum Allah korusun evlenip ayrılmak. Onların ama babam ben sevdiğim için tamam dedi razı oldu sorum biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. Bütün ailenin gönülsüz olduğu bir evlilik doğru mu? Sonuçta onları da bir şekilde razı ettim ve bu büyüye ve hocaya ne kadar inanmalıyız?
CEVAP: Babanız rıza gösterdikten sonra hiç kimsenin engel olacak bir durumu yoktur. Evliliğiniz mübarek olsun. Bir kaç hususu not olarak kaydedebilirsiniz:
a- Bütün evlilikler boşanma ile sonuçlanma riski taşımaktadır. Sizin için de bu gerçek vardır.
b- Esnaflık bir zillet değildir. Bilakis memurluk bir bağımlılıktır. İnsanların imanı ve ahlâkı ölçüdür.
c- Sizinle ilgili sözler sarf eden hoca kılıklı kim ise kendi imanını düşünsün. Siz, onunla ilgili bir daha açıklama bile yapmayın: Sözlerinin tamamı sahtekârlıktır.
d- Allah’a sığınıp yola devam edin. Şu kadar ki, evleneceğiniz şahsa bu gelişmeleri uygun bir dille iletin. Hem sizinle ilgili hem de kendisi ile ilgili bekleyen tehlikeleri görmeye çalışsın. Dua edin ve yola çıkın. Bir gün bile bekâr kalınmayacak bir zamanda yaşıyoruz. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız
Cevap: Evlilik için tüm ailenin rızası gerekli mi?

AKBİLE
aslında anne ve babanın rızası yeterlidir sonuçta evlenecek kişiler bunu daha iyi bilmeli ve ona göre adım atmalıdır ters giden bir durum varsa ve evlilikleri zaten olmayacak bir noktadaysa onuda bilemeyiz


Yorum: Evlilik için tüm ailenin rızası gerekli mi?

Kayıtsız Üye
25 yasindayim hayatimda ilk defa birisine evet dedim ilk birisi cok sevdim ailem siddetle karsi cikiyor uc aydir ikna etmek ailemi cok cabaladim mezhep farkliligi var diye vermiyorlar uzuntumden harap oldum zayifladim ailemin ici ciz bile etmedi .Hala seviyorum cocugu konusuyoruz cocuk yanimda destek veriyor her konuda. Ne yapabilirim


EvlilikBu kategoride yer alan Ölünün mezarından toprak almak ve mezardan çiçek koparmak günah mı? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Bir Yorum Yazın.Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Evlilik için tüm ailenin rızası gerekli mi? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.