Anasayfa
8 Mayıs 2021, 6:53
missa95
Abone


Kişi evlendiği zaman dininin yarısını korumuş olur bu hadisin devamını ve Arapçasını verir misiniz?

Kayıtsız Üye
bir kul evlendigi zaman dininin yarisini kemale erdirmistir hadisinin devami ve Arapçasi


Cevap: Kişi evlendiği zaman dininin yarısını korumuş olur bu hadisin devamını ve Arapçasını veririmisiniz?

muvahhidim
Kardeş;
Bu konu hakkında bir kaç hadis bulunmaktadır..
عن أنس قال, قال الرسول (صل الله عليه وسلم) إذا تزوّج المرء فقد استكمل نصف الدّين، فليتّق الله في النّصف الباقي
. رواه البيهقي

Enes (r.anh)’ten, Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmaktadır..
"Kişi evlendiği zaman dininin yarısını korumuş olur. Geriye kalan yarısı içinde Allah’a Karşı gelmekten sakınsın.”
(Beyhaki)

Başka rivayetlerde;
"Kişi evlendiği zaman dininin yarısını korumuş olur. Geriye kalan yarısı içinde Allah’a Karşı gelmekten sakınsın.” (Heysemi, Mecme’u’z Zevaid, No: 7310; Aclûnî, Keşfu’l-Hafa, 2/239)Bir başka hadis-i şerifinde ise; "Allah kime dindar bir kadınla evlenmeyi nasip ederse, ona bu şekilde dininin yarısında yardım etmiş olur. Geriye kalan yarısında da Allah’a karşı gelmekten sakınsın” buyurmaktadır.

Bu hadisler, özellikle dindar bir kadınla evlenmenin, Allah´ın emir ve yasaklarına uymaya yardımcı olduğuna ve fesadın önünde aşılmaz bir kale olduğuna işaret etmektedir. Kişinin dinini ifsâd eden çoğu zaman şehevi duygularıdır. Demek ki insan evlenmek suretiyle bunların fitnesinden kurtulmuş olur.
(Suyuti, Camius Sağir, 2/932, No: 8730)O’nunla Kalın..


evlenen kişi dininin yarısını, evlenen insan dinin yarısınıBu kategoride yer alan Saygı ve hoşgörülü ile ilgili hikaye başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Bir Yorum Yazın.

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Kişi evlendiği zaman dininin yarısını korumuş olur bu hadisin devamını ve Arapçasını verir misiniz? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.