Anasayfa
28 Mayıs 2021, 13:30
Namazlar
Yönetici

Öğle namazının müezzinliği nasıl yapılır ?

Kayıtsız Üye
Öğle namazının müezzinliğini verir misiniz (çok acil) Öğle namaz için müezzinliğin nasıl yapılması gerekmektedir ?


Cevap: Öğle namazının müezzinliği nasıl yapılır ?

Desert Rose
Öğle namazının müezzinliği nasıl yapılır ?

1- Ezan Okunur
“Allahu Ekber, Allahu Ekber
Allahu Ekber, Allahu Ekber
Eşhedü en Lailahe illAllah,
Eşhedü en Lailahe illAllah
Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah
Eşhedü enne Muhammeden Rasûlullah
Hayyaala’s-salâh, Hayyaala’s-salâh
Hayyaala’l-felâh, Hayyaala’l-felâh
Allahu Ekber, Allahu Ekber
La ilahe illAllah “

2-Cemaatin İçerisinde Ezan Duası Okunur
Allahümme rabbe hazihi’d-davet’it-tâmmeh, ve’s-salâti’l-kaimeh, âti seyyidina Muhammeden’il-vesilete ve’l-fazilete ve’derecate’r-rafiati’l âliyeh, ilahî veb’ashu makâmen mahmuden’illez’i vaadteh. İnneke lâ tuhlifu’l-mîâd.
Bu duânın meâli şöyledir:

“Allâh’ım! Ey bu tam dâvetin, yâni mübârek ezânın ve kılınmak üzere bulunan namazın mukaddes Rabbi. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’e vesîleyi ve fazîleti ihsan et ve O’nu, kendisine va’d buyurmuş olduğun Makâm-ı Muhmûd’a eriştir. Şüphe yok ki, sen va’dinden dönmezsin.”

3- Farzdan önce Kamet getirilir.
İkametin sözleri de ezanın sözlerinin aynıdır. Yalnız, Hayye ale`l-Felâh dendikten sonra iki kere de Kad kâmeti`s-Salâh cümlesi söylenir. Mânası: Namaza başlandı, demektir.

4- Namazın farzından sonra “SELAM DUASI” okunur
Estağfirullâh, estağfirullâh, estağfirullâh el-azîym el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hû, el-hayy’el kayyûm, ve etübü ileyh. Allâhumme ente’s-selâmü ve minke’s-selâm, tebârekte yâ zelcelâli ve’l-ikrâm.
Bu duanın anlamı: Ulu olan, kendisinden başka ilah olmayan, Hay ve Kayyum (ezeli ve ebedi hayat ile diri, zatı ve kemaliyle kaim yani yarattıklarının her an idare ve muhafazasında biricik hakimi mutlak) olan Allah’a istiğfar eder, beni affetmesini isterim. Allahım sen selamsın. Bütün noksanlardan berisin, uzaksın. Dünya ve ahiret selameti senin inayet ve yardımınla olur. Sen mukaddessin, tazime gerçekten layık olansın. Ey celal ve ikram sahibi olan yüce mabudum!

5- Bilinen namaz tesbihatına devam edilir.
“SubhanAllahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu vAllahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim.” denir ve Ayet el-Kürsi okunur.
Anlamı: “Allahı bütün noksan sıfatlardan tanzih eder, kemal sıfatlarla muttasıf olduğunu kabul ederim. Bütün hamd ve şükürler Allah’adır. Allah’tan başka hiç bir ilah yoktur. İhtiyaçları gideren ve zararları yok eden yalnız yüce ve güçlü olan Allah’tır.”

6- Ayete’l Kürsi okunduktan sonra tesbih çekilir.
33 Subhânallâh,

33 Elhamdulillâh,

33 Âllâhuekber.

7- Tesbihlerden sonra İse
“La ilahe ilAllahu vahdehu la şerike leh lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şeyin Kadir ve ileyhi’l-masîyr “
“Allah Tealadan başka ilah yoktur, tek ilah sadece odur, ortağı da yoktur. Bütün mülk ona aittir. Bütün hamdü senalar onadır. Her şeye kadirdir.”
Allahum-mahşurne fi zuratis-salihin: “Allah’ım Bizi Salih Kullarınla Birlikte Haşr et”

8-Dua Edilir ve Sonrasında
Âmin Allahumme Âmin Va Selemun Alel Mürseline Vel Hamdu Lillehi Rabbil Âlemin El-Fatiha
Denilip Bitirilir.


Cevap: Öğle namazının müezzinliği nasıl yapılır ?

Kayıtsız Üye
Yahu öğle namazı için kaç yere baktımsa aynı yaw kardeşim farzdan önce sünneti yokmu öğle namazının baştan düzgün anlatsaniza. ..farzdan sonra normal tesbihat demişsiniz bilsek sormayizki zaten açıklayın iyice …..ezan ile dua sonuna kadar herseyi yazsaniza. …bi zahmet


Cevap: Öğle namazının müezzinliği nasıl yapılır ?

klav
Bu konu müeezzinlik ile ilgilidir. Namazla ilgili diğer konulara bakabilirsin.


Kayıtsız Üye
Sunnete baslarken ezan duasında sonra salatu sunnet Allahumme salli ala seyidine Muhammedin ve ala ali Muhammed diyorsun


müezzin, öğle namazı müezzinliği, ogle namazı muezzinligi

Bu kategoride yer alan Teveccüh Namazı (Gece Namazı) Nasıl Kılınır başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Öğle namazının müezzinliği nasıl yapılır ? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.