Anasayfa
8 Mayıs 2021, 4:43
Ahlak
Yönetici

Tebessüm Sadakadır.

Ercan
Alemlere rahmet iki cihan serveri Efendimiz ( S.A.V) bize sadakayı çok vermemizi telkin etmektedir. Verecek bir şeyimiz yok Ya RasülAllah diyenlere de İnsanlara tebessüm etmeniz de bir sadakadır buyurmuşlardır.

Yüce Rabbimizin şu nimetlerine bakınız. Herkese güler yüzle davranmayı sadaka vermiş gibi sevapla mükafatlandırıyor.

Bir Müslüman olarak rastladıklarına verdiğin selâmdan, sorduğun hatırdan bile mükâfat kazanıyorsun.

Peygamberimizin şu müjdesi bize ne büyük ümitler veriyor. Buyuruyor ki:

İki mü’min karşılaşıp müsafaha ettikleri zaman, aralarında yetmiş mağfiret taksim edilir. Bunun altmışdokuzu güler yüzlü olanındır. (İhya-u Ulumid-din. c/2, sf: 179.)

Güler yüz, gülleri açmış bahçe gibidir. Seyredenlere bir güzellik verir. İnsan, güzellikler karşısında güzelleşir. Güler yüzlü olanların yanında ruhu aydınlanır.

İnsanın karşısındakine tebessümüyle bakılanın negatif enerjisi pozitifleşir.

Okudunuz mu?  İslam Dininde Güzel Ahlak

Aile hayatında güler yüzün önemi daha çoktur. Çünkü insan, evindeki huzura göre topluma huzur katar. Evinden güler yüzle uğurlanmış bir erkek, sabahtan akşama kadar etrafındakilere tebessüm saçar.

Aile yuvalarında huzurun ve sevginin kaynağı tebessümlü olmak, güler yüzlü davranmaktır.


Cevap: Tebessüm Sadakadır.

Ecrinim
konuyla ilgili kısa bir hikaye paylaşmak isterim kardeşim izninle:)

Vaktiyle iki arkadaş arıcılık yapıyorlar, ürettikleri balı da aynı pazara götürüp satıyorlarmış. Bunlardan birinin balı gayet tatlı, görünüşü de güzel olduğu halde fazla satamıyor, gelen müşteriler hep arkadaşına geliyor, onun balını satın alıyorlarmış. Onun da buna hep canı sıkılıyor, bu müşterilerin durumuna bir türlü anlam veremiyormuş. Daha fazla dayanamamış, bir gün arkadaşına sormuş:
– Arkadaş, demiş, ikimiz de aynı yerde bal satıyoruz, müşteriler hep sana geliyor, benim balım daha güzel olduğu halde bir türlü satamıyorum, senin kalitesiz balın daha çok satılıyor, bunun sebebi nedir? Arkadaşı şöyle cevap vermiş:
– Evet, doğru söylüyorsun, senin balın daha güzel, daha kaliteli, ama yüzün turşu satıyor. Balının güzel olması yeterli değil, yüzünün de güleç olması gerekir. Gelen müşterileri benim gibi güler yüzle karşılamıyorsun, onlar benim güler yüzüme, tatlı dilime geliyorlar.

Okudunuz mu?  Kadına Bakmak

Ebu Zer (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz kendisine hitaben şöyle buyurmuştur: "İyiliğin hiçbir çeşidini sakın küçümseme, velev ki kardeşine güler bir yüzle kavuşup buluşmanı bile." (Müslim, Birr, 144)

güzel paylaşım için Rahman razı olsun kardeşim,emeğine sağlık

Okudunuz mu?  Yolculuk âdabı

Cevap: Tebessüm Sadakadır.

Ercan
Anlattığın bu hikaye ile iyice pekişmiş oldu kardeşim.

< Rahman razı olsun kardeşim,emeğine sağlık >

Rabbim cümlemizden razı olsun inşAllah.


Cevap: Tebessüm Sadakadır.

yasemin
TEBESSÜM 🙂
Peygamber Efendimiz s.a.v gülümserdi
ve güler yüzlü idi / insanlara somurtmazdı,
kızdığında kızgınlığını belli etmezdi.
Peygamberimiz s.a.v çeşitli hadislerinde
gülümsemenin güzelliğini anlatmış ve
güler yüzlü olmayı tavsiye etmiştir:
güler yüzle insanlara selam vermen sadakadır.
Allah yumuşak ve güler yüzlü kimseyi sever.
siz mallarınızla bütün insanları memnun edemezsiniz. öyle ise, güler yüzlülüğünüz ve güzel huyunuzla onları memnun ediniz.
Allah müslüman kardeşine
surat asan kimseye buğz eder.
gülümsemek, güler yüzlü olmak ve az gülmek sünnettir.bunlarda sadaka sevabı vardır. bunlar kalbe hayat verir.ruha huzur verir.insanları kaynaştırır, insanlar arasında güven, sıcaklık ve yakınlaşma meydana getirir. dostlukları arttırır. düşmanlıkları öldürür, husûmeti kırar. kırgınlıkları önler. kini, nefreti, öfkeyi, kızgınlığı, küskünlüğü söndürür ve yok eder …
gülümsemek güzeldir …


tebessüm sadakadır, gülümsemek sadakadır, gulumsemek sadakadir

Okudunuz mu?  Selam Vermenin ve Almanın Adabı
Bu kategoride yer alan Kusur aramak Kusur bulmak... başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Tebessüm Sadakadır. Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.