Anasayfa
7 Mayıs 2021, 5:59
fikih
Abone

Bayanların abdest alma şekli farklı mıdır?

Muhasibi
Soru: Bayanların abdest alma şeklini anlatır mısınız? Bayanlar kulaklardan sonra ense kısmını mesh ediyor mu?
Cevap: Kadınların abdest alış şekilleri erkeklerden farklı değildir. Farklı olan şudur: Kadınlar kendilerine dinen yabancı olan erkeklerin yanında abdest alırken avret yerleri olan kollarını ve saçlarını açamaz. Fakat erkekler, kadınların yanında bu uzuvlarını açabilirler.
Boynun mesh edilmesi erkekler için de kadınlar için de aynı hükmü taşır. İkisi de zayıf bir hadise dayanır. Mesh edilmesi şart değildir.

Okudunuz mu?  Teheccüd namazının vakti (saat ve dakika olarak) ne zaman başlar, ne zaman sona erer?

Cevap: Bayanların abdest alma şekli farklı mıdır?

ZİREGÜL
abdest kadın ve erkekdede aynı alınır fakat kadın mahremiyetini korumak durumunda olduğu için her ortamda abdest alamaz ama erkek için bu aynı değildir

Okudunuz mu?  Seferi miyim ?

bayanların abdest alma şekli

Bu kategoride yer alan Namazdan sonra yapılacaklarla ilgili soru başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Bayanların abdest alma şekli farklı mıdır? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.