Anasayfa
8 Mayıs 2021, 10:19
missa8
Abone

Okulda kısa etek giymek yerine pantolon giyiyorum. Bu durumda bana günah yazılır mı? Yoksa ben etek mi giymeliyim?

Okulda kısa etek giymek yerine pantolon giyiyorum. Bu durumda bana günah yazılır mı? Yoksa ben etek mi giymeliyim?

Kayıtsız Üye
Okulda kısa etek giymek yerine pantolon giyiyorum. Bu durumda bana günah yazılır mı? Yoksa ben etek mi giymeliyim?


Cevap: Okulda kısa etek giymek yerine pantolon giyiyorum. Bu durumda bana günah yazılır mı? Yoksa ben etek mi giymeliyim

Desert Rose
Konuya farklı açılardan bakanlar farklı hükümler verebilirler. Her açının kendine göre hükmü olması da mümkündür. Ben de arz edeceğim açılardan bakacak, kendi görüşümü netleştirmeye çalışacağım. Takdir size aittir. Uygun bulursunuz, yahut ta yanlış telakki edersiniz. İkisi de mümkündür.

Okudunuz mu?  Olymp Trade Caiz Mi?

Bugün giyim kuşamda tam bir karmaşa yaşanmaktadır. Ne erkek ne de kadın giyimi geçmişteki gibi net ve tam ayrılmış değildir.

Bunu şunun için arz ediyorum.
Gerçekten de hanımların giyim kuşamında birinci ölçü tesettür ise, ikincisi de erkek giyimi olmaması, erkek giyimine benzememesidir.

Okudunuz mu?  Cenaze de okunan süre

Efendimizin ikazı da bunu açıkça ifade etmektedir.
– Erkeklerden kadın giysisi, kadınlardan da erkek giysisi giyerek karşı cinse benzeyenlere.. diye başlayan hadiste lanet bedduası vardır.

Bu ikazı unutmayan hanımlar, giyimlerinde birinci olarak tesettürü esas aldıkları gibi, ikinci olarak ta erkeğe benzememeyi esas alırlar. Kimliklerini korumak isterler.

Okudunuz mu?  Arkadaş edinme duası nasıl yapılır?

Toplumun böyle bir kimlik korumasına ihtiyacı da kesindir. Cinsiyet karışımı söz konusu olacak nerdeyse.

Ancak bugün erkek giyimi eskisi kadar kesin belirlenmiş değildir. Pantolon artık sadece erkek giyimi olmaktan çıkıp kadınların da büyük ölçüde giyimi haline gelmiştir.

Nitekim Suudi Arabistanlı erkeklerin de kadın giyimine benzeyen entarilerle dolaştıkları bilinmektedir. Demek ki sabit bir erkek giyimi, tartışmasız mevcut değildir.

Okudunuz mu?  Nikahtan sonra okunacak dini Nikah Duası

Bence bugün kadının giydiği pantolonun erkek giyimi olmasından önce, dar olup olmadığı, üzerini örten bir başka şeyin giyilip giyilmediği esas alınarak konuya bakılmalıdır.

Beden hatlarını belli etmeyecek genişlikteki pantolonun üzerine üst kısmı örten bir şey giyiliyorsa artık bunun erkek giyimi olduğunu düşünmemek gerekir. Çünkü tesettürü daha iyi sağlamak özelliği söz konusudur.

Okudunuz mu?  Evli erkek karısından izin almadan başka kadınla dini nikah kıyabilirmi

Nitekim Efendimiz aleyhisselam İmam-ı Ali ile (Baki) mezarlığında iken yan yoldan bir kadının, bindiği eşek üzerinde giderken yağışlı hava sebebiyle ayağı kayan eşekten düştüğü görülür. Derhal yüzünü başka tarafa dönen Efendimize:

– Kadın sirval giymiş, bir yeri açılmadı! derler.

Bunun üzerine Efendimizin, bindiği eşekten düştüğü halde bir yerinin açılmasını önleyen sirvali giyen hanımlara dua ettiği duyulur.

Okudunuz mu?  Peygamberimizin Sabrı – Peygamberimizin Sabırlı Oluşu

Bu anlayış içinde pantolona baktığımızda üzerinde bir giyim olması halinde Efendimizin duasına mazhar olan bir giyim şekli dolduğunu düşünmek yanlış olmasa gerektir.

Çünkü geniş pantolonun da, arabaya binip inerken, merdivenden inip çıkarken, sirval gibi tesettürü temin ettiği bilinmektedir.

Nitekim siyerde Efendimizin sirval satın aldığı kaydı da vardır. Bizzat kendisinin giydiği görülmediğine göre, yakınlarına hediye etmek için almıştır diye düşünmek de mümkündür.

Okudunuz mu?  Allahı zikreden hayvanlar

Sirval, Anadolu hanımlarının vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta giydikleri şalvarı hatırlatıyor insana. Bu kadar bolluktaki şalvardan kimsenin şikayeti de olmamaktadır.
Ben konuya böyle bakmaktayım.

Siz bu bakışı zorlaştırıcı da bulabilirsiniz, kolaylaştırıcı da görebilirsiniz..
Bu biraz da sizin içinde bulunduğunuz şartlar ve kendi ruh halinizle ilgili olabilir.

Okudunuz mu?  Kullandığım ilaçta isopropil alkol içerir yazıyor bu ilacı kullandığım için günah olur mu?

Ahmed Şahin


Cevap: Okulda kısa etek giymek yerine pantolon giyiyorum. Bu durumda bana günah yazılır mı? Yoksa ben etek mi giymeliyim

Misafir
Bildiğim kadarıyle hiçbir okulda kısa etek giyilecek diye bir şart yoktur. Ancak öğrencilerin çoğu kısa etek giymekte bu da sanki etek kısa olacak diye bir izlenim doğurmaktadır. Uzun etek bulamayıp diktirenler de biliyorum. Zaten kısa etek zorunlu da değildir.

Okudunuz mu?  İmamı gazalinin kadın hakkında görüşü nedir?

Cevap: Okulda kısa etek giymek yerine pantolon giyiyorum. Bu durumda bana günah yazılır mı? Yoksa be

Üstad
kısa etek de pantolonda yanlış
en iyisi en doğrusu bol ve uzun etek giymektir.

Bu kategoride yer alan Anne sevgisi ve tavşan besleme başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Okulda kısa etek giymek yerine pantolon giyiyorum. Bu durumda bana günah yazılır mı? Yoksa ben etek mi giymeliyim? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.