Anasayfa
3 Ekim 2022, 11:15
Gusul
Yönetici

Gusul abdesti alırken kusmak

EFSANE177
Gusul abdesti alırken kusarsak (kusarsak dedim ama ağzıma gelirse) gusül kabul olmaz mı?


Cevap: Gusul abdesti alırken kusmak

muvahhidim
< Gusul abdesti alırken kusarsak (kusarsak dedim ama ağzıma gelirse) gusül kabul olmaz mı? >
Kardeş;
Gusul abdestini alma esnasından yapılan ağız dolusu istifra gusle mani değildir..
Bu durum sadece namaz abdestinizi bozar.. Guslünüzü almaya devam edebilirsiniz..

O’na emanet ol..
celle celeluh..


Cevap: Gusul abdesti alırken kusmak

HAMMADUN
Muvahhidim kardeşim, Gusül abdesti ile NAMAZ KILINABİLİRMİ….????

GUSÜL ABDESTİ oldu dersek eğer, gusül abdesti aldıktan sonra, namaz kılmak için gusül abdestinden sonra birde namaz abdesti almamız mı gerekir…..????

Bu durumda GUSÜL ABDESTİ ve NAMAZ ABDESTİ’ni ayrı olarak düşünüp, Gusül oldu, namaz kılmak için namaz abdestinide gusül abdestinin üzerinemi almamız gerekir….????

Rab’bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.


Cevap: Gusul abdesti alırken kusmak

muvahhidim
Kardeşim..
Öncelikle mesajını biraz geç gördüm hakkın helal et 🙂

Benim yukarda anlatmak istediğim, İstifra sadece namaz için alacağımız abdesti bozar şeklindeydi. Kardeşimiz belki de, gusül de bir abdest olduğuna göre, istifra guslü de bozar şeklinde düşünmüş olabilir düşüncesiyle, bunu söyledim.. Gusul esnasında veya guslü yaptıktan sonra abdesti bozucu herhangi bir şeyin yapılması halinde gusül olur ancak o abdest ile ibadet edilmez, namaz abdestinin tekrar alınması gerekir..

Ayrıca;
Asıl soruna gelecek olursak..
Gusul abdesti bir Müslüman için belli durumlarda (Cünüp) gereklidir. Temiz olan bir müslümanın namaz kılması için gusül almasına gerek yoktur. sadece abdest alması kafidir. Ancak tam tersini düşünecek olursak. Temiz olmayanlar (cünüp veya kadın özel hali) için öncelikle gusül almaları gerekir, bu durum aslında bu kişiler için özelleştirilmiştir. Yani onların ibadet edebilmeleri için gusül almaları yeterli görülmüştür.Tekrar namaz abdesti almalırı gereksizdir.. Gusul esnasında alınan namaz abdesti de bu durumda sünnet olur.. Umarım anlata bilmişimdir..

Rabbim cümlemizden razı olsun kardeşim 🙂

Aşağıdaki Rivayetleri de inceleyebilirsin..

Âişe radıyAllahu anha’dan rivâyet edilmiştir:

Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem gusleder, iki rekât (sünnet)i ve sabah namazını(n farzını) kılardı. Onun guslettikten sonra abdesti yenilediğini hatırlamıyorum. (Ebu Dâvûd, Taharet, 98)

Âişe radıyAllahu anha’dan rivayet edilmiştir:

”Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem gusülden sonra abdest almazdı. (Tirmizi, Taharet, 79; Nesâî, Tahâret 160; İbn Mâce, Tahâret, 96; Ahmed b. Hanbel, 6/68; 192)

Bu hadisi rivayet ettikten sonra İmam Tirmizî: Sahabe ve tabiin ilim adamlarından birçoğunun görüşü budur. Yani Gusülden sonra abdest almak gerekmez derler. Açıklamasını yapmıştır.

Abdullah İbn Ömer’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah’a gusül abdesti aldıktan sonra abdest almakla alakalı bir soru sorulunca O; hangi abdest gusül-den daha iyi olabilir? buyurmuştur. (Hâkim, Müstedrek, Taharet, hadis no: 103 (548).

O’na emanet ol..
celle celeluh..


HAMMADUN
Elhamdulillah, Güzel bir cevap olmuş İnşaAllah.

Okudunuz mu?  Gusül abdesti alırken şampuan veya sabun kullanılabilirmi?yoksa sadece suyla mı gusül yapılabil

Biz gusül abdesti alırken, namaz abdestini sakatlayan her hal ve şart için, guslümüzü tekrarlıyorduk. İnşaAllah takvaen bu hali devama, devam etmek istiyoruz. İnşaAllah bunda bir sakınca yoktur…..???? Eğer bunda bir sakınca var ise, İnşaAllah bunuda öğrenmek dileriz.

Okudunuz mu?  Bu anlattığım şekilde alınan boy abdesti geçerli midir?

Rab’bim Cümlemizden Razı olsun. Amin.


muvahhidim
< Biz gusül abdesti alırken, namaz abdestini sakatlayan her hal ve şart için, guslümüzü tekrarlıyorduk. >
Kardeşim;
Burada Guslümüzü tekrarlıyorduk derken, gusulden sonra namaz abdestini tekrarlıyorduk şeklinde anladım, doğru mu anladım? acaba..


HAMMADUN
Muvahhidim kardeşim biz İnşaAllah, gusül abdesti alırken, namaz abdestini de sakatlamayacak bir hal üzere guslümüzü alıyorduk.

Okudunuz mu?  Cünübüm bir gün gusül gecikirse günah olur mu

Diyelimki; namaz abdestini sakatlayabilecek her hal üzere hazır guslümüzün başındayken, Farz-ı Misal ağzımıza su aldıkta gargara yaparken su biraz daha aşağı indide, bu hal içerisinde kustuk. O zaman hazır guslümüzün başındayken, ağzımızı tekraren çalkalayıp gargara ile birlikte guslümüzü tazelemiş oluyorduk. Guslümüz bittiğinde ise yeniden abdest almaya ihtiyaç duymuyorduk. İnşaAllah ifade edebilmişimdir.

Rab’bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.


muvahhidim
Aynen öyle kardeşim, mesele anlaşıldıktan sonra, çözümler arttırıla bilir.. 🙂

Rabbim senden de razı olsun..

O’na emanet ol..
celle celeluh..


HAMMADUN
Elhamdulillah,

Rab’bim sizden ve geçmiş Peygamberler(A.S.) ve Ümmetleri ile Peygamber Efendimiz(S.A.V.)’in Geçmiş ve Gelecek ümmetinden de Razı Olsun.

Rab’bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.


Kayıtsız Üye
Kendi isteğimle kusarsam midemin almadığını gusül abdestim bozulur mu


Şema
< Kendi isteğimle kusarsam >
Bilerek kusmak da olsa gusül abdestine zarar vermez.

Okudunuz mu?  Gusül abdest gargara

Kayıtsız Üye
Merhaba, reflüsü olan bir insan gusül sırasında istemsizce boğazına geleni yutuyorsa gusule engel bir durum var mıdır?


ACİLSERVİS
Hastalıktan olsun veya olmasın bir şey yutmak gusle engel değil.
Hayal kurup engeller çıkarmak yerine bir ilmihal okumak yeterlidir. Lütfen tüm Müslümanlar okusun.


gusül abdesti alırken kusmak, gusül alırken kusmak, gusul abdest alirken kusmak

Bu kategoride yer alan Cünüp kalmak, Gusül, kulakları yıkamak ve kılları ovmak başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Gusul abdesti alırken kusmak Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.