Anasayfa
8 Mayıs 2021, 22:20
missa06
Abone


Ve celle senaük niçin sadece cenaze namazında okunur cenazeyle alakası nedir?

Kayıtsız Üye
ve celle senaük niçin sadece cenaze namazında okunur.cenazeyle alakası nedir?


Cevap: Ve celle senaük niçin sadece cenaze namazında okunur cenazeyle alakası nedir?

Desert Rose
Cenaze namazında subhaneke duasını okurken "ve celle senauk" kelimasini okumamızın hihmeti nedir?

1- Her duanın ve duada yer alan kelime ve cümlenin bir makamı vardır ki onun başka bir yerde okunması aynı feyiz ve rahmete kapı açmaz O halde VE CELLE SENAUKE’nin feyiz ve rahmet makamı, cenaze namazındadır2- Ölen kardeşimiz için Allahın rahmet ve mağfiretini dilerken O’nun yüceliğini, azamet ve kudretini, rahmet ve inayetini önce SÜBHANEKE ile anlatmaya yada dile getirmeye çalışıyoruz Bu açıdan O’nun geniş rahmet ve mağfiretini diliyoruz VE CELLE SENAUKE diyerek O’nun rahmet ve mağfiretinin, azamet ve kibriyasının yüceliğine erişmenin mümkün olmadığını, en üstün övgüye ancak Onun layık bulunduğunu kalbimizde dilimize getirmeye çalışıyor ve VE CELLE SENAUKE cümlesiyle bunu ifade ediyoruz

Kaynak: İslam Fıkhı, Celal Yıldırım


Cevap: Ve celle senaük niçin sadece cenaze namazında okunur cenazeyle alakası nedir?

@hmet
ve celle senâük, övgün yücedir anlamındadır.
Yorum: Ve celle senaük niçin sadece cenaze namazında okunur cenazeyle alakası nedir?

Murat bülbül
Verilen cevabın hiçbir faydası yok, özellikle şifa kısmı anlamsız bir açıklama. Bizim şifaya her vakit ihtiyacımız var


Kayıtsız Üye
Cenaze namazında okunan vecelle senau anlami nedir
arifselim
Ve celle seneüke, sübhanekeden bir bölümdür. Sanırım yukarıdaki açıklamaları okumamışsın. Ve celle seneüke demek, övgün yücedir demektir.


Elif Soytürk
Yukarıyı okumadınız herhalde Misafir isimli arkadaşım , Ve Celle Senauk (Senauke) anlamı "Övgün ve Yücedir" demektir…
Kayıtsız Üye
Hayır. Bunun nedeni subhaneke duasının ve celle senaük olan kısmı Hz peygamberden zayıf bir senedle geldiği için namazda okunması caiz değildir. Cenaze namazı tam bir namaz olmadığı için yani dua maksatlı olduğu için burada okunur. Bunu kendim uyduruyor da değilim ayrıca. İlahiyat talebesi olarak söylüyorum …


Kayıtsız Üye
Peki neden subhaneke duasın da bu cümle yer almıyorsa cuma namazında yer alıyor ki sonuçta kötü bir anlamı yokki çok güzel bir anlamı var yani önceden biz bu şekilde öğrenmiştik şimdi herkes namazda bu kısım söylenmez diyor manasi ne peki böyle olmasının .
mum
< cuma namazında yer alıyor ki >
Cuma değil cenaze namazı
"vecelle senaük" ifadesi sahih hadislerde geçmez hiç okumayın kafanız karışmasın.


vecelle senaük ne demek, ve celle senâük ne demek, vecelle senaükBu kategoride yer alan Maddi ve manevi sıkıntı başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Bir Yorum Yazın.

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Ve celle senaük niçin sadece cenaze namazında okunur cenazeyle alakası nedir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.