Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:02
saglik
Yönetici

Prokaryotlarda bilinen 3 farklı genetik nedir?

ebuturab
Prokaryotlarda bilinen 3 farklı genetik bilgi aktarım mekanizması bulunmaktadır: Transformasyon, konjugasyon ve transdüksiyon.

Transformasyon olayında hücre, içinde bulunduğu ortamdaki serbest halde ve başka bir hücreden kaynaklanan bir DNA molekülünü alır. Konjugasyon olayında, birhücreden diğerine direkt olarak ya da seks pilusları ile DNA transferi söz konusudur. Transdüksiyon ise DNA transferinin bakteri virüsleri (bakteriyofajlar) aracılığı ile gerçekleştiği durumdur.

Transformasyon
Bakterilerde bulunan ilk genetik transfer mekanizmasıdır. Daha öncede belirtildiği gibi transformasyon olayı serbest DNA’nın alıcı hücre içine girmesi ve genetik değişimi meydana getirmesidir. Transformasyonda bakteri veya protoplast kendi etrafını saran ortamdan DNA parçasını alır. Bu transfer olan DNA kromozomal DNA veya plasmid olabilir. Alıcı bakterinin transformasyonu; verici (donor) DNA’nın alıcı (resipient) kromozomuna ilave edilmesi ile ve alıcı hücrede varlığını bağımsız olarak koruması ile gerçekleşir.

Serbest DNA’nın alıcı hücre tarafından alınması için bu hücrenin kompetent olması gerekmektedir. Kompetentlik, hücrenin yüzeyinde spesifik reseptör bölgelere sahip olduğu ya da verici DNA’sının plazma membranından geçişini sağlayabilme yeteneğinde olması gerektiği anlamına gelmektedir. Kompetentlik genetik olarak belirlenen bir yetenektir.

Transformasyon gözlenen bazı bakteri strainleri şunlardır:

Gram-Pozitif Bakteriler

Streptococcus pneumoniae, Bacillus subtilis, B. cereus,.

Gram-Negatif Bakteriler

Neisseria gonorrhoeae, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella typhimurium

Transdüksiyon olayı, genetik materyalin verici bir bakteriden alıcı bir bakteriye fajlar aracılığı ile nakledilmesidir. Virüsler normalde konukçu hücre içinde replike olurlarken, konukçu hücre DNA’sı enzimatik olarak parçalara ayrılmakta ve bazı DNA parçaları da bazen tesadüfi olarak viral protein kılıf içinde paketlenmektedir.

Transdüksiyon olayı Desulfovibrio, Escherichia, Pseudomonas, Rhodococcus, Rhodobacter, Salmonella, Staphylococcus ve Xanthobacter gibi Bacteria gruplarında ve bir Archaea olan Methanothermobacter thermoautotrophicus türünde görülmektedir.

Bakteriyel konjugasyon, hücreden hücreye kontakt kurulmasını içeren genetik transfer mekanizmasıdır. Plazmidlerce kodlanan bu olay da konjugatif plazmid yeni konukçu hücreye bir kopyasını aktarmaktadır. Bu nedenle konjugasyonda, konjugatif plazmid içeren bir verici (donör) hücre ve bu plazmidi içermeyen bir alıcı hücre söz konusudur. İki bakteri hücresi arasında ihtiyaç duyulan fiziksel kontakt F pilus (Fertility) adı verilen yapı ile sağlanmaktadır.


Yorum: Prokaryotlarda bilinen 3 farklı genetik nedir?

Meryem
Prokaryotlar yer yüzünde yaklaşık 3 milyar yıl önce oluşan ilk canlı türleridir. Organeller ve karmaşık sitoplazma yapısı bu canlılarda bulunmaz.


kompetent hücre

Bu kategoride yer alan Hafızayı Artırmak başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Prokaryotlarda bilinen 3 farklı genetik nedir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.