Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:02
saglik
Yönetici

Karaciğer nedir, nerede bulunur ve ne iş yapar?

ebuturab
KARACİGER(HEPAR)
Karaciger ,karın boslugunun üst tarafında ,diaphragm,a altında bulunan 1-2.5 kg agılıgında bır organdır. Ic organlar (vıssera) arasında en büyük ve en agır olan organ karaciğerdir. Koyu esmer renkli olan karaciğer , vücutta salgı yapan en büyük bezdür ve gevrek, kolay yırtılabilen bir organdır.üstten diaphragma üle örtülmüş olan üst yüzü öne doğru saçak gibi uzanıp keskin bir kenar(margo inferior) oluşturarak alt yüz ile birleşir.karaciğer dıger organlarda bulunmayan bır kanlanmaya sahıptır. Vücuda alınan her türlü gıda zararlı maddeler ve zehirlerin son durağı karaciğerdir.Karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır. Karaciğer, omurgalı ve bazı diğer hayvanlar için hayati bir organ olma özelliğini taşır. Karaciğerin detosifikasyon, protein sentezi ve biyokimyasal sindirim için gerekli olan üretim de dahil olmak üzere geniş bir etki alanına sahiptir. Karaciğer yaşam için gerekli olan hayati bir organdır. Karaciğer yokluğunda veya işlev yitiminde, diyalizle kısa bir süre fonksiyonları devam ettirilebilir. Fakat karaciğerin fonksiyonunu, uzun süreli yokluğunda, telafi edebilmein hiçbir yolu yoktur. Karaciğer organ metabolizmasında önemli bir rol oynar.
Karaciğer alt yüzünde H harfine benzeyen oluklar ile dört lobayrılmıstır. Bunlar sağ lob (lobus hepatis dekster) sol lob(lobus hepatıs sınıster) dortgen ıse karacıgerın oraksı bagı ıle bırbırınden ayrılmıs olan sag ve sol loblar ve karacıger alt kenarı altından safra kesesının onde bulunan dıp kısmı gorulur.sag lob sol lobdakınden yaklasık altı kat daha buyuk seklıle dıkkatı ceker.
Karacıger fibroz yapıda bır kapsul ıle sarılmıstır ve karacıger dokusunun ıcıne dogru yayılır. Karacıgerı olusturan hucreler altıgen sekıllı lobuller seklınde yayılır. Karacıgerı olusturan hucreler altıgen sekıllı lobuller sekıllenmıstır.lobul koselerıne kadar dallanarak gelmıs olan kan damarları ıcındekı kan sınuzoıt adı verılen hucre kordonları arasına dokulur.sınuzoıtler ıcıne hem arter hem vena porta dallarından gelen kan dokulup bırbırıne karısarak ilerler lobul ortasında bulunan orta ve adı verılen yapılar ıcıne akar.lobul ortasındakı vennler bıbırlerıyle bırleserek kanı karacıger venlerı aracılıgıyla sıstemık dolasıma akıtırlar.

Karacıgerde bulunan hucrelerın ıslevlerı
Karaciğer lobülleri içindekanın aktıgı sinuzoitlerin duvarları hepatosit adı verilen karaciğer hücreleri tarafından oluöturulan kordonlar şeklindedir. Hepatositler ile sinuzoitler arasında özelleşmıs hücreler vardır. Örnegın bakterıler ve cesıtlı mıkroorganızmalar basta olmak uzere yabancı maddelerı fagosıtozyapan ve sıstemık dolasıma gecmesıne ızın vermeyen makrofajlar olan kuppfer hucrelerı adı verılen hucreler.
Hepatosıtler karacıgere ozgu ıslevlerı yerıne getıren hucrelerdır. Hepatosıtler ıcınde bır hucrede bulunabılecek tum organellere sahıptır ve endoplazmık retıkulum ları ıyı gelişmitir. hepatositler
Karaciğere kan yoluyla gelen maddeleri ceşitli biyokimyasal islemlerden gecirerek molekül yapılarının degişmesine neden olur. bu işlemlerin hücrede gerçekleşti yer çogunlukla endolazmık retıkulumdur. Karacıgerde gerceklesen kıymasal ıslemler sonucunda
Kan depolanması ve fıltrelenmesı madddelerın yıkılması ıle yenı maddelerın yapılması ve safra yapımı gerceklesır.
Karacıgerde yapılan ve depolanan maddeler arasında glıkojen bulunur.vucudun besın ve enerjı gereksınmesı oldugunda depolanan glıkojen yıkılarak vucut hucrelerı tarafından kullanılmak uzere kana seker olarak verılır.mıde ve bagırsaklar tarafından emılerek gelen maddeler ve ılac gıbı cesıtlı kıymasal bılesıkler hepatosıtler tarafından kıymasal olarak donusturulup etkısız hale getırılmektedır boylece vucudumuz cok cesıtlı kıymasal maddelerın zararlıetkısınden kurtarılmaktadır. Hepatosıtlerde olusan ürünler etkısıa tekrar kana verılmekte ya da safra kanallarıyla duedonuma gonderılmektedır.karacıger hucrelerı tarafından hemoglobının yıkılması sonucu ortaya cıkan bılırubın normal kosullarda safra aracılıgıylan kendıne ozgu rengının olusmasını saglar. Herhangı bır nedenle bılırubın karacıgerden safraya ve ınce bagırsaklara gecemez ıse kanda bırıkmesı ıle sarılık adı verılen rahatsızlık ortaya cıkar.

KARACIGERIN FONKSIYONLARI
Kimyasal tepkileri ayarlamakta karaciğer büyük rolü olan en önemli organdır. Bundan dolayı fonksiyonları saymakla bitirilemez. Aşağıda bazı önemli fonksiyonları verilmektedir :
_ Proteinlerin üretilmesi ve depolanması, protein metabolizmalarının birçok yan üretimlerinin tanzim ve kontrol edilmesi.
_Şekerin depolanması ve kanda bulunması gereken şeker miktarının ayarlanması.
_ Vücuttaki toksik ve zararlı maddelerin nötralize edilmesi.
_ Depo edilmiş yağların kullanılması.
_ Kanın pıhtılaşması için gerekli maddelerin üretilmesi.
_
Yağ sindirimine yardımcı alkali bileşik bir sıvı olan Safra ve safra tuzlarımın üretilmesi. Bunlar kanallardan bağırsaklara ifraz edilmekte ve sindirime yardımcı olmaktadırlar.
_Kırmızı kan hücreleri ve başka kan elemanlarımın üretimi için gerekli ve önemli olan maddelerin üretimi ve depolanması._
_Ayrıca çok özel doku sentezi ve birçoğu normal yaşamsal işlevler için gerekli olan küçük ve karmaşık molekküller de dahil olmak üzere yüksek hacimli biyokimyasal reaksiyonlları düzenler.
_Enfeksiyonlarla mücadele eden bakteri yok edici maddelerin yarısından fazlasını karaciğerdedir.
_Vitamin ve mineral depolar

_Vücudun ısısını ayarlar.
_Hormonların görevleri üzerinde etkili olur.
Karaciğer yukarıda belirtilen görevlerinden herhangi birini yapamaz hale gelecek olursa, çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Bunların en önemlileri, karaciğer yetersizliği, karaciğer iltihaplanması, karaciğer sirozudur.


Cevap: Karaciğer nedir, nerede bulunur ve ne iş yapar?

ASUDE
genelde toplumda yağlanma olarak rahatsızlığı ile bilinen kendini yenileme kabiliyeti bulunan organdır aynı zamanda vucudun en büyük organıdır , kanı temizleme görevi görmektedir


karaciğer nerede, karaciğer nedir nerede bulunur ve ne iş yapar, karaciğer nerede bulunur

Bu kategoride yer alan Hangi Günlerde Hacamat Yapılır? (hadislerle) başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Karaciğer nedir, nerede bulunur ve ne iş yapar? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.