Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:04
saglik
Yönetici

İslamda sağlık ve temizliğin önemi nedir?

ebuturab
Resulullah Efendimiz (sav)ümmetin sağlığına ve temizliğine büyük önem vermiştir. Sağlıklı bir kişinin, kendisine dikkat etmeden sağlığı bozulan kişiden üstün olduğunu söylemiştir. Bir hadiste bileği kuvvetli olan zayıf olandan daha hayırlıdır (Müslim) buyuruluyor.
Kuran’da Hz. Yahya (a.s.)’yı anlatılırken şöyle buyuruluyor:
Katımızdan ona bir sevgi duyarlılığı ve temizlik(de verdik). O, çok takva sahibi biriydi. (Meryem Suresi, 13)
Yemek yemeden evvel ve yedikten sonra ellerin yıkanmasını tavsiye etmesi, abdest konusundaki titizliği, vücud temizliği konusundaki hadisler peygamberimizin sağlık ve temizliğe verdiği önemi en iyi şekilde açıklamaktadır.
Kuran’da ibadet edilen yerlerin ve ibadet edenin temizliği üzerinde özellikle durulmuştur. İbadetler kirli bir vücut ve kirli elbiselerle yapılamayacağına göre müminler temizlik konusunda titizlikle durmaları gerekir. Bir hadiste temizlik imanın yarısıdır (Müslim) buyurulmuştur. Bu yüzden diğer imani ve itikadi konular kadar temizlik konusunda oldukça önemli bir konudur.
Namaz abdesti için Peygamberimizin bazı tavsiyeleri vardır. Eğer bunlara dikkat edersek günlük temizliğimizin büyük bir kısmını yerine getirmiş oluruz.
Muhakkak ümmetimin kıyamet gününde abdest nurlarından yüzleri, el ve ayakları parlak olarak çağırılırlar. Yüzünün parlaklığını arttırmak isteyen kimse elinden geldiği kadar abdest alsın. (Buhari-Müslim)
Hz. Muhammed’in abdest konusunda bazı tavsiyeleri vardır. Abdestin sünnetleri başlığı altında toplanan bu tavsiyeleri sekiz tanedir:
1) Misvak kullanmak:
Ebu Hureyre’den nakille sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: Eğer ümmetimin üzerine zahmet vermeyecek olsaydım, her namazda misvak kullanmalarını emrederdim. (Müslim)
Misvak kullanmanın bazı faydaları:
Dişleri parlatır, diş etlerini kuvvetlendirir, ağız sağlığını sağlar, ağız kokusunu giderir, dişleri sağlamlaştırır, diş taşlarını giderir, mideyi takviye edip, mide hastalıklarını önler. Hazmın kolaylaşmasını sağlar, Peygamberimizin sünneti yerine getirilir, Allah’ın rızasını kazanmaya vesiledir.
2) Ellerin yıkanması:
Biriniz uykusundan uyanınca üç kez elini yıkamadan abdest almasın. (Buhari)
3) Burun temizliği:
Kim abdest alırsa istinsarda bulunsun (burnunu temizlesin). (Buhari)
4) Sakal ve parmak aralarını yıkamak: Müstevrid-ibnu şeddat
Resulullah’ı gördüm. Abdest aldığı zaman sakalını ve parmak aralarını hilalliyordu. (Tirmizi, Ebu Davud)
5) Kulakları meshetmek: Rebi Bintu Mu’arız:
Resulullah abdest aldı bu esnada elini kulaklarının hücresine soktu. (Ebu Davud)
6) Abdesti tam almak:
Ebu Hureyre: Peygamber abdest aldı, yüzünü yıkadı, ellerini yıkadı, neredeyse omzuna kadar yıkıyordu. Sonra ayaklarını yıkadı bacaklarına kadar yükseldi. (Buhari)
7) Suyu israf etmemek:
Sa’d abdest alırken Hz. Peygamber geldi. Bu israfın ne diye müdahale etti. Sa’d abdestte israf olur mu diye sordu. Resulullah evet bir nehir kenarında olsanız da diye cevap verdi.
Resulullah’ı gördüm. Abdest alınca mendiliyle yüzünü siliyordu. (Tirmizi)
Hastalıklarda tavsiyede bulunurken ilk önce tabiplere öncelik verirdi. Konu hakkında bilgisi olsa bile ilk önce bir doktora götürülmesinin daha yararlı olacağını söylerdi.
Resulullah zamanında bir insanın yarası açılmıştı. Adam, Enramoğullarından iki kişi çağırdı. Resulullah: Hanginiz en iyi doktor? diye sordu. Adamlardan biri dedi ki: Tıpta deva var mı ey Allah’ın elçisi? Resulullah onlara şu cevabı verdi: Derdi indiren devasını da indirmiştir. (Muvatta)
Ebu Derda Resulullah Efendimizden şöyle işittiğini rivayet etmiştir: Allah, hastalık ve şifayı yeryüzüne beraber gönderdi ve her hastalık için bir şifa görevlendirdi. Şu halde tıbbi yoldan tedavi ol; fakat haram şeylerden sakın.
Peygamberimiz (sav)her hastalığın çaresi olduğunu ve insanların tedavi yollarını aramaları gerektiğini tavsiye etmiştir.
Allah hastalığı da ilacı da indirmiştir ve her hastalığa bir ilaç varetmiştir. Öyleyse tedavi olun ancak haram olan şeylerle tedavi olmayın. (Ebu davud)
Allah ne hastalık indirmişse onun devasını da indirmiştir. Tek bir hastalığın ilacı yoktur o da ihtiyarlıktır. (İbn-i Mace, Müslim)
Ey insanlar tedavi olun. Allah nerede bir hastalık yaratmışsa tedavi de yaratmıştır. Öyleyse tedavi yöntemlerini araştırın. (Buhari)
Peygamberimiz, iki nimet vardır ki insanların çoğu onlarla aldanma içindedir. Bunlar sıhhat ve boş vakittir (Buhari) buyurmuştur. Sağlıklı olmanın büyük nimet olduğunu hiç bir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Resulullah’ın (sav)dediği gibi boş vakit değerlendirilmediğinde ileride nasıl pişmanlık duyuluyorsa, sağlıklı olmanın ne kadar büyük nimet olduğu da ancak sağlığın kaybedilmesi durumunda anlaşılmaktadır.
Ebu Hureyre’den nakledilen bir hadisi şerifte Resulullah Efendimiz şöyle buyuruyor: Eğer bir kimse bir ay süreyle her sabah bal yerse onda hiçbir ağır hastalık bulunmaz.
Vücudu afiyette, ruhundan emin, bir günlük azığı olduğu halde sabahlayan, sanki dünya ona verilmiş gibidir. (Tirmizi)
Allah’tan kesin bilgi ve afiyet isteyin. Bir kula kesin bilgi ve afiyetten daha iyisi verilmemiştir. (İbn-i Mace)
Peygamber Efendimiz bazı yiyeceklerin yenmesinde fayda görmüştür. Bunların başında Kuran’da da bahsi geçen baldır. Peygamberimizin yenmesini tavsiye ettiği şeyler şunlardır: Her kim sabah kahvaltısında yedi hurma yerse ona ne zehir isabet eder ne de sihir. (Müslim)
Mantar, Allah’ın Beni İsrail’e indirdiği madendir. Onun suyu da göze şifadır. (Müslim)
Peygamber, aile efradına katık sordu. Onlar da sirkeden başka katığımız yok dediler. Sirkeyi istedi ve onunla yemeğe başladı. Hem de, sirke ne güzel katıktır, sirke ne güzel katıktır diyordu.
Bir adam Resulullah’a gelerek kardeşimin midesi bozuldu dedi. O da kardeşine bal içir buyurdu. (Müslim


Cevap: islamda sağlık ve temizliğin önemi nedir?

EHLİMAN
İslam dininde sağlık ve temizlik ayrı bir yer tutmaktadır.Peygamber efendimiz temizlik imandan gelir derken temizliğin ne kadar önemli olduğunu bildirmiştir.Kişi temiz olmadan sağlıklı olamaz.Her namazdan önce abdest almak temizlik konusunda dinimizin hassasiyetini göstermektedir.


islam dininde sirkenin önemi, dinimizde sirkenin önemi, İslamda sağlık

Bu kategoride yer alan Saç hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

İslamda sağlık ve temizliğin önemi nedir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.