Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:04
saglik
Yönetici

Göz nedir ne işe yarar

ebuturab
GÖZ; Her göz, baş iskeletinde Göz çukuru (orbita) adım alan iki özel yuvaya yerleşmiştir. Kayganlığı gözyaşıyla sağlanan gözkapağının koruduğu gözün çevresi, Önde saydamlaşan bir kılıfla kaplıdır. Bu kılıfın saydam bölümüne saydam tabaka ([URL="http://www.saglik.im/kornea-ulserleri/"]kornea[/URL]) adı verilir. Saydam tabakanın altında karanlıkta genişleyip aydınlıkta küçülen, ortasında gözbebeği bulunan bir kas halkası olan iris yer alır. Billurcisim ([URL="http://www.saglik.im/lens-goz-mercegi/"]göz merceği[/URL]), [URL="http://www.saglik.im/iris/"]iris[/URL]in arkasındadır. Serbest durumda billurcisim kalındır ve yakındaki cisimleri görmeye yarar; uzağa bakılırken bir kas, gerilip incelmesini sağlar. Gözün iç yüzünün arkası ışığa duyarlı iki tur[URL="http://www.saglik.im/kategori/hucre/"]hücre[/URL]yle kaplıdır. Bunlardan koniler renkli ışığı saptamaya, çomaklâr sa siyah-beyaz görüntüleri algılamaya yarar. Billurcisim ile ağtabaka arasında saydam bir ortam bulunur, insanda dışardan gelen ışık, billurcisimden ve aradaki ortamdan geçtikten sonra [URL="http://www.saglik.im/agtabaka-ayrilmasi/"]ağtabaka[/URL] üzerine odaklanır; Koniler ancak bol ışıkta iyi çalıştıkları için alacakaranlıkta renkler ayırt edilemez. Cisimlerin biçimi ile hareketleri, daha az ışığı algılayabilen çomaklar yardımıyla saptanır.


Cevap: göz nedir ne işe yarar

EHLİMAN
Görmemizi sağlayan organın sağlığı bizim için çok önemlidir.Gözümüzü korumak için özellikle yaz aylarında yada kar olan yerlerde güneş gözlüğü takmak gerekir.Kaynak gibi işlerde çalışanların da mutlaka koruyucu önlemleri alması gerekir.


göz ne işe yarar

Bu kategoride yer alan Göbek fıtığı nedir? Çocuklarda göbek fıtığına dikkat başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Göz nedir ne işe yarar Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.