Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:02
saglik
Yönetici

Ekzoftalmi (Patlak Göz Hastalığı) Nedir?

ebuturab
Orbita adını verdiğimiz göz çukuru kafatası iskeletinde kemikten yapılmış konik bir boşluk şeklindedir ve içinde yağ dokusu ile çevrili damarlar, sinirler ve göz küresi bulunur. Gözün ileri doğru çıkmış gibi göründüğü yalancı ekzoftalmi miyop gözler için söz konusu olabilir. Gerçek ekzoftalmide ise göz küresi göz kapaklarının dışına taşmaktadır. Ekzoftalmiye neden olan hastalıkların başında Basedovv hastalığı gelir. Tiroid hormonunun fazla çalışması sonucu meydana gelen bu hastalıkta ekzoftalmi en karakteristik belirtidir. Ayrıca orbitanın iltihabı hastalıklarında ve tümörlerinde de ekzoftalmi oluşabilir. Tedavi nedene göre yapılır.


Cevap: Ekzoftalmi (Patlak Göz Hastalığı) Nedir?

ASUDE
tabiri caiz değil ama biraz gözün pörtlek pörtlek olması durumu göz küresinin ileri doğru büyümesi ya da arkadan itilmesi ile oluşan durum olarak adlandırılabilir


ekzoftalmi nedir, ekzoftalmi, eksolftalmi ne demek

Bu kategoride yer alan Yapay Sinir Ağları nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Ekzoftalmi (Patlak Göz Hastalığı) Nedir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.