Anasayfa
20 Şubat 2022, 23:33
kadin
Yönetici

Ferace Altına Pantolon Giymek Caiz midir?

Ferace Altına Pantolon Giymek Caiz midir?

Kayıtsız Üye
Ferace Altına Pantolon Giymek Caiz midir? Bir Kadın Ferace Altına Pantolon Giyebilir Mi ?


Cevap: Ferace Altına Pantolon Giymek Caiz midir?

Galus
Önemli olan sizin bedeninize ait bir yerin keşfedilebilmesi veya edilememesini sağlayan kıyafettir. Pantolonun bir de kör taklitten yani özentiden kaynaklanan boyutu vardır. Onu da siz takdir edersiniz.

nureddin yıldız.


Cevap: Ferace Altına Pantolon Giymek Caiz midir?

Kayıtsız Üye
Ferace, Pardesü ve Çarşaf altına pantolon giymek kadar çirkin bir şey yoktur.


Cevap: Ferace Altına Pantolon Giymek Caiz midir?

Hoca
Hiç bir mümine bacıma pantolonu tavsiye etmiyorum.
Pardesü ve ferace altına pantolon giyen kardeşleri de kınıyorum/iyi gözle bakmıyorum.
Bu kör taklidi bırakın!


Amine
< Hiç bir mümine bacıma pantolonu tavsiye etmiyorum.
Pardesü ve ferace altına pantolon giyen kardeşleri de kınıyorum/iyi gözle bakmıyorum.
Bu kör taklidi bırakın! >

mum hoca tavsiye etmiyor olmanızı anlayabilirim.Fakat iyi gözle bakmamanızı anlayamıyorum. Hakikaten anlayamıyorum çünkü pantolon ferace veyahut pardesü altında nasıl rahatsız edici bir görüntü sağladığına dair akıl erdiremiyorum…

Okudunuz mu?  Adet günlerinde bulunan bir kadın bu günlerinde abdest alabilirmi

Söylediğiniz gibi”i kör taklitçiliği” savunma gafletine düştüğümden değil, sadece akıl erdirmeye çalışıyorum..


Candle
Pantolon erkek giysisidir.
bunu kadınlar neden kabullenemiyorlar


Amine
Kadın nasıl setri sağlayacak Allah aşkına..Etek giyse yine onun altınada pantolon giymek zorunda değil mi.

Neden pantolon giyme manyaklığı, sapıklığı, hastalığı kısaca pantolon sendromu gibi bakılıyor.. sadece bir giysinin islam şekline ruhuna daha doğrusu kullanılmamasına geçerlilik gösterilmesine rağmen alternatif gösterilmemesi doğru değil..

Kabullenilmek istenmeyen bir mevzudan ziyade açıklık getirilmesi gereken bir mevzu bu.


Hoca
Eskiden bütün müslümanlar kadının pantolon giymesini benimsemez ve "erkeklere benzemeye çalışan kadınlar" hadisi sınıfına koyarlardı.
Ne oldu da bugün durum değişti?
< Kadın nasıl setri sağlayacak Allah aşkına.. >
eskisi gibi:)
< Etek giyse yine onun altınada pantolon giymek zorunda değil mi. >
evet etek altına bir şeyler giymek zorunda ama bu erkek kıyafeti olması gerekmiyor.

Okudunuz mu?  Adet döneminde saç boyamak caizmidir?

Amine
< Eskiden bütün müslümanlar kadının pantolon giymesini benimsemez ve "erkeklere benzemeye çalışan kadınlar" hadisi sınıfına koyarlardı.
Ne oldu da bugün durum değişti? >

pantolon bir başına giyiliyorsa, vücut hatlarını belli ediyorsa, üst örtülmüyorsa evet o sözettiğinz hanımlar hala ”Erkeğe benzemeye çalışan kadınlar” sınıflandırmak gerekirse, inançlarımız gereği öyleler..
Peki kadın (kadın pantolonunu) bol giyiyorsa, üstünü örtüyorsa, öyle yapan hanımları nasıl sınıflandırısınız bilemem…

< eskisi gibi:)
>

Eskiden şalvar giyerlerdi ninelerimz annelerimiz elbise veya çarşaflarının altına..Ama şalvar hep erkek kıyafeti diye bilinir.yani öyleydi..onlarda mı hata ypıyorlardı diye soruyoruz hayır diyor hocalar..

Okudunuz mu?  Hamile kadın ihtilam ve gördüğü ıslaklık

< evet etek altına bir şeyler giymek zorunda ama bu erkek kıyafeti olması gerekmiyor.
>

Giydiği şey herneyse pantolon tayt veya şalvar bunların hepsi kadına ait olması şartı ile ayrıt edebilecek hususiliğinin korunmasını ve özenle muhafaza edilmesini sağladığı sürece ”erkeğe benzeme” diye sınıfladırılamaz..
Vesselam!!!


garip
ben etek konusunda hassas biri olarak okula ,sokağa vs. tüm yerlere giden biriyim..ölüm vuku ne zaman bulur Allah bilir ve ölüm anında eğer bir sokakta veya alışılmamış bir yerde vefat edersem diye kendimi alamıyorum tıpkı hz. Osman r.a gibi vefat edeceğini umarak eşinden şalvar istemişti çünkü biliyorduki müşrikler onu öldürdükten sonra medine sokaklarında sokak sokak sürükleyeceklerdi nasıl bir hayadır ki şalvarı ölüm anında istiyor..peki ya biz bayanlar ne yapmalıyız?

Okudunuz mu?  Adetliyken ihtilam olmak guslü icap edermi?

Amine
< peki ya biz bayanlar neyapmalıyız? >
VAllahi garip, artık bu konuyu tartışmaktan bu kısır döngüden yorulduk ama çözüm yok.

feracce ve pardesü altında giyinilir mi den ziyade önem teşkil eden bir mevzu daracık giyinen ve endamlarını sergileyen o tuhaf adlndıramadığım sadece başı örtülülere bir çözüm bulmalı..

bu gün sohbetlerde denilen görünce tatlı dille uyarın.. iyi de faydası yok ki sadece tepki alıp söylediğinizle kalıyorsunuz..

Hocaların özellikle medyatik toplumda lafına itimat edilen hocaların bunu dile getirip üstünde durmaları gerekir…


küçük hafız
ferace altına pantolon giyilmeye başlandı.İlk zamanlarda pantolon gözükmüyordu ancak feraceyi kısaltıp göstermeye başladılar yani bir kere taviz verilirse devamı gelmektedir.Giyilmemesi daha uygundur.


hafız…
peygamber sallAllahü aleyhi vesellem: " erkekleşen kadınlara, kadınlaşan erkeklere Allah lanet etsin." buyurmuştur. Pantolon Erkek kıyafetidir. bu yalnızca pantolon için geçerli değildir hal ve hareketler için de geçerlidir.

Okudunuz mu?  Adet bitiminde gusül aldıktan sonra turuncu renginde kan geliyor, bu oruca ve namaza engelmidir?

Kayıtsız Üye
Hz. Osman örneği çok hoşuma gitti.acaba pantolon eskıden erkek kıyafeti mi idi.pantolon erkeklerin vucut hatlarını belli etmiyor mu.özellikle dar giyinenler.halbu ki dar olmasa bile bazen erkeklerin oturuş biçiminden dolayı özür diliyorum bazı yerleri belli oluyor.eskıden elbise şeklinde giyip onlarda vucut hatlarını göstermiyorlardı sanki .filimlerden anlaşıldığı üzere.


Kayıtsız Üye
Selamlar herkese

Bende bir hususu merak ediyorum. Erkeklerin cellabiye denilen entariyi giymesi kadın kıyafeti giymek gibi olmuyor mu?


Kayıtsız Üye
Ferace ya da pardesü altına etek giyersek düşme vb. durumlarda hoş olmayan görüntüler ortaya çıkabilir pantolon giyip bunun sadece paçalarının görünmesinde ne gibi bir mahsur olabilir ki bazı şeyleri anlayamıyorum hadisler açık evet ama direkt pantolon giymekten bahsetmiyoruz ben dizden aşağı uzun şeyler giyip bol paça pantolon giyiyorum demiyorum ki bu doğrudur en doğru şekilde giyiniyorum değil tabi kapanalı bir sene oldu ve yavaş yavaş bir şeyleri daha doğru yapıyorum ama pardesü giymek istiyorum ve altına elbette pantolon giyicem minübüse otobüse inip binerken bile sıkıntı bizim için eteğin altına tayt giymekten bahsediyoruz tayt çok mu edepli bir şey onun da görünmesi çıplaklıkla aynı bence.yani pantolon erkek kıyafeti olabilir ama akıl var mantık var biz bunu direkt giymekten bahsetmiyoruz ha uzun bir elbise giymişsin ha pardesü veya ferace hepsi hatları örtmüyor mu zaten altına giydiğimiz şeyin tek bir açıdan önemi var o da açılma durumunda en edepli şekilde olması herkesi mantığa davet ediyorum bir şeyleri düşünüp konuşmak lazım kara çarşafın altına giydiğim pantolonu kim nerden görecek ki bir de bunu kınıyoruz düşersem tayt görünmesi mi daha iyi bol paça bir pantolon mu ?

Okudunuz mu?  Adet duası - adet ağrılarına okunacak dua

Kayıtsız Üye
Pardesünün altındaki pantolonda kadınları erkekleştirecekse veya özentilikse bende bir erkek olarak bunu kabul etmiyorum. Feracesi üstündedir altı belli olmuyordur giysin. Bunun neresi ayıp neresi günah.


Kayıtsız uye
Pantolon da tıpkı çorap gibi bence ben okula gidiyorum ve feracemin yanlarında azıcık kesikler var yani öyle yapılmış bende altına pantolan giyiyorum vücudum belli olmuyor vücut belli olmadığı için bence uygun nesi uygunsuz üstelik tamamen pantolonlar dolaşanları kinamiyorsunuz ferace altına giyinmeleri kiniyorsunuz ya bırakın kim nasıl kapanirsa kapansin hele bu duruma erkeklerin yorum atmasını anlayamıyorum nefsini gecipte o feraceyi giymek ne kadar zor bilmiyorsunuz ama yoldan gecen Feraceli kıza pantolon giymiş mi diye bakmayı biliyorsunuz. Bırakın ya önce siz gözünüze hakim olun en azından biz yerine getiriyoruz.

Okudunuz mu?  Adetli iken ağda yapmak, kıl almak günahmıdır?

Kayıtsız Üye
Yani biz okula gidenler feracenin altına ne giysin acaba 😑 okul formasında uzun etek yok kisa etek var ve pantolon var


Kayıtsız Üye
saçma bir konu kimin ne amaçla giydiğini Allah bilir…düşme,baygınlık …günümüzde araca binme ….pantolon kadar rahatı yoktur…hele pardesü,ferace vs. altından giyenleri eleştirmenizi anlamıyorum…hatta Peygamber efendimizin övdüğüne dair de rivayet duymuştum…dasdaracık giyip dar ve kısa tuniklerle tamamlayıp örtüyü anlamsızlaştıranları bunun dışında tutuyorum…

Okudunuz mu?  Adetliyken büyü bozma duaları okuyabilirmiyim

Kayıtsız Üye
Bende diyorumki pantolon gunah tamam hanimlar evde kisin pijama Etek altida olsa ayni sey ferace altina giyilebilir bence hem tenimizi ortuyor Allah korusun olsek kalsak altinin etekle elbiseyle acildigini dusun


Hevali
Evet bende sırf bu yüzden farecemin altına pantolon giyiyorum düşersen bir yerim açılır
Tayt daha kötü yapışkan
Bende napacami bilemez oldum
Farece altına etek giysem otobüse çıkarken ayaklarımiz gözükecek kafam karışık
Erkeğe benzemek istemiyorum

Okudunuz mu?  Bayanlar adet gününde besmele çekebilir mi?

Kayıtsız Üye
Sevgili kardeşlerim.
Hükmün özünü anlamadan kişisel fikirlerinizi kimseye dayatmayin.
Bir Kadının erkeğe benzemesi veya erkeğin kadına benzemesi söylediğiniz şekilde degildir. Dogu afrikada erkekler etek şeklinde entari giyiyorlar. Dünyanın kuzeyinde aşırı soğuktan kadınlar ve erkekler koruyucu pantalon giyiyorlar. Burda temel bakılması gereken husus. Kadının erkek fıtratına özenip benzemeye çalışıp çalışmamasıdir. Rahatlık mevzu bahisse sorun yoktur. Kadınlar teşhir etmedikçe her şeyi giyebilir. Tesettüre girmiş bayan içine ıstedigini giyer ıstedigini giymez. Niyetinde erkeksi olmak hoşuna gidiyorsa ve erkek gibi gözükmeye calisiyorsa bu haramdir. Erkekte pardesü giyer kadında. Erkek soğuk sebebiyle kadın tesettür maksadıyla giyebilir. Burda kast edilen fıtratı muhafazadır. Kadın için üretileni aldıkça sıkıntı yoktur. Tesettüre dikkat edildikce.
Sahip olduğu cinsiyetten mutlu olmamak ve degismeye calismak haram ve hastalikli ruh halidir. Rahat olduğu için bir elbiseyi giymek yada başka bayanlarda görüp hoşlandığı bir elbiseyi giymek istemek uygundur.. Bir kadin bir erkeğin üzerindeki elbiseyi beğenip giymek istemesi yada onda gördüğü saçı, kaşı istemesi ve benzemeye çalışması uygunsuz ve hastaliklidir.
Toplumlarda giyim gelenekleri farkli farklidir. Toplumunuzda Genel olarak Erkek için uretileni erkek, kadin için uretileni Kadın aldıkça sorun yoktur. (avretini muhafaza edip tesettüre sahip oldukça)

Okudunuz mu?  Adet geciktirici ilaç kullanmak caizmi

pardesü altına pantolon giymek günah mı, feracenin altına pantolon giymek, ferace giymek

Bu kategoride yer alan Adetliyken tövbe istiğfar edilir mi başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Akrostiş Şiir
Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

Ferace Altına Pantolon Giymek Caiz midir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.