Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:03
saglik
Yönetici

Kene Yapışması

LeoparGS
Kene Yapışması

Kene 5 mm. (yeni kan emmiş dişi 1,2 cm), koyu kızıl kahverenginde yassı, oval şekilli, 6 – 8 bacaklı, uçamayan, sıçrayamayan bir parazittir. Kan emerek büyürler. Çimenlerde, çalılıklarda ve hayvan barınaklarında bulunurlar ve buradan geçen hayvanlara yapışırlar. Hayvanlar vasıtası ile evlerin içine kadar gelirler. Üzerinde bulundukları hayvanın kanıyla beslendikten sonra, oradan ayrılarak kapı pencere kenarları ve süpürgeliklerde barınırlar. Ev içindeki bir çatlağa veya yarığa, dişisi yumurta bıraktığında bir hafta içerisinde yüzlerce kene oluşur

Başta köpekler olmak üzere birçok diğer hayvan ve insan üzerinde yaşarlar. Köpeklerde, yetişkinleri kulak ve ayaklarda yaşarken, daha ufaklara sırt bölgesinde rastlanır. Doğada bitki ve otların üzerinde durup, oradan geçecek bir hayvanın üzerine atlarlar. Herhangi bir hayvan üzerinde girdikleri evlerde hızla çoğalırlar ve üzerinde beslenecek hayvan bulamazlarsa insanlara musallat olabilirler. Hiçbir şey yemeden sekiz aya kadar yaşayabilirler.

Ülkemiz kenelerin yaşamaları için coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Türlere göre değişmekle beraber kenelerin, küçük kemiricilerden, yaban hayvanlarından evcil memeli hayvanlara ve kuşlara (özellikle devekuşları) kadar geniş bir konakçı spektrumları mevcuttur.

Keneyle bulaşan pek çok hastalık bilinmektedir: nöbetli humma, Marsilya humması, Kayalık dağlar lekeli humması, Q humması, tularemi, Kırım-Kongo kanamalı ateş, Lyme hastalığı, ehrlichiosistir.

Kene Yapışmasından Korunmak İçin:

1. Kenelerin yoğun olabileceği çalı, çırpı ve gür ot bulunan alanlardan uzak durulmalı, bu gibi alanlara çıplak ayak yada kısa giysiler ile gidilmemelidir.

2. Bu alanlara av ya da görev gereği gidenlerin lastik çizme giymeleri, pantolonlarının paçalarını çorap içine almaları,

3. Görevi nedeni ile risk grubunda yer alan kişilerin hayvan ve hasta insanların kan ve vücut sıvılarından korunmak için mutlaka eldiven, önlük, gözlük, maske v.b. giymeleri gerekmektedir.

4. Gerek insanları gerekse hayvanları kenelerden korumak için haşere kovucu ilaçlar dikkatli bir şekilde kullanılabilir. Bunlar sıvı, losyon, krem, katı yağ veya aerosol şeklinde hazırlanan maddeler olup, cilde sürülerek veya elbiselere emdirilerek uygulanabilmektedir.

5. Haşere kovucular hayvanların baş veya bacaklarına da uygulanabilir; ayrıca bu maddelerin emdirildiği plâstik şeritler, hayvanların kulaklarına veya boynuzlarına takılabilir.

6. Kenelerin bulunduğu alanlara gidildiği zaman vücut belli aralıklarla kene için taranmalıdır

7. Vücuda yapışmış keneler uygun bir şekilde kene ezilmeden, ağızdan veya başından tutularak bir cımbız veya pens yardımıyla sağa sola oynatarak alınmalıdır. Isırılan yer alkolle temizlenmelidir. Mümkünse kenenin tanı için alkolde saklanması uygun olur.


Cevap: Kene Yapışması

EHLİMAN
Özellikle son yıllarda kene salgını bir çok insanın ölümüne yol açmıştır.Kene ısırmalarında keneyi yerinden çıkartmak tehlikelidir.Bu nedenle kene bir sağlık kuruluşunda uzman kişiler tarafından çıkartılmalıdır.


Cevap: Kene Yapışması

Kayıtsız Üye
piknikte atletime kene yapışmış cok sonra farkkettim zor çıkarttık tlatten dahi mikrop salgılamış olabilirmi iki gündür mide bulantısı var bilgilendirirseniz sevinirim


Cevap: Kene Yapışması

Kayıtsız Üye
arkadaşlar benimde çorabıma yapıştı üstteki arkadaş gibi ordan ısırabilirmi bilen var mı


kene yapışması , kene yapismasi, kene

Bu kategoride yer alan Bebek aşıları ve içerikleri nelerdir başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Kene Yapışması Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.