Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:03
saglik
Yönetici

Solunum Yolu (inhalasyon) Zehirlenmeleri

LeoparGS
Solunum Yolu (inhalasyon) Zehirlenmeleri

Solunum yolu zehirlenmelerinde belirti ve bulgular:

· Merkezi sinir sistemi etkilenmesine bağlı olarak; baş dönmesi, baş ağrısı, şaşkınlık, nöbet geçirme, hayal görme(halüsinasyonlar), koma.

· Solunum sisteminde; taş—-, öksürme, konuşurken seste boğukluk, stridor, dispne, solunum kaslarında çekilmeler, göğüs ağrısı, göğüste daralma hissi, wheezing, ral veya ronküs.

· Kalp atım düzeninde bozukluklar (disritmiler).

DİKKAT: Kiraz kırmızısı cilt rengi karbon monoksit zehirlenmesinde nadiren görülen, geç bir belirtidir. Bu renk değişikliği genellikle ölümden sonra görülür.

Solunum Yolu Zehirlenmelerinde Acil Bakım

1- Çevresel güvenliği sağlayın. Önce kendi güvenliğinizi sağlayın, açık zehir kaynağı varsa kapatın, ortamı havalandırın, hastayı zehirli ortamdan uzaklaştırın (UNUTMA: Karbon monoksit renksiz ve kokusuz olduğundan fark edilmeyebilir, o nedenle belirti ve bulguları iyi değerlendirin). Önlem için:

· Koruyucu giysileri giymeden zehirli ortama girmeyin ve ilgili görevlilerin önerilerine uyun.

· En uygun solunum araç gereçlerini kullanın.

· Hastanın üzerindeki zehir bulaşmış (kontamine) giysileri hemen çıkarın.

2- Gerektiği şekilde, ilk ve ikinci değerlendirmeyi yapın.

3- Aşağıdaki acil bakımı uygulayın:

· Soluk yolunun açıklığını sağlayın ve sürdürün. Sıkı giysileri, özellikle de boyun ve göğüs kısmındakileri gevşetin. Hastanın solunumu sesliyse, larenks ödemi olabilir, nazofarengeal airway takarak, soluk yolunun açıklığının devamlılığını sağlayın.

· Yüksek yoğunlukta (% 100) oksijen verin. UYARI: Bazı tarım ilaçlarının inhalasyonunda yüksek yoğunlukta oksijen ölüme neden olabileceğinden, mutlaka en kısa zamanda ZDM’ ni arayın.

· Gerekiyorsa, entübe edin ve solunumuna yardımcı olun.

· Gerekiyorsa, TYD başlatın.

· Bag-valve-mask veya demand -valve kullanın.

· Damar yolu açın.

· ZDM ile iletişim kurun.

· Hastayı en kısa zamanda hastaneye götürün. Kendine gelme belirtileri gösterse bile bu sizi yanıltmasın, hastayı mutlaka hastaneye götürün.


Cevap: Solunum Yolu (inhalasyon) Zehirlenmeleri

EHLİMAN
İnsanların zehirli gazlara maruz kalması sonucu oluşan zehirlenmelerdir.En çok görüleni karbonmonoksit yani soba zehirlenmelerdir. İnsanların böyle gazlara maruz kaldıkları zaman hemen temiz havaya çıkmaları oksijen takviyesi almaları ve sağlık kuruluşlarına gitmeleri gerekir.


solunum yolu zehirlenmeleri, solunum zehirlenmesi, solunum yoluyla zehirlenme

Bu kategoride yer alan Mikropların Yararları başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Solunum Yolu (inhalasyon) Zehirlenmeleri Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.