Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:03
saglik
Yönetici

Köpek Isırması

LeoparGS
Köpek Isırması

Köpek ısırması, kuduz hastalığının bulaştırılması açısından önemlidir. Sadece köpek değil, kedi, sincap, yarasa, fare, fok, kokarca, rakun gibi evcil olan ve olmayan hayvan ısırmaları ile de kuduz virüsü bulaşabilir. Her köpek ısırması tehlike yaratmaz, özellikle hayvanın sahibi var ve aşısı düzenli yapılmışsa korkmaya gerek yoktur. Ancak hayvan durup dururken saldırmışsa, ağzından salya akıyorsa, sahibi belli değilse ve ısırıp kaçmışsa, o zaman hemen gerekli önlemler alınmalıdır. Çünkü kuduz hastalığının henüz tedavisi yoktur ve antibiyotikler etkisizdir. Tek önlem, ısırma sonrası yapılacak aşı ve duruma göre serum uygulanmasıdır. AABT, aşağıdaki soruların yanıtını mutlaka öğrenmelidir:

· Köpek hangi koşulda ısırdı? PROVAKASYON SONUCUNDA MI YOKSA DURUP DURURKEN Mİ ?

· Köpeğin sahibi var mı? Varsa, adres ve telefon numarasını alın. Köpeğin aşıları tam yapılmış mı öğrenin.

· Köpek şimdi nerede? Sahibinde mi? Kaçtı mı? Sahipsizse karantinaya alınması için girişim yapıldı mı? Köpeğin gözaltına alınması, kuduz olup olmadığının saptanması açısından önemlidir. Yakalanan hayvan 10 gün yiyecek-içecek verilerek gözetim altında tutulur; eğer 10 gün içinde ölmezse, kuduz değildir ve aşı başlanmışsa devam edilmesine gerek yoktur.

Isırılan bölge incelenir ve yara var mı araştırılır. Çünkü hayvanın tükürüğünde bulunan virüs, ancak cilt bütünlüğü bozulduğunda vücuda girerek sinir sistemine ulaşır.

Acil Bakım:

· Isırılan kısmı, bol SU ve SABUN ile köpürterek YIKAYIN !

Bu tür ısırmada, sabunla yıkamanın amacı, ısırılan yerdeki tükürükle bulaşan kuduz virüsünü öldürerek vücuda girmesini engellemektir. Virüsün yüzeyindeki lipid (yağ) yapı sabun ile eriyeceğinden virüs inaktive olur.

· Sıkan mücevher veya giysi varsa çıkartın.

· Isırılan kolu veya bacağı hareket etmeyecek şekilde sabitleyin.

· Kişiyi hastaneye götürün.

· Halk sağlığı uzmanlarını haberdar edin.

İNSAN ISIRMASI

İnsan ısırması köpeğinkinden daha tehlikelidir. Çünkü insanın ağzında çok çeşitli mikroorganizmalar bulunmaktadır. O nedenle ısırma sonrası oluşabilecek enfeksiyon önemlidir. Isırılan kısım, hemen SU ve SABUN ile köpürtülerek yıkanır. Su ve sabun, povidon iyot ile silmenin başaramayacağı temizliği sağlar. Özellikle insan ısırmalarında, önce sabun ve su ile yıkamanın önemi büyüktür.

Yara önemsiz gibi görünse de kişiyi hastaneye götürün. Tetanos aşısı yapılmalı ve antibiyotik tedavisi başlanmalıdır.


Cevap: Köpek Isırması

EHLİMAN
Herkesin bildiğinin aksine köpek ısırmalarında dikiş atılmıyor.Zira parçalı bir yara olduğu için dikiş atmak yaranın iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır.İnsanların hemen bir acil servise gitmeleri ve o bölgeyi sabunlu bez ile kapatmak gerekir.


kuduz olmayan köpek ısırması, köpek ısırması tedavisi, özelköpekısırmıya

Bu kategoride yer alan Deriden Emilim Yolu ile Oluşan Zehirlenmeler başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Köpek Isırması Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.