Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:03
saglik
Yönetici

Zencefilin gebelikte kullanılması zararlımı?

ebuturab
ZENCEFİLİN ZARARLARI NELERDİR?
Aslında bu soruyu sormadan önce zencefilin zararlı olup olmadığını ve neden zararlı olabileceğini tartışmak gerekir. Özellikle son zamanlarda araştırma üzerine araştırma yapılarak defalarca rüştünü ispatlamış şifalı bitkilerdendir zencefil(Zingiber officinale). Sayısız araştırmada, sayısız hastalığa şifa olarak hastaların bilimsel alternatif olarak imdadına yetişen zencefil artık modern tıp tarafından da tasvip edilmekte ve eczanelerde ön sıralardaki yerini almaktadır.
Zencefil öksürük, üşüme, mide bulantısı, dolaşım sistemi hastalıkları, kas hastalıkları ve romatizmal rahatsızlıkları gibi birçok problemde başarı ile kullanılmaktadır. Binaenaleyh zencefili elbette tabiri caizse ayarında kullanmak gerekir. Aslında her şifalı bitki tıpkı ilaçlar gibi şifa olabilmesi için uygun zamanda, uygun sürede ve uygun dozda alınması icap etmektedir. Bir an önce şifa bulayım diye şifalı bitkilere aşırı yüklenmek kaş yapayım derken göz çıkarmak deyimine eşdeğer sonuçlar doğurmasına neden olur.ZENCEFİL KULLANIMI
Zencefil aşırı dozda alınmamalıdır. Günlük 4 gramın üstünde alınması tavsiye edilmemektedir. Özellikle çocuklarda kullanılacaksa yetişkinler için tedarik edilen miktarın üçte biri kadar kullanılmasına özen gösterilmelidir. İki yaşından küçüklerin kullanması önerilmemektedir.
Hamile ve emzikli kadınlarda kullanılırken doktor yönergesi doğrultusunda alınmalıdır. Gebelikte kullanım özellikle ilk iki ayından sonra olmalı ve günde dört kez 250 mg’ dan fazla olmaması esas kuraldır.Kullanılmak üzere hazırlanan zencefil aynı anda değil de, günün değişik saatlerine dağıtılarak kullanılmalıdır.KOMPLİKASYONLAR(YAN ETKİLER)
Zencefil, kararınca alındığında komplikasyonlara neden olmamaktadır. Fakat uzmanlar tarafından fazla alınması sakıncalı olabilmektedir. Zencefilin olası yan etkileri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Zencefil yakıcı ve keskin kokusu nedeni ile yüksek ölçekte alınması mide ekşimesi ve tahrişlerine neden olabilmektedir.
  • Gene aşırı dozda kullanım çeşitli ilaçlarla etkileşimlere olanak sağlar. Özellikle kan sulandırıcılar veya pıhtılaşma önleyicilerle(antikoagülan) kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Zencefilin kan sulandırıcı etkisi göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Doz aşımı ritim bozuklukları(aritmi), deri döküntüsü ve depresif etki de yapabilmektedir.
  • Zencefil safra salgısının artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle safra sorunları olan kişiler kullanmadan önce doktor tavsiyesi almalıdırlar.
  • Cerrahi operasyon öncesi kan sulandırma özelliğinden dolayı zencefil kullanımı durdurulmalıdır. Doktorlar olarak bu süreyi 3-4 gün olarak nitelendirmektedirler. Fakat operasyon sonrası bulantıları önlediğinden dolayı zencefil kullanılması doktorunuzun inisiyatifindedir.

SONUÇ OLARAK: Zencefil adeta bir iksir gibi olan bir alternetif şifalı bitkidir. Bu bitkiden son derece faydalanmak istiyorsanız düzenli olarak, önerilen miktarda ve yeteri kadar sürede almaya özen gösteriniz. Şifalı olmasını temenni ediyoruz.


Cevap: Zencefilin gebelikte kullanılması zararlımı?

EHLİMAN
Her türlü besinin gıdanın faydaları olduğu gibi zararları da vardır.Zencefil de yine kararında alındığı zaman çok faydalı olmakla beraber fazla alındığı zaman zarar vermektedir.Özellikle hamile bayanların tüketirken dikkat etmesi gerekir.Doktora danışmadan hareket etmesin.


hamilelikte zencefil kullanımı, gebelikte zencefil, hamilelikte zencefil

Bu kategoride yer alan Laboratuvar Akreditasyonu nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Zencefilin gebelikte kullanılması zararlımı? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.