Sure ve Ayetler

Tebbet suresi ne zaman nazil oldu?

Tebbet suresi ne zaman nazil oldu?

Kayıtsız Üye
Tebbet suresi ne zaman nazil oldu Tebbet suresinin ne zaman indiğini açıklar mısınız ?


Cevap: tebbet suresi ne zaman nazil oldu?

Hoca
tebbet suresi ne zaman nazil oldu?

Nüzul Sebebi Hakkında

Buhari, Müslim ve diğerlerinde (lafız Müslim’e aittir) İbni Abbas’tan rivayet edildiğine göre "Sen en yakın hısımlarını uyar." (Şuara, 26/214) ayeti inince Rasulullah (s.a.) Safa’ya çıktı ve "Ey halk!" diye bağırdı. Bu bağıran kimdir? dediler. Muhammed’dir, denince, etrafına toplandılar. Buyurdu ki: "Ey falan oğulları! Ey falan oğulları! Ey falan oğulları! Abdimenaf oğulları! Abdülmuttalib oğulları!"

"Size şu dağın dibinden birtakım süvarilerin hücum etmekte olduğunu söylesem beni doğrular mısınız?" Senin bir yalanını görmedik, dediler. "Ben sizi şiddetli bir azap ile uyarıyorum." dedi. Ebu Leheb: Yazık sana! Bizi bunun için mi toplamıştın, diyerek çıkıştı sonra da kalkıp gitti. Bu sure indi. "Ebu Leheb’in iki eli kurusun ve kurudu da!" A’meş, Abdullah ve Übey sonuna kadar böyle okudular. Hafs’ın kıraati "ve kad tebbe" şeklindedir. Yani, birincisi ona beddua ikincisi de ondan haberdir.

Tarık el-Meharibi’den şöyle rivayet edildi: "Zi’1-Mecaz’da çarşıda idim. Yaşı genç birisi ile karşılaştım. Diyordu ki: Ey İnsanlar! LâilâheillAllah, deyin kurtulun. Bir adam peşinden gidip ona taş atıyordu. Ayaklan ve topuklarını kanatmıştı. Ey İnsanlar! O yalancıdır onu doğrulamayın, diyordu. Bu kimdir? dedim. Muhammed’dir. Peygamber olduğunu sanıyor. Bu da amcası Ebu Leheb’tir, onun yalancı olduğunu iddia ediyor, dediler.


tebbet suresi ne zaman nazil oldu, tebbet suresi nerede nazil olmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu