Anasayfa
5 Ağustos 2022, 6:40

Bir kız üvey dayısı ile evlenebilir mi?

Candle
Bir kız üvey dayısı ile evlenebilir mi?

Bir kız, üvey dayısı ile evlenemez.

Üvey dayı, annenin üvey kardeşidir. Üvey kardeşlikte anne-babadan bir tanesi bir değildir. Mesela anne bir, baba ayrı veya baba bir, anne ayrı çocuklar üvey kardeştir. Üvey kardeşler birbiriyle evlenemediği gibi birbirlerinin çocukları yani yeğenleri ile de evlenemezler.

Okudunuz mu?  Factoring şirketleri ile işlem yapmak caiz midir?

Aslında üvey kardeşlik olmayıp halk arasında üvey kardeşlik olarak tanımlanan bir diğer durumda ise evlenme caizdir. Bu duruma örnek olarak şu misali verebiliriz:

Kız çocuğu olan dul bir kadın, erkek çocuğu olan dul bir adamla evlenirse, bunların çocukları birbirleriyle ve birbirlerinin çocukları ile evlenebilirler.

Okudunuz mu?  Borçlu olarak ölen kişinin borçlarını ailesi mi ödemek zorundadır?

Selam Ve Dua ile


Cevap: Bir kız üvey dayısı ile evlenebilir mi?

AKBİLE
üveyden kasıt bir şekilde kan bağı bulunmasıdır yani anne bir yada baba bir bu şekilde yine kardeş sayıldığı için kesinlikle böyle bir evlilik olamaz

Okudunuz mu?  Kuran-ı Kerim okurken başörtüsü takmak gerekir mi?

dayı ile yeğen evlenebilir mi

Bu kategoride yer alan Boyu kısa olanlar fitnedir. Fitne olanlardan korkunuz! Bu hadis sahih midir başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Bir kız üvey dayısı ile evlenebilir mi? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.