Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:03
saglik
Yönetici

İlk yardım ve acil müdahale nedir?

ebuturab
ilk yardım ve acil müdahale nedir?
ilk yardım ve acil müdahale nedir,nasıl yapılır açıklarmısınız?

İLKYARDIM NEDİR?
Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması yada DURUMUN DAHA KÖTÜYE GİTMESİNİ önleyebilmek amacıyla, OLAY YERİNDE, tıbbi araç gereç aranmaksızın, MEVCUT ARAÇ VE GEREKÇELERLE yapılan İLAÇSIZ uygulamalardır.
ACİL YARDIM NEDİR?
Hasta ve yaralılara acil tedavi ünitelerinde doktor ve sağlık personeli tarafından yapılan tıbbi müdahalelerdir.

İLKYARDIM İLE ACİL YARDIM ARASINDAKİ FARKLAR
ACİL YARDIM;
Sağlık personeli tarafından acil tedavi ünitelerinde yapılan müdahale olmasına karşın,İLKYARDIM;Bu konuda eğitim almış herkesin, olay yerinde bulabildiği malzemeleri kullanarak, sağlık ekibi gelinceye kadar, yaptığı hayat kurtarıcı müdahalelerdir.
İLKYARDIMIN ÖNCELİKLİ AMAÇLARI NELERDİR?
Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak,
Hasta / yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek,İyileştirmeyi kolaylaştırmak.
İLKYARDIMIN TEMEL UYGULAMALARI NELERDİR?1) KORUMA:Olay yerinde olası tehlikeleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturmaktır.2) BİLDİRMEEn hızlı şekilde gerekli yardım kuruluşlarına haber verilmesidir.112’YE NE SÖYLEMELİYİZ ?Kesin yer ve adres,Kim, hangi numaradan arıyor?Olayın tanımı,Hasta / yaralı sayısı,Hasta / yaralıların durumu,Nasıl bir yardım aldıkları? Açıklanmalıdır.3)
KURTARMA
Olay yerinde hasta yaralılara müdahale; hızlı ancak sakin ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır!İLKYARDIMCININ MÜDAHALEDE YAPMASI GEREKENLERH / y’ların durumunu değerlendirme ( A-B ),H / y’ların korku ve endişelerini gidermek,H / y’lara müdahalede yardımcı olacak kişileri organize etmek,H / y’nın durumunun ağırlaşmasını engellemek için gerekli müdahalede bulunmak,Kanama, kırık, çıkık ve burkulma vb. durumlarda yerinde müdahale etmek.H / y’nın yarasını görmesine izin vermemek,H / y’ları hareket ettirmeden müdahale yapmak,H / y’lıların en uygun yöntemlerle en yakın sağlık kuruluşuna sevkini sağlamak ( 112 ),Ancak herhangi bir tehlike yok ise h / y’yı yerinden kımıldatmamalıdır.
iLKYARDIMCININ ÖZELLİKLERİ
İnsan vücudu ile ilgili bilgilere sahip olmalı, Önce kendi can güvenliğini korumalı, Sakin olmalı, Kendine güvenmeli, Eldeki olanakları değerlendirebilmeli, Olayı anında ve doğru olarak haber vermeli ( 112’yi aramak ), Çevredeki kişilerinden yararlanabilmeli.
İLKYARDIMCININ BAĞLI OLDUĞU AHLAKİ KURALLAR İlkyardım temel uygulamaları konusunda yeterli bilgi – beceri – tutuma sahip olmalıdır. En iyi düzeyde ilkyardım verebilmek için kendini sürekli formda tutmalıdır. Alkollü iken asla ilkyardım uygulamamalıdır. Olayda önceliklere göre ve kurallarına uygun olarak davranmalıdır. Kendi görev ve yetkilerinin dışına çıkmamalıdır. Kendisinin ve çevresinin güvenliğini sağlamalıdır. Çok sayıda h / y varsa, öncelikler dışında herhangi bir ayırım yapmamalıdır. H / y’lara ve çevreye güven ve huzur duygusu vermelidir. H / y’yı izlemeli ve yalnız bırakmamalıdır. Uzman bir yetkili h / y’nın yaşamını yitirmiş olduğunu bildirinceye kadar h / y’yı kayıpolarak görmemelidir. H / y’nın kendisine emanet ettiği eşyalardan sorumlu olmalıdır. Hizmeti karşılığında asla maddi bir karşılık almamalıdır.HAZIRLAYAN: İLKYARDIM EĞİTMENİ DR. AYDIN ATASOY


Cevap: Ilk yardım ve acil müdahale nedir?

EHLİMAN
İlk yardım yapmak insani bir görevdir.Acil müdahale denilen ise tıbbi yardımın hemen ilk başta yapılmasıdır.Bu genellikle acil servislerde yapılan müdahale şeklidir.


acil yardım nedir, ilk yardım ve acil yardım nedir, acil müdahale nedir

Bu kategoride yer alan Topuk Dikeni Hastalığı başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

İlk yardım ve acil müdahale nedir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.