Anasayfa
14 Ekim 2021, 23:34
Sohbet
Yönetici

Seher Vakti Ne Zaman Başlar?

Seher Vakti Ne Zaman Başlar?

gönülgözü
Seher Vakti
Seher vakti, gecenin [ya’nî, şer’î gurûbdan imsâk vaktine kadar olan zemânın] son altıda biridir). (Şir’at-ül-islâm) şerhınde diyor ki, (Hadîs-i şerîfde, (Gece seher vaktinde ve nemâzlardan sonra yapılan düâ kabûl olunur) buyuruldu. Düâya hamd ve senâ ve salevât ile başlamak ve sonunda iki avucu yüze sürmek sünnetdir).Bu vaktlerde istigfar etmeği, ağlamağı, Allahü teâlâya yalvarmağı ganimet bilmelidir.

Okudunuz mu?  Bir işte elinden geleni yaptıktan sonra Allah'a güvenmesine ne denir?

Resûl-i ekrem efendimiz buyuruyorlar ki: (Her kim Ramezân-ı şerîf gecesi seher vaktinde kalkıp nemâz kılmakla meşgûl olsa ve ibâdet etmeğe niyyet eylese, kirâmen kâtibîn melekleri derler ki, Hak teâlâ hazretleri sana rahmet eylesin, ömrünü bereketli kılsın! Döşeği dahî der ki, Hak teâlâ hazretleri senin ayağını sırat üzerinde muhkem eylesin ve selâmet ihsân buyursun. Abdest alınca, su dahî der ki, Hak teâlâ hazretleri, senin kalbini temiz eylesin! Nihâyet bu kul nemâz kılmağa başlayınca, Hak teâlâ hazretleri azamet-i şâniyle buyurur ki: Ey benim kulum, ne istersen iste! Dileğini yerine getireceğim. ) [Geceleri ilmihâl öğrenmeli, kazâ nemâzlarını kılıp, bitirmeli, sonra bu nemâzı kılmalıdır.]

Okudunuz mu?  Haya nedir Kısaca? Haya sahibi olmakla ilgili bir hadis

(Dürer) de diyor ki: (Seher vaktinde yinilen yemeğe sahûr denir. Sahûru gecikdirmek belki insanın aczini gösterdiği için sünnet olmuşdur. İbâdet, acz ve ihtiyâcı göstermek demekdir.)

Binlerce top ve tüfek, yapamaz aslâ,
Gözyaşının seher vakti yapdığını.

Düşman kaçıran süngüleri, çok def’a,
Toz gibi yapar, bir mü’minin düâsı.

Okudunuz mu?  Haklıda olsa münakaşayı terk etmeyen hakiki imana kavuşamaz Hadisi

seher vakti ne zaman

@hmet
seher vakti imsaktan önce başlar, imsak vaktinin girmesiyle biter


Yorum: seher vakti ne zaman

GoSHawk.
imsaktan önce ne zaman başlar.


Yorum: Seher Vakti Ne Zaman Başlar?

biyolog26
Güneşin batışı ile imsak saatii arasında kaç saat var hesapla. Bu sayıyı altıya böl. Sonaltıncı parça seher vaktidir. Yani imsaktan önceki son bir saat gibi bir şeye denk geliyor.

Okudunuz mu?  Maun suresinden çıkarılan ilkeler

seher vakti ne zaman, seher vakti ne zaman başlar ne zaman biter, seher vakti ne zaman başlar

Bu kategoride yer alan Müslümanlar cuma günü diğer günlerden farklı olarak ne yaparlar? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Akrostiş Şiir
Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

Seher Vakti Ne Zaman Başlar? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.