8 Mayıs 2021, 23:42
sizden94 - Abone


İki rekatta aynı sureyi okumak

Sıddıka07
Namazda unutulup aynı sureler okunursa?

Örneğin yatsı namazını ilk sünnetinin 2. rekatında bir sure okunması gereken yerde Nas suresi okundu, daha sonra 2. veya 3. rekatta bir sure okunması gereken yerde yine unutulup Nas suresi okunursa ne yapılmalıdır? Bazen şaşırıyorum bende, sureye başlayınca veya ortasına gelince fark ediyorum böyle durumlarda yanlış surenin okunulduğunun fark edildiği anda kesilmeli midir yoksa bitirip okunması gereken sure mi okunmalıdır? Şimdiden Allah razı olsun…
Cevap: Namazda unutulup aynı sureler okunursa?

musab
bu durumda kesilmez okunmaya devam edilir.ama sure sıralamasına uyuyorsun değil mi?


Cevap: Namazda unutulup aynı sureler okunursa?

Sıddıka07
Nasıl yani?


Cevap: Namazda unutulup aynı sureler okunursa?

musab
kurandaki sıraya göre okunması sünnet ya onu diyorum uyuyor musun diye
imam
Aynı süre iki rekatta okunmaya başlanmışsa artık terk edilmez, devam edilir.

Bir namazın her rekâtında aynı zamm-ı sûreyi okumak mekruh olur mu?

Nafilelerde mekruh olmaz. Farz veya kaza kılarken mekruh olur.
Sıddıka07
Anladım ama kurandaki sırasını bilmiyorum, ilk rekatta her zaman İhlas suresini okurum, 2. rekatta Nas. 3.rekatta Felak, 4.rekatta Kevser. Yanlış mı okuyorum ben. Tabi bunları bir sure okunması gereken yerlerde okuyorum farzda sadece Nas ve Felak’ı okuyorum.


Yusuf16
Sıddıka07 kardeşim namazda sureler kuran-ı kerimin başından sonuna doğru okunur. Misal olarak 1. Rekaat kevser 2. Rekaat ihlas 3.Rekaat felak 4.Rekaat nas gibi yani baştan sona doğru gitmek gerekir.
namazda ayni sureyi iki kere okumak, namazda ayni sureyi iki defa okumak, namazda üst üste aynı sureyi okumak

Bu kategoride yer alan Bir bayanın saçlarını kazıtması veya kesmesi caiz midir ? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Bir Yorum Yazın.

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! 2021-2022 Ders ve Çalışma Kitapları TIKLA!
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

İki rekatta aynı sureyi okumak Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.