Anasayfa
16 Mart 2024, 17:23
Sohbet
Yönetici

Kabe hakemliği olayı nedir ?

Kabe hakemliği olayı nedir ?

melle
KABE HAKEMLİĞİ HİKAYESİ

Hz. Muhammed (sav) otuz beş yaşlarında iken gerçekleştirilen Kâbe tamiri sırasında Kureyşliler arasında yaptığı hakemlik önemli bir mahiyet taşımaktadır.
Miladi 605 yılında Kureyşliler, yangın ve sel baskınlarından zarar gördüğü için Kâbe’yi yeniden inşa etmek istediler. O sırada bir Bizans gemisinin Cidde yakınlarındaki Şu’aybe limanında karaya oturduğu haberi Mekke’ye ulaştı.
Rivayete göre gemi Habeşistan’daki bir kilise tamirinde kullanılmak üzere mermer, kereste ve demir yüklü olup Bizans İmparatorunun emriyle Mısır’dan gönderilmişti.
Velîd b. Mugîre ve arkadaşları Şu’aybe’ye giderek geminin kerestelerini satın aldıkları gibi gemide bulunan marangoz ve inşaat ustası Bâkûm er-Rûmî’yi de Kâbe’nin tamiri için Mekke’ye davet ettiler.
Hz. Peygamber’in de amcası Abbas’la birlikte taş taşıyıp yardımcı olduğu tamir sırasında Kâbe yeniden inşa edildi, ancak Hacer-ül Esved’in yerine yerleştirilmesi hususunda anlaşmazlık çıktı.
Bu şerefli görevi hiçbir kabile başkasına bırakmak istemedi, hatta bu yüzden savaşmayı bile göze alanlar oldu.
Nihayet Kureyş’in ileri gelenlerinden Ebû Ümeyye b. Mugîre, Benî Şeybe kapısından Kâbe’ye ilk giren kimsenin vereceği karara uyulmasını teklif etti; Kureyşliler bu teklifi benimseyip beklemeye başladılar.
Kapıdan Hz. Muhammed (sav)’in girdiği görülünce orada bulunanlar İşte el-emîn, işte Muhammed geldi! diyerek memnuniyetlerini ifade ettiler.
Hz. Muhammed (sav) bir örtü getirterek Hacer-ül Esved’i onun üzerine koydu, bütün kabile reislerinin iştirakiyle örtüyü kaldırdı, konulacağı hizaya gelince de taşı kendi elleriyle alıp yerine yerleştirdi.
Böylece Kureyşliler arasında çıkmak üzere olan bir çatışmanın da önüne geçilmiş oldu.

Okudunuz mu?  Hz. Muhammed'in (sav) kıyafet temizliğine verdiği önemi

Cevap: Kabe hakemliği olayı nedir ?

AYSEVEN
kabenin tamiri sırasında cennetten inen taş olarak bilinen haceril esvet taşının netarafa koyulacağı sorun olmuş bu sorunu peygamber efendimiz çözmüştür

Bu kategoride yer alan Hz Muhammed ile ilgili şiir başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

Kabe hakemliği olayı nedir ?