Anasayfa
8 Mayıs 2021, 22:27
Sizden
Yönetici

Kurban Kesim Duası

cananım
KURBAN DUASI

Bismillâhi Allahü ekber.
Allahümme hâzâ minke ve ileyke ve tekabbel minnî. İnnî veccehtü vechiye lillezi fetares-semâvati vel erda hanîfen ve mâ ene mine’l-müşrikîn.
İnne salâtî ve nüsükî ve mahyaye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn. Lâ şerîke lehu ve bi zalike ümirtü ve ene evvelül müslimîn.
Allahümme tekabbel minnî kema tekabbelte min İbrahîme halîlike ve bi Muhammedin aleyhissalâtu ve’s-selâm, denir ve sonra tekbir getirilir:
Allahü ekber. Allahü ekber.
Lâ ilâhe illâllahü vallâhü ekber.
Allahü ekber ve lillâhil hamd. ve
Bismillâhi Allahü ekber denilerek Kurban kesilir.
Anlamı:
Allahım bu sendendir ve sanadır. Bunu ( kurbanı) benden kabul eyle.Yüzümü gökleri ve yeri yaratan Allah’a, O’nun birliğine inanarak çevirdim. Ben müşriklerden değilim. (el-En’âm,6/79)
Namazım, ibadetim (kurbanım), hayatım ve ölümüm hep alemlerin rabbi olan Allah içindir. O’nun ortağı yoktur. Bana böyle emrolundu ve ben Allah’a teslim olanların ilkiyim ( el-En’âm 6/162-163)
Allah’ım tıpkı Peygamberim Muhammed (A.S) ile (halilin)İbrahim (A.S) ‘ın kurbanlarını kabul eylediğin gibi bunu benden kabul et.(AMİN)


—>: Kurban Duasi

Hoca
KURBAN KESİM DUASI

Kurban edilecek hayvan, yüzü kıbleye gelecek şekilde eziyet edilmeden yatırılır, gerekiyorsa ayakları bağlanır ve şu dua okunur;

اِنّ۪ي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذ۪ي فَطَرَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ حَن۪يفًا وَمَآ اَنَا۬ مِنَ الْمُشْرِك۪ينَۚ

قُلْ اِنَّ صَلَات۪ي وَنُسُك۪ي وَمَحْيَايَ وَمَمَات۪ي لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ لَا شَر۪يكَ لَهُۚ وَبِذٰلِكَ اُمِرْتُ وَاَنَا۬ اَوَّلُ الْمُسْلِم۪ينَ

"İnnî veccehtü vechiye lillezî fetara’s-semâvâti ve’l-ardı hanîfen ve mâ ene mine’l-müşrikîn.
"Kul inne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillâhi Rabbi’l-‘âlemîn. Lâ şerîke lehû ve bizâlike ümirtü ve ene evvelü’l-müslimîn.”

"Ben hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben Allah’a ortak koşanlardan değilim.” (En’âm, 6/79)
"Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun hiçbir ortağı yoktur. İşte ben bununla emrolundum. Ben Müslümanların ilkiyim.” (En’âm, 6/162–163) duası okunur.

اَللّٰهُ أَكْبَرُ اَللّٰهُ أَكْبَرُ لاَ إِلٰهَ إِلاَّ اللّٰهُ وَاللّٰهُ أَكْبَرُ اَللّٰهُ أَكْبَرُ وَلِلّٰهِ الْحَمْدُ

"Allâhü ekber, Allâhü Ekber, lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd”
Diyerek tekbir getirilir ve bismillahi Allahü ekber denilerek hayvan keskin bir bıçak ile kesilir.


—>: Kurban Kesim Duasi

Sedanur
Allah cc razı olsun hayırlı güzel bir bayram geçirmeyi nasip etsin cümlemize….


Cevap: Kurban Kesim Duası

Fetva Meclisi
Kurban kesmek dinen zengin sayılan her Müslüman’a vaciptir. Kurbanların bayramın üç gününde kesilmesi lâzım gelir. Kurban, deve, sığır manda, koyun ve keçiden kesilir. Devenin beş seneliği, sığır ve mandanın iki seneliği, koyun ve keçinin bir seneliği veya cüsseli ve gösterişli olmak şartıyla altı aylığı kurban edilebilir. Tavuk ve horoz gibi hayvanlardan kurban olmaz.

Kurban kesilirken kıbleye çevrilir. Eziyet etmeden sol yanı üzerine yatırılır ve:

اَلَّهُمََّ اِنِّى وَجََّهْتُ وَجْهِىَ لِلََّذِى فََطَرَ السَّمَوَاتِ وَاْلاَرْضَ حَنِيفاً وَمَا اَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ اَللهُ اَكْبَرُ اَللهُ اَكْبَرُ لاَ اِلَهَ اِلاََّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ اَللهُ اَكْبَرُ وَلِلَّهِ الْحَمْدُ
Allâhümme innî veccehtü vechiye lillezî fetara’s-semâvâti ve’l-erda hanîfen ve mâ ene mine’l-müşrikîn duası okunur. ve:
Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allahü ekber Allahü ekber ve lillâhi’l hamd diye 3 kere tekbir getirilir. Tekbir bitince:
Bismillahi Allahü ekber diyerek bıçağı çeker ve kurbanı keser kurban kesilince kurban kesen Allah rızası için iki rekat namaz kılar. Namazdan sonra:
Allahümme inne salâti ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi rabbi’l-âlemîne lâ şerike leh diye dua eder. Mevla’mız onun ibadetini inşAllah kabul eder.
Bütün Müslümanlar, arefe günü sabah namazından itibaren farz namazlardan sonra bayramın dördüncü günü ikindi namazının sonuna kadar şöylece tekbir getirirler. Ve bu tekbirleri getirmek vâciptir.

Allahü ekber Allahü ekber lâ ilâhe illall


NuN
kurban kesim duası, Kurandaki teveccüh denilen dua ayetlerini okumaktır.


NuN
Resimli kurban kesme duası

Kurban Kesim Duası


Kayıtsız Üye
s,a hayirli bayramlar…
yazılı resimli kurban kesme duaları çok güzel olmuş


Şema
Kurban kesen bismillah Allahü ekber demesi yeterlidir


Kayıtsız Üye
Kurban duası okunmalı sadece bismillahi Allahü ekber yetmez .. kağıda yaz oku kurban duasını .. kurban harici kesimde bismillahi Allahü ekber yeterlidir..


Kayıtsız Üye
Bayramda 20 ye yakın kurban kesimi yapıcam hepsine ayrı duga yapılması gerekirmi


Kayıtsız Üye
Bu dua her kurban için özeldir.Kurban sahibinin vekaletini aldıktan sonra okunmalı ve kurban kesilmelidir…


arifselim
Dua edilebilir ancak mutlaka her kurban kesme esnasında o kişinin vekaleti ile ‘Bismillahi Allahuekber’ denmesi şarttır.


Kayıtsız Üye
Çok sayıda kurban kesimi yaparken her kesilen hayvana dua etmeliyim.yok sadece bir kez yeterli mi


arifselim
Her kesilen kurbana ayrı ayrı dua edilir. Bu dua kurbanın bir şartı olmamakla birlikte edilmesi güzel ve faziletlidir. Allah kabul eylesin.


@hmet
Kurban duasını bilmeyen kişi sadece Bismillahi Allahu Ekber demesi yeterlidir


kurban duası, kurban duasi, kurban kesme duası

Bu kategoride yer alan Tavaf Namazından Sonra okunan dua başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Kurban Kesim Duası Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.