Anasayfa
8 Mayıs 2021, 2:49
Ahlak
Yönetici

Yalan söylemenin bireysel ve toplumsal zararları

Tohat
Doğruluktan saptıran, yanıltmaya yönelik kötü ahlak örneklerinden biri olan yalan söylemenin birey ve toplumu zedeleyen unsurları da beraberinde getirir.
Yalan söyleyen bireylerin onurunun, gururunun yerle yeksan olmasına neden olan bir davranış olduğu gibi insanların kendisine olan güveni zedeleyerek her türlü söz ve davranışında şüpheyle yaklaşıp ona inanmamaya başlarlar. Yani toplum içinde saygın konumdan uzaklaşmış değer görmemiş bir birey olarak kalır.
Yalan söylemek adaletin gerçekleşmesini geciktirir, haklı olan hakkını almada zorlanır. Toplum içinde kime yalan söylenmişse onlarla olan ilişkiler bozulur. Aileyi dağıtır, komşuluk ilişkileri zedelenir.

Okudunuz mu?  Zina Ve Fuhuş
Bu kategoride yer alan İslamda Yalan başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Yalan söylemenin bireysel ve toplumsal zararları Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.