Anasayfa
7 Ekim 2021, 14:47
sizden6
Abone

Güzel Sözler Süs Gibidir, Hoşluk Verdikleri Gibi Hakikati De Değiştirebilirler Mi?

Kuldurdileyen
Bir kutunun içinde saklı bir şey var ise, Ona ne söylenirse söylensin içindekinin değişmesi mümkün mü? Kömür olsa içinden söz ile elmas çıkar mı? Kutu insan olsa peki hoşluk verebilir ama içindeki değişir miydi? Yılanın lisanı bilinse ve o zehirli olsa Allah ın onun yarattığı tabiatten ayrılıp sizi sokmaktan vaz geçer miydi? Ama iyi söz, iyide iyilik artırır, kötü söz, kötüde kötülük artırır, doğru ama madde de değişiklik olmaz ki. Yakma soba beni desen bile dokunuyorsan yanarsın. Ama Allah yakma kulumu derse yanmazsın. Hakikati gördünüz mü? Söz Allah ındır. O söz dediğiniz dahi sadece onun hükmündedir. Biz neden onun hükmünde olduğumuzu inkar edelim yahut ondan şüphe edelim ki? Şeytanın sözünün hükmü olmaz ki, şeytanın elinde sözden başka bir şey yoktur ve hükümsüzdür. Kim ki hükümsüz bir yolda yürüyordur ve o yolda yürüyene ne güzel yolda yürüyorsun diyen vardır. O da güzellik iddiası da hükümsüzdür. Zaten Allah tan gayrı söz de kimsenin hükmü yoktur ki.

Okudunuz mu?  Gusul Alırken banyoda Besmele çekmek ve kelime-i şehadet getirmek

Yorum: Güzel Sözler Süs Gibidir, Hoşluk Verdikleri Gibi Hakikati De Değiştirebilirler Mi?

Kuldurdileyen
İyi amaçlı güzel sözler yahut kötü amaçlı kendini güzel gibi gösteren sözler, aslında var olup ama görülmeyen bir şeyin görülmesinde bazı zihinlere yardımcı olabilirlerken, aslında var olmayan şeyleri insana varmış gibi zan ettirip olmayan şeyin varlığı konusunda kişiyi kandırabilmesinin ne kadar mümkün olduğudur. Bu da bize her duyduğumuza inanabilirmiyiz? Her duyduğumuza inanıyorsak bunu fark eden kötü niyetli ve şiddetli bir düşmanın bunu kullanarak neler yapabileceği ve her hangi bir noktada bu azminden vaz geçip geçmeyeceği, bunu yapanın bir vicdanının olup olmayacağıdır? Peki biz kime inanacağız? Peki siz kime inanırsınız? Kendisinde hiç bir yalan bulunmayan, Allah a ve onun Kuran ına mı yoksa doğduğunuz günden beri her an size yalanlar söyleyen, nefsinizi öfkelendiren, sevdiklerinizi kırdıran, düşman eden, sizi hiç sevmeyen şeytana mı?

Bu kategoride yer alan Resmi nikah kıyıldıktan sonra el ele tutuşup sarılabilir miyiz başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Güzel Sözler Süs Gibidir, Hoşluk Verdikleri Gibi Hakikati De Değiştirebilirler Mi? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.