Anasayfa
22 Temmuz 2021, 14:32
dualar
Yönetici


Allahtan İstemeyi Biliyormuyuz .

estağfirullah
Duayla ilgili ayet ve hadisler
1."Eğer kulum, bana ellerini kaldırır da dua ederse, ben o elleri boş olarak geri çevirmekten hayâ ederim."

2.Ben, kulumun zannı üzereyim. Artık dilediği gibi düşünsün!.." Yani siz dua ederken, o duanızın kesinlikle kabul göreceğini düşünürseniz, biliniz ki mutlaka isteğiniz meydana gelecektir!..3."Bir şeyi istemek, ona nâil olmak demektir; Zirâ Allâhu Teâlâ kabul etmeyeceği duayı kuluna ettirmez." DUA’nın ısrarla devamına müsaade olunması, o duaya icabet edileceğinin de göstergesidir. Zirâ, Allâh, kabul etmeyeceği DUA’ya ısrarla devam şansı tanımaz.
Kişi, bir konudaki DUAsında ısrarlı değilse, o DUA’nın yerine gelme şansı da son derece düşüktür.DUA’da en önemli yardımcı faktörlerden biri de istenilen şey hususunda ısrarlı olmaktır. Herhangi bir konuda bir iki defa dua edip arkasını bırakmak son derece yanlıştır.

4."ALLAH İSTEMEDİKÇE SİZ İSTEYEMEZSİNİZ !." – Peki, biz dua ettiğimiz zaman, kabul olur mu?.. Yani, sizde ortaya çıkan bu istek, gerçekte Allâh istemiş olduğu için sizde ortaya çıkmaktadır!.. Eğer, Allâh istememiş olsaydı, siz dahi o şeyi isteyemezdiniz.

5.Ulu Allah (C.C) söyle buyurur: "Basina bir bela geldiği zaman bana siginan kulun, daha o hiç bir istekte bulunmadan, diledigi yerine getirir ve daha yalvarmadan duasını kabul ederim. buna karsilik basina bir bela geldiği zaman bana degilde varliklardan birine siginan kulun yüzüne bütün gökyüzü kapilarini kitlerim." demistir.6.Dahhak der ki: "her kirk gecede bir basina ya bir bela ya bir keder veya bir musibet gelmeyen kimsenin hesabina, Allah (C.C) katinda hiç bir hayir yazilmaz"

7.Hazreti Rasûl aleyhi’s-selâm buyuruyor:"Herhangi bir kul, koltuğunun altı görülecek şekilde ellerini kaldırır ve Allâh’dan bir dilekte bulunursa; acele etmediği takdirde kesinlikle duasına icabet edilir.- Acele nasıl olur yâ ResûlAllah?..- Dua ettim ettim, kabul olmadı, der"(de vazgeçer)… işte bu yanlıştır; dua yerine gelene kadar ısrar etmek gerekir."Hazreti Rasûl aleyhi’s-selâm, "şeksiz – şüphesiz, kabûl olacağından emin olunarak" DUA edilmesini tavsiye etmiştir.8.Ayrıca, DUA konusunda, ŞEYTAN vasfıyla bilinen CİNLER’in insana çok yanlış fikirler telkini de sözkonusudur; ki, bu da insanı bu çok etkili silâhı kullanmaktan mahrum bırakır.Tam içinizden DUA etmek gelmişken, ŞEYTAN ismiyle, şeytaniyet vasıfları dolayısıyla lâkablanmış olan CİNLER, hemen bir vesvese verirler.
"Aman canım niye dua edeyim, nasıl olsa kaderde varsa olur!"

DUA etsem de etmesem de iş olacağına varır, ne diye DUA edeyim."Ve, böylece siz, DUA etmekten vazgeçip; en güçlü SİLAH olan DUAdan mahrum kalırsınız. DUA’dan mahrum kalmak, DUA etmemek suretiyle de nelerden mahrum kaldığınızı asla hayâl bile edemezsiniz.İşte bu yüzdendir ki, Hazret-i Rasûlullah aleyhi’s-selâm bakın bize ne tavsiye ediyor:

"Nalınınızın tasmasına, koyununuzun otuna kadar her şeyi Allâh’tan isteyiniz.."
"Allâh’ın fazlı kereminden isteyiniz, çünki istenilmesinden hoşlanır.’
"Şüphesiz ki Allâh, ısrarla DUA
Cevap: Allahtan Istemeyi Biliyormuyuz .

Sedanur
Allah cc razı olsun Rabbim duası kabul olan kullardan eylesin inşaAllah…


Yanıt: Allahtan Istemeyi Biliyormuyuz .

tunahan can
Allah razı olsun emeğinize sağlıK RABBİM HERZAMAN DUA EDENLERDEN EYLESİN…Amin
Soru: Allahtan Istemeyi Biliyormuyuz .

estağfirullah
Allah cümlemizden razı olsun kardeslerim sizleri coook seviyorum ALLAH ha emanet olun


Hoca
< 3."Bir şeyi istemek, ona nâil olmak demektir; Zirâ Allâhu Teâlâ kabul etmeyeceği duayı kuluna ettirmez." >

Keşke hadis ve ayetlerin kaynağını/numarasınıda yazsanız.


abdullah biri
şunuda eklemekte fayda var.. Dualar Efendimiz (SAV) min hürmetine istenmelidir.

dua sonunda "Yarabbi duamı Peygamber Efendimiz(SAV) in hürmetine kabul et" gibi

duanın kabul şartlarındandır.


zeynebnesrin
Allah razı olsun.Rabb’im duası kabul olanlardan eylesin bizleri.


mızrap
< "Nalınınızın tasmasına, koyununuzun otuna kadar her şeyi Allâh’tan isteyiniz.."
"Allâh’ın fazlı kereminden isteyiniz, çünki istenilmesinden hoşlanır.’
"Şüphesiz ki Allâh, ısrarla DUA >

Allah razı olsun kardeşim Rabbim dualarımızı kabul ve makbul buyursun inşAllah.


αѕαвє
Rabbim vermek istemeseydi istemeyi vermezdi.. =)
Rabbim razı olsun ebeden daimen…


benanneyim
🙂Hay Allah razı olsun herkese hep söylerim doğru isteyin Rabbimiz duyandır görendir işitendir.isteyin çünkü yaradandan istiyoruz o bizim sahibimiz Allah herkesin duasını kabul etsin


czacar
ALLAH CC cümlemizin dualarını kabul etsin inşaALLAH amin.


Hoca
< şunuda eklemekte fayda var.. Dualar Efendimiz (SAV) min hürmetine istenmelidir.

dua sonunda "Yarabbi duamı Peygamber Efendimiz(SAV) in hürmetine kabul et" gibi

duanın kabul şartlarındandır >
Kitap ve Sünette geçen hiçbir duada "hatır" ile değildir.
En güzel dualar esmaül hüsna ile yapılanlardır.


Kayıtsız Üye
Çok güzel bir yazı olmuş, Allah razı olsun


Kayıtsız Üye
Allah’ın takdiri üzerimize olsun. Uzun zamandır Allah’tan istiyorum. Ve vazgeçmeden devam ediyorum. Biliyorum benim içime bu hissi veren de o beni bu yola naim kılanda. Şükürler olsun her halimize. Allahım sen dualarımız kabul olanlardan eyle bizi ya hâk. Sen bizi varlığından eksik kılma. (Âmïn)


jezz
Allah razı olsun sonra okuyacağım


Miray..
Allah (c.c) sizlerden razı olsun. Hepinizin duasını Hayırlısıyla kabul etsin inşAllah….


Kayıtsız Üye
Allah sizden razı olsun okurken agladim şimdiye kadar farketmedigim şeyleri farkettirdiniz.Rabbim dualarınızi kabul etsin inşAllah..


Kayıtsız Üye
Allah sizden razı olsun, siteniz çok güzel ve yararlı, bilmediğimiz konularda yardımcı oluyorsunuz, hepinize kolay gelsin.


Kayıtsız Üye
Allahıma el açıp dilekte bulundum …bu dileğim Allah tarafından duyulduysa bana bir işaret yolla ve işaret şu olsun diye duamı bitirdim…aradan yarım saat geçmeden o işaret ayağımın önüne kadar geldi…Şükürler olsun Rabbime


Kayıtsız Üye
Allah sizden razı olsun bu güzel bilgiyi paylaşıpta bizimde okumamıza vesile olan herkesten Allah bin kez razı olsun gerçekten içimi çok rahatlattınız Allah ne muradınız varsa tamamına erdirsin iyi günler.


Bismillah
Rabbime her gün dua ediyorum her gün şükür ediyorum duam kabul olması için yalvarıyorum Rabbime ilşAllah duam kabul olur bundan eminim


Kayıtsız Üye
Allahın adını yayan, okuyan, söyleyen hepinize…. Allah razı olsun.


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm
Allah’tan çok isteyiniz çünkü vereceği hiç bir şey ona ağır gelmez diye bir hadis var
Birde çok istediğin şey senin imtihanın olur diyorlar peki biz nasıl istemeliyiz ben bir şeyi çok istiyorum hadise dayanarak hep istiyorum ama imtihanim olmasından korkuyorum nasıl istemeliyiz açıklar mısınız ?


mum
Allahu Tealadan hep isteyeceğiz devamlı isteyeceğiz bıkmadan isteyeceğiz.
Biz ne kadar istesek Allahn o kadar hoşuna gider yeter ki istediğimiz helal ve mübah işler olsun.
Bu dünyada karşılığını vermezse ahirette mutlaka verecektir.


Kayıtsız Üye
İbadetlerin en güzellerinden olan duanızda bulunurum inşaAllah. Allahın rahmeti ve nuru üzerinizde olsun. Allah dualarınızı kabul etsin inşAllah.


Kayıtsız Üye
bir şeyi çok istiyorum ve 1 senedir sürekli dua ediyorum bunu özlerim doldu çok sevindim


misafir4
sebeblere ihtiyaç duymaksızın işleri dilediği gibi doğrudan doğruya yapabilen sadece Allah tealadır. kulun işlerine Allah ı koşturabileceğini sanması ise aslında nefsin gizli bir hükümranlık arzusudur. bizlerin sebeblere sarılmamız ve sebeblere sarıldıkça da kul olduğumuzu idrak etmemiz gerekmektedir. ne yazık ki sıklıkla, dua edecek olursam işleri yoluna yordamına göre yapmama gerek yok, işleri yoluna yordamına göre yaparsam da dua etmeme/tevekkül etmeme gerek yok gibi bir düşünceye kapılabiliyoruz. işleri hem sebeblerine sarılarak yapacak, hem de tevekkülü elden bırakmayacak olursak, inşaAllah işlerimiz belki aklımızdaki gibi veya gönlümüzdeki gibi olmasa bile gayet yolunda ve tatlı ilerleyebilecekdir. yoksa Allah ım şu şöyle olsun bu böyle olsun filan bilmiyorum…


Allahtan istemek, bir şeyi çok istemek, Allahtan bir şeyi çok istemek

Bu kategoride yer alan Dert ve belâdan kurtulmak için okunacak duâ başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Bir Yorum Yazın.

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Allahtan İstemeyi Biliyormuyuz . Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.