Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:44
sizden94
Abone

3 kişi cemaat ile namaz kılıyorsa duruş nasıl olmalı

3 kişi cemaat ile namaz kılıyorsa duruş nasıl olmalı

emrerich
imamin arkasinda iki kisi varsa,bunlar imamin sagina ve soluna mi yoksa ikiside sagina mi durmalilar acaba?camilerde ve bildigim kadariyla ilmihallerde de oyle geciyor,imamin saginda ve solunda ki cemaatin sayisi esit olmali yani simetrik olmalilar.ama iki kisi olunca ve saga gecince bu olmuyor.ve sonradan cemaata bir ucuncu kisi gelince o da tek durmamak için sol tarafta,daha onceden namazda baslamis olan sagdaki cemaatin yanina ucuncu kisi olarak diziliyor,sonucta simetri diye bisey kalmiyor.bu durumda nasıl dizilmek gerekiyor?eger mumkunse aciklarken kaynagi ile beraber aciklarsaniz çok sevinirim…

Okudunuz mu?  Sabah uyandığımda bir sıvı gördüm meziye benzer ama içimde şüphe var

Cemaatle Namazda Nasıl Saf Tutulur?

Hoca
emre kardeş, diyanet namaz ilmihali hem praik hem ucuz. bir namaz ilmihali al kafandaki namazla ilgili tüm sorulara cevap bulabilirsin. < imamin arkasinda iki kisi varsa,bunlar imamin sagina ve soluna mi yoksa ikiside sagina mi durmalilar acaba? >
imam önde, cemaat olan iki kişi arkada.

Cemaatle Namazda Nasıl Saf Tutulur?

Okudunuz mu?  Şüpheye düşmek

Cemaatle namaz kılan mü`minlerin imamın arkasında nasıl duracakları hakkında Hanefi ve Şafii mezhebinin görüşleri aşağıdaki şekildedir.


CEMAATLE NAMAZ KILACAK OLAN, BİR KİŞİ İSE
, İmamın hizasına durur ve imamdan geri ve ileri durmaz. İmam Muhammed’e göre ayak parmakları imamın topuğu hizasına gelecek şekilde durur. İmamın soluna veya arkasına durmak mekruhtur. İmama uyan kişinin boyunun uzunluğu sebebiyle imamdan daha ileri secde etmesinin bir zararı yoktur. Şafiilere göre; Me’mum imamla aynı hizada namaz kılarsa namazı bozulmaz, ancak mekruh olup kendisine cemaatin sevabı hâsıl olmaz. İmamı geçip geçmemede ölçü topuklardır, parmak uçları değildir.

Okudunuz mu?  Bir kaç damla meni olur mu


CEMAAT İKİ VEYA DAHA ÇOK OLURSA
; İmamın arkasına saf tutarlar. Birincisi imamın tam arkasına, ikincisi onun sağ tarafına üçüncüsü birincinin soluna, dördüncüsü, ikincisinin sağına, beşincisi üçüncünün soluna olmak üzere saf tutarlar. İmam daima ortada bulunur. Sağ taraf bir fazla olursa sonradan gelen kişi sol tarafa durur. İmamın birinci safın ortasında durması, cemaatin tamamen sağına ya da soluna durmaları isabettir.

Okudunuz mu?  İçimden bir ses inanma diyor


CEMAAT İMAMIN NERESİNDE DURMALI?

Şafiilere göre; me’mumların imamın arkasında olmaları, imamla aralarındaki ve aynı zamanda tüm saflar arasındaki mesafenin 144 cm’den fazla olmaması sünnettir. Me’mum erkek ve bir kişi ise imamın sağında ve parmak uçları imamın topuğunun biraz gerisinde olacak şekilde durması sünnettir. Sonradan cemaate katılan kişi, imamın solunda durup niyet getirmeli sonra ikisi geri gidip imamın arkasında saf olmalıdırlar. Bu durumda imamın öne gitmesi de caizdir.

Okudunuz mu?  Altında haftanın dört günü yazan çorapları giymek sakıncalı mı ?


CEMAATE SONRADAN GELEN OLSA

Bir kişi imamın sağına durduktan sonra ikinci bir kişi gelirse imamın arkasına durur ve imamın sağına durmuş olanı kendi hizasına çeker. İmamın arkasında saf oluşmuş iken imamın yan tarafında durmak mekruhtur. Önce imamın arkasında erkekler, sonra çocuklar daha sonra da kadınlar saf olurlar.

Okudunuz mu?  Cuma akşamı cünüp olmak günah mı


SAFTA YER BULAMAYAN, BAŞKA BİRİSİNİ BEKLER

Birinci safta boşluk var iken ikinci saf dolmuş ise, sonradan gelen kimse ikinci safı yararak birinci safa durur. Birinci safı doldurmadıkları için onlara saygı göstermez. Ön saflar muntazam bir şekilde dolduktan sonra gelen kimse o saflarda boşluk bulamaz ise, namaza durmaz, bir başkasının gelmesini bekler. Şayet rekatı kaçıracağından endişe ederse namaz konularını bilen ve rahatsız olmayacak biri varsa onu saftan geriye çeker beraber arkaya dururlar.

Okudunuz mu?  İnsanlar geleceği görebilir mi

KAMİL CEMAAT NAMAZDA BAŞTAN SONA İMAMA TABİ OLMAKLA GERÇEKLEŞİR
Şafiilere göre; Bir topluluk cemaatle namaz kılmak için hazır olduğunda, birinci cemaatin imamı da son rekâtın rükûundan kalkmışsa, birinci cemaat selam verinceye kadar ikinci topluluğun sabredip sonra cemaatle namaz kılmaları sünnettir. Çünkü kâmil cemaat, namazın başından sonuna kadar imama tabi olan cemaattir.

Okudunuz mu?  Haram lokma, Nimetin üzerine basmak ve Yasin Suresi Okumak

iki kişilik cemaat nasıl kılınır, 3 kişi namaz kılmak, İki kişi cemaat yapıldı üçüncüsü nerede durmalı

Bu kategoride yer alan Namazda aklıma kötü şeyler geliyor çok sıkıldım başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Akrostiş Şiir
Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

3 kişi cemaat ile namaz kılıyorsa duruş nasıl olmalı Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.