Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:02
saglik
Yönetici

Depresyon bunalım

metin
Depresyon (Bunalım)Dr.Zeynep Pınar-Psikolog İnsanlar hasta damgasını taşımamak için saklı ve gizli çok düşünerek hatta, zaman kaybederek psikiyatriste gelebilmektedirler.
Depresyondaki kişilerin yüzünde üzüntü, sıkıntı, bezginlik ifadesi vardır. Bunu büyük olasılıkla görürüz. Ama bir de maskeli depresyon dediğimiz çeşit vardır ki şen kahkahalar atabilir. Sıkıntısını ifade etmeyi genellikle zavallılık sayıp sıkıntısını kendisine bile ifade edemeyip bedensel belirtiler, ağrılar, sızılar, halsizlik, bezginlikle doktor doktor dolaşan tüm tahlilleri temiz çıkan hastalarımız vardır.
Depresyondaki bazı kişiler belli belirsiz durgunlaşabilir, ya da yataktan çıkamayacak kadar ağır hareketsizleşebilirler.
Bir de tam tersi huzursuzluk hisseden kişiler vardır. Zamanla huzursuzluk artıp yerinde oturamama, eve sığamama, kendine sokaklara atma şeklinde olabilir. Dünyadan ümidini kesmiş gibidir, herşeyin en kötü tarafını görür ve düşünür. Bundan sonra asla düzelemeyecek ve hiçbir şeyi yolunda gitmeyecektir.
Durgunlaşma ile birlikte genellikle konuşma da azalır. İyice durumu ağırlaşan hasta tamamen susabilir. Tam tersi sıkıntısı nedeni ile konuşması durdurulamayan kişiler de vardır. Dertleri anlatmakla bitmeyecek kadar çok gelir ona.
Depresyonda sık sık ağlama da çok görülür. Ama hastalık ilerledikçe hasta "artık gözyaşlarım kurudu ağlayamıyorum bile" diyebilir. "En sevdiklerime üzülemiyorum ve sevgisini bile hissedemiyorum, çocuklarıma bakamıyorum, tahammül edemiyorum" demeye başlar.
Depresyonda, uykuda bozulma neredeyse tipiktir. Ya uykuya dalmada problem vardır, ya gece sık sık uyku bölünür, ya da sabah erken büyük bir açlık duygusu ile uyanır. Depresyon iyice ilerledikçe sabahlara kadar hiç uyumama çok sık görülür. Bazıları kendini ateşli gibi hisseder, bazıları da içinde kor ateşi varmış gibi yanma hissettiklerini söylerler.
Bazı kimselerse herşeye ateş gibi parlayıp öfkelenebilirler. Bu kişiler "sabrım çok kısa" derler. İsteksizlikte çok görülür. Sıklıkla ilgi duydukları uğraşlardan uzaklaşırlar. Canları birşey yapmak istemez. Hobilerini yavaş yavaş terk etmişlerdir. Gündelik işler depresyonlulara yük, gezmek ise eziyet haline gelebilir. Toplantılar, kalabalık sıkıntılarını ortaya çıkarır hâle gelir. Devamlı yorgunluk, halsizlik hisseden hastalar kan ve vitamin ilacı alıp tahliller yaptırırlar. Sonuçların temiz gelmesi ise hastayı rahatlatmaz tam tersine kendisinde doktorların bulamadıkları, bilemedikleri bir hastalık olduğu düşüncesi yerleşir.
Unutkanlıktan şikayet ederler. Depresyondaki unutkanlık, dalgınlıktan ibarettir. Dikkatlerini toparlamakta güçlük çekebilirler. Bazıları ise, özellikle yaşlı hastalar, "Kafam aptallaştı, saflaştım" diyebilirler. Yaşlı depresyonlu hastalarda dalgınlık o kadar artar ki hasta bunadı diyerek doktora getirirler.
Zaman depresyonda sanki uzamış, hiç bitmeyecekmiş gibi gelir. Kendimizden de bilebiliriz. Güzel günler için, "ne çabuk geçti;sıkıldığımız, yorulduğumuz zamanda saniyeleri saydık, saati iple çektik." deriz.
Kötümserlik de çok yaygındır. Bu kişiler için geçmiş iyi yaşanmamış, boşa harcanmış; gelecek ise karanlık ve ümitsizdir. Hasta kendisi için ise işe yaramaz, değersiz, kıymetsiz, sevilmeyen, istenmeyen kişi olduğunu düşünür.
Nörotik depresyonda ise hasta o kadar mızmızdır ki yakınları hakikaten onlardan uzaklaşabilirler.
İştah ise büyük çoğunlukla azalmıştır. Hasta zayıflayabilir. Az bir kesimde ise tam tersi fazla kilo alma görülür.
Cinsel isteksizlik de sık görülen hastalık işaretidir.
Depresyon, eser bırakmadan iyileşebilir bir hastalıktır. Yeter ki zamanında psikiyatriste ulaşsın, tam dozunda ve yeterli sürede ilaç ve terapi ile tedavi edilsin.
Mutlu günler dileğiyle…

Savaş/ Onur ARAÇ
Günlerden bir pazartesi günü
Mermiler kolaçan ediyor her yönü
Bir çocuk titremekte bir kuytu köşede
Babası kahpe bir kurşunla vurulmuş yerde
Küçüğüm ellerini semaya kaldırmış yalvarıyor
Savaşa haykırarak lanetler okuyor
Nasıl bir gün bu böyle
Gökten sevgi yerine nefret yağıyor, neden söyle?
Karanlık sokaklarda ağına gibi bakıyor evler
Kaldırımda yaralı insanlar inim, inim inler
Bosna’da, Kosova’da, Filistin ve Keşmir’de
Savaş yaşanıyor söyle niye?

Bırakmayın/ K. Banu GÜLDEREN
B en…
Çöllerde baharı düşleyen ben…
Çatlamış ruhumla bir damla rahmet için yakaran ben…
Hep korkuyorum. Tek başımayım. Ya da öyle sanıyorum. Bu korku uykusuz bırakıyor beni derin
uykularda sürüklenirken.
Düşlerim koruyor beni… Düşlerim yalnız bırakmıyorlar…
Alıyorlar, taşıyorlar beni güneş iklimlerine…
Ama ya onlar da bırakırlarsa beni…
Birden alır başlarını giderlerse…
Bırakmayın! Ne olur bırakmayın beni umutlarım.
Korkunun korkusuyla can çekişirken
bırakmayın beni. Ağlatmayın!
Yıldızsız, karanlık kuytularda ağlatmayın beni…
Bırakmayın beni özlemlerim… Bırakmayın beni ılık gözyaşlarım… Paslanmış gönlüme aşk-ı ilahî’yi mıhlayan gözyaşlarım,
bırakmayın beni!
Benimle olun! Ve…
Hüzünler yalnızlıklar son bulsun;
Korkunun tutuşup yok olduğu,
Umudun yeşerip kök saldığı iklimlerde…


—>: depresyon(bunalım)

ßaran
Paylaşım İçin Teşekkürler.


—>: depresyon(bunalım)

sevde_
Depresyon insanın ömründen ömür alır. Biranda yaşlandırır insanı benim gibi. Rabb’im benim gibi depresyon hastalarının yardımcısı olsun ve içimize iyileşme isteği versin.
Allah cc razı olsun paylaşım için kardeşim.


—>: depresyon(bunalım)

uhutgunesi
Deprasyonun en iyi ilacı NAMAZ’dır ve ibadet ehli olmak.İbadet ehli kardeşlerimiz, maneviyatı zayıf yada olmayan gruplara göre çok daha hızlı iyileşme göstermektedir.

Teslimiyet tevekkül ve sabır ilaçlarının deva olmadığı hastalalık varmıdır.

Bu ilaçlara erişmek içinde imanın tahkiki-iman seviyesine ulaşması en güzelidir.Bu seviyeden sonra zaten kulun dediği sade şu olur "Lutfunda hoş kahrında hoş"

Bilirki ümitsizlik mü’mine yakışmaz,her gecenin bir sabahı vardır,sabır’la yaradanın rızasını kazanıp ahiretine dönük karlı bir alışveriş yapacaktır.Yani geldik imtihan olmaya hastalıkla fakirlikle canla malla evlatla eşle sağlıkla vs. Aklı sade Allah cc’nin rızasına erişmekte olanı hiç bir güçlük kolay kolay devirmez Allah cc izni ve yardımı ile.

Mevlam tüm imtihanda olan kardeşlere sabır versin


sevde_
< Mevlam tüm imtihanda olan kardeşlere sabır versin >
Amin, Allah c.c. razı olsun kardeşim.


benanneyim
Kardeslerim dedginiz gibi namaz ve Rabbimize siginmak bununyaninda esmaul husna var Allahin guzel isimleri daha oncede yazmistim labaratuar ortaminda yapilan arastirmaya gore pskolojik sorunlari olan ve esmaul husnayi okuyan insanlarda okumayana gore cok hizli iyilesme gorulmus.bu bilimse olarak esmaul husnanin tedavi ettigi kanitlanmis.Kaynak Ender sarac bir kitabindan yazisi


oerdogan
Kardeşlerim ben uzun zamandır bu dertten muzdaribim. Ne olur bana dua edin.İnaçsız namazsız değilim. Hergün farzların yanında nafileleride ihmal etmiyorum.Sürekli okuyorum esmaül hüsna da okuyorum. Ama öyle içine çekmişki bakıyorsunuz çoğunun gülüp geçeceği en ufak bir dünya işi beni depresyona sokabiliyor. Ne olur dua ve yardım edin çaresini bana yazın lütfen


Hoca
Depresyonla ilgili bilgiler:

[URL="https://www.forumduasi.com/showthread.php?p=675850#post675850"]Depresyon ilacı kullanmak caiz midir?[/URL]

[URL="https://www.forumduasi.com/showthread.php?p=675849#post675849"]Depresyon, stres gibi hastalıklara dinen nasıl bakmak gerekir, manevi yönden nasıl…[/URL]

[URL="https://www.forumduasi.com/showthread.php?p=675848#post675848"]Depresyon geçiren bazı hastalar intihar girişiminden dolayı mesul olurlar mı?…[/URL]


Ezon
Bende depresyon hastasıyım kendimi namaza Zikre verdim en azından bu dünyada çekiyoruz kim bilir o taraf nasıldır Allah sınavımızı bitirip de 2 cihanda da mutluluk ihsan eylesin bize

Bu kategoride yer alan Su İçmenin önemi başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Depresyon bunalım Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.