Anasayfa
10 Mayıs 2021, 22:15
saglik
Yönetici

Diş ağrısına karşı neler yapmalı?

Leyli Rana
Diş ağrısına karşı neler yapmalı?

Diş hekiminden yararlanmak gerekir. Ama gecenin bir vakti dişlerinizde ağrı başlarsa ve siz doktorunuza ulaşamazsanız, sıcak ya da soğuk uyaranlarla ağrıyı rahatlatabilirsiniz. Size hangisinin daha iyi geldiğine bakarak, ağzına buz alabilir ya da ılık su ile çalkalayabilirsiniz. Ağrı nedeni çürük bir diş ise, çürüğün içindeki yemek artıkları temizlenip yerine yuvarlatılmış pamuk konabilir. Ağrıya neden olan dişetlerine ılık tuzlu su gargarası iyi gelir. Kimsayal tahriş özelliği olan kolonya, rakı, aspirin gibi şeyler ağrıyan dişin üzerine konulmaz. Uygulanırsa da, dişetinde büyük tahribata neden olur.


—>: Diş ağrısına karşı neler yapmalı?

meçhul_100
ALLAH razı olsun..bendende faydalı bir bilgi..bende işe yarıyor..Ağrıyan dişin üstüne karanfil koyup agzını sıkıca kapatırsan birkaç dk.sonra ağrı kesiliyor…


—>: Diş ağrısına karşı neler yapmalı?

Leyli Rana
amin ecmain olsun

Sirke, iştahı açar, iltihaplı mideye faydalıdır, zehirleme yapan ilâçların zehrini giderir, vücutta katılaşan kanı inceltir ve çözer. Dalağa faydalıdır. Sıcak olarak ağızda gargara yapılırsa, diş ağrılarına karşı faydalı olup, diş etlerini de kuvvetlendirir (Bağdâdî s. 106) .


—>: Diş ağrısına karşı neler yapmalı?

sevde_
Allah cc razı olsun… Tamda dişim ağrıyordu:):S


Leyli Rana
< Allah cc razı olsun… Tamda dişim ağrıyordu:):S >
tam zamaninda paylasmisim o zaman 🙂

ecmain olsun, Allah acil sifa versin


meçhul_100
Diş ağrısı

  • Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.
  • Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Kimyasal yapıları nedeni ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilmektedir. Bu da diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına neden olacaktır.
  • Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır.
  • Dişhekimine gitmeden önce bir ağrı kesici ilaç alınabilir.
  • Diş üzerinde çürük.. nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir. Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır. Ancak, bu işlemi yaparken eugenol fazla kullanılarak diş etine sızmasına neden olunmamalıdır. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.
  • Bir an önce dişhekimine başvurulmalıdır.

Diş ağrısına ne iyi gelir ?

Diş ağrıları genellikle zonklama şeklinde ve oldukça rahatsız edici olarak duyulur. Ağrı gittikçe şiddetlenir ve bazen dayanılmaz bir hal alır. Özellikle abse gibi iltihabi bir durum varsa dışarıdan farkedilecek kadar şişliklere neden olabilir. Sıcak – soğuk hassasiyeti ve dişe bastırınca hassasiyet artar. Dişlerde minik kırılmalar görülebilir.
Ağrı başladığında;
Diş aralarında kalmış yemek artığı, vb.. olup olmadığını kontrol etmek; varsa dişe zarar vermeden ve ağrıyı artırmadan temizlemek işe yarayabilir.
Bilinçsiz ve aşırı ağrı kesici kullanımından kaçınmak gerekir.
Bilinçsiz ağrı giderme yöntemlerinden kaçınmak ( ağrıyan diş üzerine ağrı kesici konması, alkollü pamuk uygulaması, vb.) gerekir.
Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmaz. Kimyasal yapıları nedeni ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilir.
Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir. Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır.
Yine bir miktar karanfil çiğnemek, ya da karanfili toz haline getirip ağrıyan diş üzerine uygulamak az ağrılı durumlarda işe yarayabilir. Fakat fazla miktarda ve uzun süre uygulanması halinde diş etinin tahriş olacağı unutulmamalıdır.
Diş ağrısı başladığında vakit kaybetmeden bir diş hekimine gitmekte fayda vardır.
Diş ağrısının ızdırabından kurtulabilmek için sadece bu mucizeye ihtiyacınız var…
Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon, şahsilik
asit ve karyofıllin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur
Karanfılyağı da denilen bu esans, diş hekimliğinde sıkça yararlanılan antiseptik ve ağrı kesici ilaçların yapımında kullanılır. Karanfil tomurcukları ise, bazı reçel, yemek, turşu ve baharatlı şarapların yapımında çeşni olarak kullanılmaktadır.
Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:
1. Karanfil tomurcukları uyarıcıdır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar.
2. Gaz söktürücüdür.
3. Mide bulantısını bastırır. Kusmaları önler.
Bu etkilerinden yararlanılmak üzere piyasada satılan karanfil tomurcuklarından bir tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ılık olarak içilir.
1. Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder. Bunun için tomurcuklar ağızda çiğnenip sert bakiye tükürükle atılır ya da yukarda tarifi verilen infüzyonla gargara yapılır.
2. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerinden yararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağıza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfilyağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.
3. Karanfılyağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır..
Geçmiş olsun 😉

Diş Ağrısında İlkyardım

Diş ağrısı, çoğu kez diş çürüğünden dişin tutucu dokusundan veya diş kökünden gelişen apselerden ileri gelir.

— Dişimizin çürük kısmına girmiş yemek artıklarını fırçalayarak temizleyiniz.
— Eğer evinizde varsa karanfil yağına batırılmış ufak bir pamuk koyunuz.
— Eğer apse gelişmişse, ağrıyı dindirmek zordur. Diş doktoruna gidiniz.
— O bölge üzerine havluya sarılı buz torbası soğuk suda ıslatılmış, sıkılmış havlu koyunuz. Bu ağrıyı giderme ve iltihabı geriletmede faydalı olabilir.
— Ağrıyan dişinizin etrafına, çürük yerine aspirin ya da kolonya ile ıslatılmış pamuk koyunuz. Yara oluşabilir.
— Evinizde ağrı dindirici ilaç varsa alınız.
— Basit önlemlerle ağrınız geçse de diş doktoruna gidiniz. Dış kökünde apse olabildiği gibi diş çürüğü daha derinlere de inebilir.


sevde_
< — Ağrıyan dişinizin etrafına, çürük yerine aspirin ya da kolonya ile ıslatılmış pamuk koyunuz Yara oluşabilir >
Ben daha önce ağrıyan diş üzerine denedim kardeşim fakat benim dişim iyileşmek yerine çok daha kötü oldu. Bir hafta apseyi kötüleştirdiği için yüzüm şiş olarak dolaşmak zorunda kaldım…:) Tavsiye etmem ama tabiki herkesede aynı etki söz konusu değil…


Hazall.
ALLAH c.c razı olsun dişim de cok ağrıyor bir deneyim 🙂


esin-ti
Bilgiler için teşekkürler.Gerektiğinde kullanırız inşaAllah..


Ebu Muhammed
Bir ara yolda disim çok kötü ağrıdı
Muavin kolonyali pamuk vermişti 🙂


Darusselam
Benim dişim şuan öyle bir ağrıyor ki anlatamam hele birde ramazan ayı olması beni tamamen pert etti


Kayıtsız Üye
merhaba benim adım rahime gok yaklaşık iki üç aydır dişim agriyo hiç bir şekilde yemek yiyemiyorum çünkü dış ağrısından bundan iki yıl önce dolgu yapmıştım dişine yaklaşık olarak dış bile ağrıyor ağzımda ki bütün dişlerim ağrımaya başladı ve oğlum hasta olduğu için onu bırakıp Hastaneye de gidemiyorum lütfen bana çare gösterin çünkü dayanacak gibi değil şimdiden teşekkürler


çürük diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısı için ne yapılmalı, diş ağrısı için ne yapmalı

Bu kategoride yer alan Ağız Kokusu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Diş ağrısına karşı neler yapmalı? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.