Anasayfa
19 Temmuz 2021, 20:47
Siyer
Yönetici

Peygamberimiz(s.a.v)Yemekten Önce Dua Eder miydi?

Şema
Peygamberimiz(s.a.v)Yemekten Önce Dua Eder miydi?
Peygamber Efendimiz yemeğe başlarken şöyle dua ederdi:

"Allahumme barik lena fima razektena ve kına azabennar", " Bismillah"

Allahım; rızık olarak bize verdiğini bereketlendir, bizi ateş azabından muhafaza eyle, Allahın ismiyle başlıyorum. (Nevevi, Ezkar, 205; Mecmuatü’l-Ahzab)

Yemeğe başlarken besmele çekilmesiyle ilgili Hadisler vardır:

Besmele çek! Sağ elinle ye! Hep önünden ye! ( Buhârî, Et`ime 2, 3; Müslim, Eşribe 108. Ayrıca bk. Tirmizî, Et`ime 47; İbni Mâce, Et`ime 8. )

Biriniz yemek yerken besmele çeksin. Şayet yemeğe başlarken besmele çekmeyi unutursa, hatırladığı anda ‘baştan sona bismillah’ desin. ( Ebû Dâvûd, Et`ime 15; Tirmizî, Et`ime 47.)

Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem’in yanında birisi yemek yiyordu. Adam son lokmaya kadar besmele çekmedi. Son lokmayı ağzına götürürken bismillâhi evvelehû ve âhirehû (baştan sona bismillâh) dedi. Bunun üzerine Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem güldü ve şöyle buyurdu: Şeytan onunla birlikte yemek yiyordu. Adam besmele çekince, şeytan yediklerini kustu. Ebû Dâvûd, Et`ime 15; Nesâî, es–Sünenü’l–kübrâ, Âdâbü’l–ekl, 15.

Hz. Peygamber (a.s), yemeklerden sonra da pek çok dua yapmıştır. Bu sebeple yemek duası ile ilgili oldukça çok hadis-i şerifler mevcuttur. Bu duaların bir kısmını birleştirerek okumakta fayda vardır şöyle ki:

"Bize yediren, içeren, Müslüman olmayı nasib eden Allah’a hamdolsun." (Ebû Dâvud III, 475).

Âllah’ım! Bize bu yediğimiz yemek sebebiyle bereket ver, hakkımızda bu yemeği mübarek kıl. Bize bu yemekten daha hayırlı olanını yedir." (Tirmizî, Daavat, 55)

"Bize rızık ver, sen rızık verenlerin en hayırlısısın." (Maide, 5/114). Allahım! Biz senden nimetin tamamını, kusursuz ümmeti ve ayetin devamını istiyoruz." (Ebu Davud III, 501).

Enes b. Mâlik (r.a) anlatıyor: Rasûlüllah (a.s) şöyle buyurdu: "Yemeğini yedikten sonra şu şekilde duâ eden kimsenin geçmiş günahları bağışlanır" "Sarfedilen güç ve kuvvet bana ait olmadığı halde bu nimeti bana yediren, bana rızık olarak takdir buyuran Allah’â hamd olsun"(Tirmizî, Daavât, 56).


Cevap: Peygamberimiz(s.a.v)Yemekten Önce Dua Eder miydi?

AYSEN
peygamber efendimiz yemek konusundada güzel bir ahlak sergiler ve ümmetinede tavsiyelerdede bulunurdu o besmele ile başladığı yameğini adolı bir şekilde yer ve şükredip dua ile bitirirdi

Bu kategoride yer alan Zâtürrika Gazası nasıl gerçekleşmiştir? Bu seferde meydana gelen iki mucize nelerdir başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Peygamberimiz(s.a.v)Yemekten Önce Dua Eder miydi? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.