Anasayfa
8 Mayıs 2021, 5:50
Cenaze
Yönetici

Cenaze defnedildikten sonra imam kabrin başında neden bekliyor, ne yapıyor?

Cenaze defnedildikten sonra imam kabrin başında neden bekliyor, ne yapıyor?

ßaran
Cenazenin Taşınması ve Defni

Cenazeyi kabre kadar taşımak bir mümine yapılacak en son hizmetlerdendir. Bu taşıma aynı zamanda bir ibadettir. Bilhassa namaz kılınan yerlerde, mezarlıkla namaz kılınan yerin yakınlığı durumlarında cenazeyi vasıta ile taşımak bu ibadeti terk etmek olur.

Okudunuz mu?  Yanarak ölenin cenazesi yıkanır mı?

Sünnet üzere, cenazeyi tabutun dört tarafından dört kişi tutarak taşır. Tabutun dört tarafından onar adım taşımak müstehaptır. Daha çok taşımanın sevabı da çoktur. Önce cenaze sağ ön tarafından, sonra sağ arka tarafından taşınır. Sonra sol tarafına geçilerek sol ön ve sol arka tarafından omuzlanır. Böylece her tarafından onar adım olmak üzere kırk adım taşınmış olur. cenazeyi acele götürmek de müstehaptır. Zira o iyi bir kişi ise kabirde karşılaşacağı iyi hâle bir an önce kavuşturulmuş olur. Kötü bir kişi ise bir an önce şerrinden ve yükünden kurtulmuş olunur.

Okudunuz mu?  Cuma Günü öğle Namazı Vakti Girmeden Cenaze Namazı Kılınır Mı?

Cenazeyi takip edenler, yolda lüzumsuz lâkırdı etmezler. Yüksek sesle konuşmazlar. Hatta yüksek sesle zikretmez ve Kur’an okumazlar. Ölümü ve ahireti düşünürler.

Cenaze kabre konacağında, kabre inen bir kaç kişi cenazeyi alarak yüzü kıbleye karşı, başı batıya gelmek üzere sağ yanına yatırırlar. Bu esnada: "Bismillahi ve ala milleti Rasûlillahi" (Allah’ın adı ile ve Rasûlullah’ın milleti (dini) üzere derler. Kefenin bürgüsünün baş ve ayak tarafındaki bağları çözerler. Kadını kabre mahreminin indirmesi evlâdır.

Okudunuz mu?  Taziyet (Başsağlığı Dilemek)

Cenazenin arkasına, cesedi toprağın sıkıştırmasından koruyacak taş, tahta gibi şeyler dizilir. Sonra kabir, toprakla doldurulup örtülür. Bu arada kabir başında Kur’an’dan bazı sûrelerin okunması mümkündür. Bu arada salih bir kişi kalkıp ölünün baş tarafında ve yüzü hizasında durup ölünün anasının adı ve ölünün adı ile üç defa "Yâ filan oğlu -kızı- filân" der ve aşağıdaki telkinatı yapar: "Ey filân oğlu -kızı- filân… Dünyada iken Allah’tan başka ilâh yoktur, Muhammed Allah’ın elçisidir, Cennet haktır, Cehennem de haktır, öldükten sonra dirilmek de haktır. Şüphesiz kıyamet günü gelecektir. Allah, kabirde olanları diriltecektir" diye yaptığın şahitliği hatırla. Sen, Rab olarak Allah’a din olarak İslâm’a, Rasûl olarak Muhammed’e önder olarak Kur’an’a, kıble olarak Kâbe’ye, kardeşlerin olarak müminlere razı olmuştun. De ki:

Okudunuz mu?  Cenaze için başsağlığı dilemek kaç gündür?

"Allah’tan başka ilâh yoktur, ona dayandım O, ulu arşın sahibidir." Ey Allah’ın kulu de ki, "Allah’tan başka ilâh yoktur. De ki, Rabbim Allah’tır, dinim İslâm’dır, Rasûlüm Muhammed (s.a.s.)’dir. Yâ Rabbi onu yalnız bırakma. Sen, mülk verenlerin en hayırlısısın."

(Hamdi DÖNDÜREN)

Okudunuz mu?  Hanefi Mezhebine göre cenaze nasıl kefenlenir?

Cevap: Cenaze defnedildikten sonra imam kabrin başında neden bekliyor, ne yapıyor?

iliman
"herkes gidince ôlû gitmeyin diye kalkmak ister ve kafasini dizilmis tahtalara vurur, onu teselli etmek için imam biraz basinda bekler" ben bunu bir abimden duydum


Yorum: Cenaze defnedildikten sonra imam kabrin başında neden bekliyor, ne yapıyor?

Hoca
Cenaze defni sırasında kabirler üzerine oturtuluyor ve maalesef basılıyor halbu ki efendimiz sav oturmayı ve basmayı yasaklamıştır

Okudunuz mu?  Cenaze akşama kalmışsa, cenaze namazı akşamdan önce mi sonra mı kılınır?

cenaze defni edildikten sonra imam kabrin başında neden bekliyor, cenaze defnedildikten sonra imam kabrin başında neden bekliyor, imam ölüyle ne konuşur

Bu kategoride yer alan Cenaze yıkamak (Erkek ölen karısının cenazesini veya kadın ölen kocasının cenazesini) başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

Cenaze defnedildikten sonra imam kabrin başında neden bekliyor, ne yapıyor?