Anasayfa
9 Mayıs 2021, 1:17
aile
Yönetici

Çocuğun olmaması evlilik için problem midir?

LeoparGS
Çocuğun olmaması evlilik için problem midir?

Evlilik içinde çocuğa yüklenen anlam çok önemlidir. Bireylerin evliliklerindeki tek amaç çocuk olursa, çocuğun olmaması problem teşkil eder. Tabii bu doğru olmayan bir görüştür. Tarafların karşılıklı anlayış ve destekleri ile evlilikte yaşanan her müşkül mesele çözülebilir. Yani karı koca içlerinde bulundukları olumsuz durumu aralarında müzakere edebilir ve ortak bir bakış açısı oluşturabilirler. Ancak problemleri çözmeye odaklanmayıp veya problem karşısında sebat etmemek moral bozukluğu ve tartışma oluşturmaktan başka bir işe yaramaz. Aynı şey çocuk konusu için de geçerlidir. Çocuğu olmayan çiftleri iki kategoride toplayabiliriz. İradi olarak çocuk istemeyen çiftler ve çok arzuladıkları halde biyolojik engeller neticesinde çocuk sahibi olamayan çiftler. Tercihe bağlı olarak çocuğun istenmemesi durumunda yaşanan en büyük sorun taraflardan birinin istemesi diğerinin istememesidir. Bu durumda çocuk sahibi olmak istemeyen bireyin niçin istemediklerinin sebepleri irdelenmeli ve sonrasında sorun gibi görünen bu sebepler çözümlenerek bireyin çocuğa hazır oluşu sağlanmalıdır. Biyolojik nedenlerle çocuğu olmayan bireyler ise tıbbi olarak sebeplere başvurmalıdırlar. Bu çiftlerin içlerinde bulundukları durumu değerlendirirken pozitif olmaları önemlidir. Evliliğin tek hedefi çocuk olmamalıdır. Amaçlardan biri olan çocuk sahibi olma arzusunun da nedenleri mantık çerçevesinde belirlenmelidir. Bireyin kişisel arzusunu tatmin için çocuk sahibi olma isteği gerek ebeveyne ve gerekse doğacak çocuğa zarar verir. Yani sırf anne olayım veya baba olayım diye çocuk sahibi olmak istenmemelidir. Bu yaklaşım hem ebeveyne ve hem de çocuğa zarar verir. Çünkü bu yaklaşım içinde olan ebeveynler, arzuları gerçekleştikten sonra çocukları ile ilgili yaşadıkları her türlü sıkıntı karşısında sabır gösteremez ve hayal kırıklığı yaşarlar.

YASEMİN YALÇIN AKTOSUN
Ailem Dergisi
Sayı:95


—>: Çocuğun olmaması evlilik için problem midir?

imamhatipli42
Çocuğun olmamasını evlilikte problem haline getirmek cahilce bir davranıştır. Verecek olan Rabbimiz dir biz sadece sebebini işleriz. Ve kadını bu yüzden dışlamak eksik görmek cahiliyye döneminde kız çocuklarını diri diri gömmekten farksızdır. Bizim bilmediğimizi Allah (cc) bilir. Rabbimizden her zaman hayırlısını istemeliyiz. Paylaşım için Allah (cc) razı olsun.


evlilikte çocuğun olmaması

Bu kategoride yer alan Karı-kocanın Karşılıklı Vazife Ve Mükellefiyetleri başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Çocuğun olmaması evlilik için problem midir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.