Başkasından dua istemek ne demektir, dua istemek yanlış mı, ihlasa zarar verir mi? 5 üzerinden 4.20 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 714
  Tecrübe Puanı: 11

  Başkasından dua istemek ne demektir, dua istemek yanlış mı, ihlasa zarar verir mi?


  Başkasından dua istemek ne demektir, dua istemek yanlış mı, ihlasa zarar verir mi?

  Soru

  Bir iyilik yapıldığı zaman elbette karşılığında maddi hiçbir şey beklemeyeceğiz. Ancak karşılığında dua bile beklememek doğru mu? Ya da karşılığında dua istemek ihlasa zarar verir mi? Dua istemek yanlış mıdır?

  Cevap

  Allah bize isteme duygusunu vermiştir. Üstad bu manayı: "Vermek istemeseydi, istemeyi vermezdi..." şeklinde ifade etmektedir.

  Duanın manası, istemek demektir. Son derece aciz ve fakir yaratılmamız gösteriyor ki, biz istemek için yaratılmışız. Bu nedenle Allah'tan istemek, yani dua etmek bir ibadettir.

  Bir insandan dua istemek demek, yine dolaylı olarak Allah'tan istemek demektir ki, bunun hiç bir sakıncası yoktur. Şu var ki, ehass-ı havas dediğimiz bazı zatlar için istisnai durumlar vardır, ancak bu konu özeldir, genele tatbik edilemez.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AYSEVEN Bayan Üye
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Üye No: 107881
  Mesaj Sayısı: 653
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Başkasından dua istemek ne demektir, dua istemek yanlış mı, ihlasa zarar verir mi?


  başkasından dua istemenin bir sakıncası olamaz aksine güzel birşey müslümanın müslümana yapacağı dua çok önemlidir daha samimi ve içten olur yüce Allahta inşallah kabul buyurur


 3. 3
  HATİCE DURSUN Misafir
  Misafir

  istemek yanlış mı, ihlasa zarar verir mi?


  ben psikolojik hastayım 11 yıldırtedavi görüyorum sürekli hastalanıyorum.ALLAH RIZASI İÇİN 3 TANE ÇOCUGUM VAR .EŞİM İŞTEN ÇIKARILDI .HASTALIGIMIN ŞİFASI İÇİN BANA DUA EDİN .BU DEPRESYONDAN KURTULA BİLMEM İÇİN...


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Başkasından dua istemek ne demektir, dua istemek yanlış mı, ihlasa zarar verir mi?


  Rabbim sifa nasip etsin
  Ismini bagislarmisin aklima geldikce dua edicem.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allahım bu zamanda kimin ne derdi varsa derman ver kimin ne hastalığı varsa şifa ver kimin ne borcu varsa eda ver kimin gönlünde ne varsa hayırlısıyla ver hayırlı deyilsede hayra çevir ver amin inşallah


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Benimde oğlum hidrosefali rahatsızlığına bağlı hareket yeteneği kaybı var... Çok şükür az ama oğlum için zor tabii... Birde sara hastası olma riski eklendi... Olmaması için dua edip ilaç veriyoruz.. Uzun zamandır düzgün iş denk gelmiyor, ya paramı sallıyorlar ya üç kağıtçılar kullanıyor ya iş bulamıyorum. Benim gibilere ve daha kötü olanlara ALLAH c.c. Yıldırım hızıyla yardım etsin dualarını kabul etsin... insanlarla uğraşmaktan bıktım, kendi işimin patronu olma hayalim var, herkesin bir hayali var tabiki... Kardeşin kardeşi için gıyabında ettiği dua kabul olurmuş. Lütfen bizim için de dua edermisiniz kardeşlerim. Dua etsenizde etmesenizde ALLAH c.c. Sizin dualarınızı kabul etsin. Hidayetinden ve Lütfundan ayırmasın. (Amin)


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hayır bir evlilik için bütün kardeşlerinden dua bekliyor m Rabbim kabul etsin inşallah


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah acil şifalar versin inşallah feraha erersin kardeşim rabbimiz huzura sağlığınıza kavuştursun inşallah


+ Yorum Gönder