Hırsızlık yapan cennete girer mi 5 üzerinden 4.15 | Toplam : 13 kişi
 1. 1
  Muhasibi Üye
  Muhasibi
  Üye

  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 4,998
  Tecrübe Puanı: 51
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Hırsızlık yapan cennete girer mi


  Cevap: Kişi hırsızlık yapsa da zina etse de Allah (Azze ve Celle)’ye ortak koşmadan ölürse cennete girer! Çünkü Allah (Azze ve Celle) şöyle buyuruyor:
  “Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; bundan başkasını, (günahları) dilediği kimse için bağışlar. Allah’a ortak koşan kimse büyük bir günah (ile) iftira etmiş olur.”
  Nisâ: 48

  İlgili Yazılar

 2. 2
  gimsangoksel Üye
  gimsangoksel
  Üye

  Üye No: 90396
  Mesaj Sayısı: 76
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Hırsızlık yapan cennete girer mi


  Sevgili kardeşimiz,cennette cehennemde sadece birer varlıktır,bu varlıklar ALLAH izniyle orada durular ve bizleri beklerler,bunlar kimlerdir onu ALLAH bilir,ama bazı şeyler vardır ki bunlar bize bazı şeylerle ifade edilmişlerdir,örneğin kafirlerin hiç bir zaman cennete girmeyecekleri gibi,ama orada bile şu vardır ALLAH kafire imanı nasip etmezse,ederse o da kendi adına en az bizler kadar ümitle oraya yakındır,veya uzağız kim bilir değil mi?Bize düşen oraya kimin gireceğinden ziyade biz girebilecek miyiz bu merak olmalı,hırsıza gelince nasıl bir hırsız ne çaldı kimden çaldı neden çaldı bedelini ödedi mi yoksa hala devam ediyor mu diye sorularımız akla gelmeli ve elbette ALLAH affettiyse aynı ihtimal onun içinde var olmalıdır.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Hırsızlık yapan cennete girer mi


  Ebu Zer (Cündeb İbnu Cünade el-Gıfari) (Radiyallahu Anh) Hazretleri anlatıyor: Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vessellem) buyurdular ki):
  “Bana Cebrail aleyhisselam gelerek ‘Ümmetinden kim ALLAH’a herhangi bir şeyi ortak kılmadan (şirk koşmadan) ölürse cennete girer müjdesini verdi’ dedi.

  Ben (hayretle) ‘Zina ve hırsızlık yapsa da mı?’ diye sordum. ‘Hırsızlık etse, zina yapsa da’ cevabını verdi. Ben tekrar ‘Yani hırsızlık ve zina yapsa da ha!’ dedim. ‘Evet, dedi, hırsızlık da etse, zina da yapsa!- [Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vessellem) dördüncü keresinde ilave etti]: “Ebu Zer patlasa da cennete girecektir.”

  (Buhari, Tevhid 33)


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Hırsızlık yapan cennete girer mi


  Hocam ergenligimde cok gunahlarim oldu parasiz kalip çaldigim zamanlar vardi yedim ve giyindim. Daha sonra borcumu verebildigim ulasabildigim yerlere verdim kimisinide adina hayir yaptim. O vakit nisanlimla ayni evde yasadik bir hamilelik yasadim daha sonra bana istemedigini aldirmamiz gerektigini soyledi. 12 haftalikti ve istemeden de olsa aldirmak zorunda kaldim. Gecmiste degistiremedigimiz bu gunahlari Allah tovbe edersek affedermi namaza basladim ne yapmam gerekir baska affedilmek icin


 6. 5
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,791
  Tecrübe Puanı: 10

  Geçmişte kalan bu günahlar için sağlam bir tövbe ile tövbe et. İbadetlerini yerine getir ve iyiliklerini çoğalt. Allah, insanın kalbindeki pişmanlığı hakkıyla bilendir. Allah, pişman olan kullarını bağışlar ve onları örter.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben hırsızlık yaptım ve çok pişmanım ama malını çaldığım kişiden helallik almaya çekiniyorum ,çaldığım malın parasını camiye bağışlasam veya hiç bişey yapmadan tövbe çeksem cennete girebilir miyim ? Lütfen cevap verin çok üzgünüm


 8. 7
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,791
  Tecrübe Puanı: 10

  Malını çaldığın kişi ile helalleşebilirsen mutlaka onu yapmaya çalış. Eğer bu mümkün olmaz ve çekiniyorsan o zaman o kişiye bir şekilde ulaştırabilirsin. Ama ulaştırma imkanın olduğu halde bunun yerinde sadaka veya herhangi bir hayır işlemekle bu hak üzerinden düşmez.


+ Yorum Gönder