1. 1
  Elif Çetin Üye
  Elif Çetin
  Üye

  Üye No: 125542
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Çok Esnemenin Anlamı Nedir?


  Selamun aleyküm.. 25 yaşında bir bayanım..Yaklaşık olarak 15 yaşımdan beridir bir takım sıkıntılar yaşıyorum...İbadet ederken aşırı esneme oluyor..Anlık agresiflikler mevcut.. Üzerime fena bir yorgunluk ve ağırlık çöküyor arada..Vesvese hali yoğunlukta..Her namazdan sonra muhakkak ihlas ile Felak ve Nas surelerini okumayı ihmal etmiyorum ama yine de üstesinden gelemedim tam anlamıyla bu yaşadıklarımın... Doktorlara ve hocalara başvurdum,lakin neticede alamadım...Hocaların kimi büyü,kimi musallat,kimi de nazar diyor.. Ne yapacağımı bilemiyorum artık... Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  misafir4 Üye
  misafir4
  Üye

  Üye No: 124209
  Mesaj Sayısı: 229
  Tecrübe Puanı: 3

  Yorum: Çok Esnemenin Anlamı Nedir?


  insanı aksi duruma sokan durumlar olabiliyor ve insan bunları gözetmeyip, bunların burnuna burnuna sokulmayı seçebiliyor. nerede kendini aksi duruma sokan durum varsa, bunlara sokulan en mülayim kimse bile gayet aksi birisi olabilecek; yine kendini aksi durumlara sokun durumları tesbit edip, bunlardan uzak duran en aksi kimse de gayet mülayim birisi haline gelebilecekdir.

  yine insan bazen de zehirli duygularla yaşamakda bir beis/bir sakınca görmüyor.

  yine insan bazen bir şeylere takılıp saplanıp kalıyor, ya şeytan insanın geçmişini getirip insanın önüne koyuyor ya da geleceğiyle ilgili kaygılandırıyor. ortada ekmek yemek yok, bir fayda yok, ıslahat yok safi dert.

  yine insan çok az şükrediyor. insan şükrettiği vakit üzerindeki eksikliklere takılıp kalmıyor, üzerindeki nimetleri idrak etmiş oluyor. böylelikle elinin altındaki imkanları da kullanabiliyor.

  yine hayatta fırtınalar oluyor dalgalar oluyor, iman edip aklını başına almak fırtınaları veya dalgaları dindirmiyor; insanın fırtınanın içinde dalgaların arasında emanet içerisinde bir yolculuk sürmesine yarıyor. dalgaları fırtınaları det etmekle olmuyor veya bunlara kafadan girmekle de olmuyor veya kendi kendine dalgalar fırtınalar çıkarmakla da olmuyor. biraz da insan meselelerin aklındaki gibi veya istediği gibi olmasını istiyor ama öyle olmuyor. ben insanın bir şey istemediği zaman her istediğini yapabileceğini söylerim, insan bir şeye takıldığı zaman ise hiç bir istediğini yapamıyor veya elindeki imkanları görmüyor.

  mesele de her zaman neyi irade ve ihtiyar ettiğine kalıyor. namazını kıldın mı kılmadın mı, bu kadar veya önüne gelen meselelerde temiz ve güzel olanı mı seçdin, yoksa pis ve çirkin olanı mı seçdin, bu kadar. sanmanın vehmetmenin etmenin vesvesenin bir anlamı yok.


+ Yorum Gönder