1. 1
  YakarıS Üye
  YakarıS
  Üye

  Üye No: 101142
  Mesaj Sayısı: 49
  Tecrübe Puanı: 1

  Ömür, Ezan İle Namaz Arası Kadardır.‏


  Bir dede ile torununun konuşmalarına kulak veriyoruz:
  Torunu, pamuk gibi bembeyaz sakallı, nur yüzlü dedesine merakla soruyor: ' Dedeciğim! Bir insanın ömrü ne kadar olur?' Dede tatlı bir gülücükle:
  Ezanla namaz arası kadar yavrucuğum.' deyince torun:
  ' Nasıl yani, ömür bu kadar kısa mı?' der. Dede: ' Evet yavrum. ömür, namazsız ezanla, ezansız namaz arası kadardır.' diye cevap verir. Torun yeniden sorar:

  ' Namazsız ezan ve ezansız namaz sözlerinden ne kastettiğini anlamadım dedeciğim. Bu ne demek açıklar mısın?' Dede şefkatle ellerinden tuttuğu torununa:
  ' Bak yavrum, geçenlerde komşumuzun çocuğu doğdu. O çocuğun kulağına ezan okundu değil mi? işte o ezanın namazı kılındı mı?Kılınmadı. O ezan ' Namazsız ezan' dı. insan öldüğü zaman kılınan cenaze namazının da ezanı yoktur. O da ' Ezansız namaz' dır. Aslında o namazın ezanı
  insan doğunca okunmuştu kulağına. ' Bak ey insan! Doğdun, ama öleceksin, ömür çabuk biter, hayatını iyi değerlendir. Boşa vakit harcama!' ikazını yapıyordu o ezan.
  İşte yavrum öMüR, EZANLA NAMAZ ARASI KADARDIR.
  Sakın boşa geçirme. ömrünü dolu dolu yaşa, bir nefes bile boşluk bırakma!


  İlgili Yazılar

 2. 2
  ASRIN Bayan Üye
  ASRIN
  Bayan Üye

  Üye No: 105045
  Mesaj Sayısı: 142
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Ömür, Ezan İle Namaz Arası Kadardır.‏


  İnsanların hayata geldikleri gün kullaklarına okunan ezan ile isimleri konur ve öldükleri zaman da aynı şekilde ezan okunarak topraga girerler hayatımız bu iki ezan arasında olduğunu anlatan kısa ve öz bir yazıdır.


+ Yorum Gönder