Kul hakkı yemenin hükmü nedir? Kul hakkı nasıl ödenir? 5 üzerinden 4.38 | Toplam : 32 kişi
 1. 1
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 5,655
  Tecrübe Puanı: 64

  Kul hakkı yemenin hükmü nedir? Kul hakkı nasıl ödenir?


  Kul hakkı yemenin hükmü nedir?
  İslamda kul hakkı nasıl ödenir
  kul hakkı yemek


  Hz. Peygamber (s.a.s.), üzerinde kul hakkı bulunan kişilerin, hak sahibi olan mazlumlardan helallik almalarını öğütlemiştir. Bunun yapılmaması durumunda haksızlık yapan kişinin salih amellerinin, haksızlığı ölçüsünde alınarak hak sahibine verileceğini, eğer verilecek salih amel bulunamazsa o zaman da mazlumun günahlarının zâlime yükleneceğini belirtir (Buhârî, Mezâlim, 10). Yine Peygamberimiz (s.a.s.), imkanı olduğu halde zamanı gelmiş bir borcu ödemeyenlerin kul hakkını ihlal ettiğini şöyle ifade eder: “Ödeme gücü olan zengin kişinin, ödemeyi ertelemesi zulümdür” (Buhârî, Havâle, 1).

  Görüldüğü üzere kul hakkı, kişinin Cennet ya da Cehennem’e gidişinde önemli ölçüde belirleyici bir rol oynamaktadır. Allah’ın huzuruna kul hakkı ile çıkmanın, çok ağır bir vebâli vardır. Çünkü böyle bir günahın Allah tarafından bağışlanması, hak sahibinin affetmesi şartına bağlanmıştır. Hak sahibi, hakkını almadıkça veya bu hakkından vazgeçmedikçe, Allah kul hakkı yiyenin bu günahını affetmemektedir. Çünkü ilâhî adâlet, bunu gerektirir. Veda hutbesinde Rasûlüllah (s.a.s.) “Ey insanlar, sizin canlarınız, mallarınız, ırz ve namuslarınız, rabbinize kavuşuncaya kadar birbirinize haramdır (dokunulmazdır)” (Buhârî, Hacc, 132) buyurmuştur.

  Buna göre, gasp, hırsızlık veya izinsiz alma gibi yollarla elde edilen haram para veya mal, sahipleri biliniyor ise kendilerine yahut mirasçılarına, bilinmiyor ise fakirlere veya hayır kurumlarına onların namına sadaka olarak verilmelidir. Ayrıca, yapılan bu kusurlardan dolayı da Allah’tan af ve mağfiret dilenmelidir. Mal ya da darp gibi şeylerle ilgili olmayan gıybet, bühtan gibi hak ihlallerinde en doğrusu, hak sahibine durumu anlatıp helalleşmek olmakla beraber, her zaman bu şartı yerine getirmek mümkün olmadığından ya da insanlar bundan çekindiklerinden, kendi adına tövbe edip, hak sahibi namına da istiğfar etmek, dua etmek ya da hayır hasenat yaparak sevabını ona bağışlamak, bu tür hak ihlallerine keffaret olur.
  (Mâverdî, el-Hâvî, I, 107; İbn Teymiyye, el-Fetâva’l-Kübrâ, I, 113).

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Kul hakkı yemenin hükmü nedir? Kul hakkı nasıl ödenir?


  Kul hakkı olmadan Ahiret göç etmeyi nasip eyle Yarabbim.


 3. 3
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 1,050
  Tecrübe Puanı: 11
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Cevap: Kul hakkı yemenin hükmü nedir? Kul hakkı nasıl ödenir?


  "Üzerinde kul hakkı olan, ölmeden önce ödeyip helâlleşsin! Çünkü âhirette altının ve malın değeri olmaz. O gün, hak ödeninceye kadar, kendi sevâplarından alınır, sevâpları olmazsa, hak sâhibinin günâhları hak yiyene yüklenir."

  Hadis-i Şerif [Buhârî] 4. Reklam

 5. 4
  Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Kul hakkı yemenin hükmü nedir? Kul hakkı nasıl ödenir?


  - Birine kefil oldum oda odeme gucu var ken odemedi ben ben yuvamin rizkini benim olmayan bir borcu odedim hakkimida helal etmedim bunun gunahi nedir tesekkurler


  - Genel bir sınavda (Türkiye) kopya çektim ve istediğim yere son anda girdim yaptıklarımdan çok pişmanım be yapmalıyım Allah Aşkın'a yardım edin


 6. 5
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 16,686
  Tecrübe Puanı: 206

  Siz gerçekten büyük bir iyilik yapmışsınız. Hakkınızı dünyda alabilirseniz alın, alamazsanız ahrette kat kat fazlasıyla alacaksınız.
  Alıntı
  çok pişmanım be yapmalıyım Allah Aşkın'a yardım edin
  Tövbe et bir daha yapma başka yapacak bir şey yok


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben almanyada oturuyorum. Turkiyede benim yeni evim var isaattaydiyeni bitti.anemde benim evime tasincak tasinma parasi olarak 830 tl para gonderdim.annemde sonradan bu parayi gidip erkek kardesime veriyor oda arkadas bulup esyayi tasicsklar sizce bu ablasinin parasindan kar yapmaya calismiyormu ne anlama geliyor bu


 8. 7
  affetallahım Misafir
  Misafir

  Çok buyuk gunah işlemiş
  Seni 7 defa hacca gönderse anca...tövbe tövbe
  Ayıp 830 lira nedir ev taşımak kolaymış ancak.


 9. 8
  Kırmızı_su Üye
  Kırmızı_su
  Üye

  Üye No: 114418
  Mesaj Sayısı: 30
  Tecrübe Puanı: 1

  Öncelikle Selamun Aleyküm.Biz yolda gezerken bir top bulduk sahibi falan yoktu tam emin değiliz biraz oynadık sonradan aldığımız yere geri koyduk bu durumda kul hakkına girmiş olur muyuz?.


 10. 9
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 16,686
  Tecrübe Puanı: 206

  Size ait olmayan malı kullanmanız caiz değildir kul hakkıdır. Zarar vermediyseniz tövbe etmeniz yeterlidir. Bir de top sahibine dua ediniz.


 11. 10
  Kırmızı_su Üye
  Kırmızı_su
  Üye

  Üye No: 114418
  Mesaj Sayısı: 30
  Tecrübe Puanı: 1

  Hocam ben birde küçükken kütüphaneden bir kitap aldım ve onu kütüphaneye geri iade etmedim sonra kul hakkı olduğunu öğrendim kitabı aradım ama bulamadım o kitap tüm Türkiye'de ki insanların vergileriyle alındığı için ben yuvarlama 80 milyon insanın hakkına girmiş oluyorum çok pişmanım hayırları için herkese dua ediyorum peki başka ne yapmalıyım?


 12. 11
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,671
  Tecrübe Puanı: 10

  Kütüphaneye git ne yapabileceğini sor senden istediklerini yerine getir.


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Merhaba birisini çok sevdim halen dahi seviyorum benden ayrıldığı günün sabahı dahi aşk dolu sözler söyledi akşam bana yapamiyorum ben yanlız birak beni deyip gitti, onun için günlerce aylarca göz yaşı döktüm halen dahi döküyorum bana evlilik dedi bana herşey dedi ben ona inandım sevdim bana verdiği umutlarla ümitlerle sevdim bekledim ama son gün dahi sabah bana bir sürü şeyler dedi akşam ise sanki bir yabancı gibi biri oldum tek dediği beni yanlız biraz ben yapamıyorum dedi, çıkıp gitti hakkım varmıdir üstünde varsa ise Allah şahit olsun ki bana neler gectirdi onun için döktuğum goz yaşları hatırada olsa ona hakkımı helal etmiyorum çok zoruma gitti. hayatımda bu kadar kendimi kötü aldatılmış hissetmedim. Saygılar selamlar olsun inşallah..


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam ben YouTube de yalan video alarak insanları kandırdım ve 10 milyon izlemeye ulaştı bu yaptığımdan pişmanım ve kazandığım parayı kullanmadım ne yapmalıyım günahım büyük yardım edin .
  Bu kadar kişiye ulaşamıyorum aralarında müslüman olmayanlarda var yaşım 15.


 15. 14
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,517
  Tecrübe Puanı: 98

  Kardeş,
  Elde ettiğin kazancı bir fakire ver ve hemen vidoyu sil


+ Yorum Gönder
Git 12 Son