1. 1
  Ceyhun Misafir
  Misafir

  İslam 'da gün ne zaman biter, ne zaman başlar?


  Öncelikle hepinize S.A, benim size bir sorum olacaktı; gün ne zaman başlar ya da ne zaman biter? Bağzı yerlerde Akşam Ezanı 'ndan sonra ertesi günün başladığını duymuştum. Acaba gerçekten böylemidir yoksa gece saat tam 24:00 'da mı ertesi güne geçiş yaşanır. Şimdiden teşekkür ederim.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye

  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 4,739
  Tecrübe Puanı: 51
  Yer: gölbaşı

  Yorum: Bir gün ne zaman başlar ne zaman biter


  Dinimizden gün(24 saat) akşam ezanı ile başlar ve akşam ezanı ile biter. Önce gece yaşanız sonra gündüz.
  Onun için perşembe akşamına cuma gecesi deriz


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Bir gün ne zaman başlar ne zaman biter


  Esselamün Aleyküm o zaman birinin kazası varsa, mesela niyete vakit belirtiyorsa günün 00:00 olduğunu yada İmsakla başladığını sanıyorsa, bunların kazası geçerli olmaz mı? Mesela yatsı namazını kılamadı, sabah namazından " niyet ettim Allah rızası için dünkü kılmadım yatsı namazının farzını kaza etmeye" yanlış yapmış olur mu kaza geçersiz mi bu durumda? Bugünkü demeli mi?


 4. Reklam

 5. 4
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,611
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Bir gün ne zaman başlar ne zaman biter


  Ve aleykümüsselam. Kuracağın cümlenin hiç bir önemi yok. Önemli olan senin ne için namaz kıldığını bilmendir. Dünkü, bugünkü veya en son veya ikisini de dememen namazına bir etkisi olmaz. Namaz geçerlidir.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  selamunaleyküm
  günlük vakia süresi okuyorduk islamda gün dönümünün akşam ezanıyla değiştiğini öğrendik ama biz 16 gündür vakit olarak sabah ezanından sabah ezanına kadar süre içindeki zaman diliminde okuduk. Bu sefer de gün dönümünün akşam ezanı ile olduğunu öğrenince şüpheye düştük. nasıl bir yol izlememiz gerekir. günü döndürüp akşam ezanını gün dönümü olarak baz alıp mı devam mı etmeliyiz? yoksa niyetimizi aldığımız şekilde mi bitirmeliyiz?


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  SELAMUNALEYKÜM,Münir Derman Hz.derki akşam ezanı sonrasında 15-20 dakikalık süre sonunda geceye girer ,yatsı namazı gece namazıdır ,sabah namazı da gün doğmadan kılındığı için aslında gece namazıdır.öğle ezanı vaktine kadar sabah namazını kazaya kalmadan vakit namazı olarak sünneti ile beraber kılınır.öğle ezanı ile gün döner sabah namazının öğle ezanından sonra sadece farzı kaza olarak kılınır. dolayısı ile gün dönümü öğle ezanı ile başlıyor olabilir mi ? acaba .......


 8. 7
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,611
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykümüsselam Bunu her kim derse halt etmiştir. Tehlikeli biridir uzak durulması gereken biridir. Şuan gün dönümü değil tehlikeli şeyler yazdığını hatırlatır ve uyarıyorum. Gece namazı teheccüd namazıdır.
  Asıl sorun sabah namazının öğleye kadar kazaya kalmadan kılınabilir demendir. Sabah namazının vakti güneş doğana kadardır. Güneş doğduktan sonra artık kazaya kalmıştır. Dikkatli olun dinlediğinizi iyi anlayın ve tuzaklara düşmeyin.


+ Yorum Gönder